Vikings Dizisi Tanıtım

11 Şubat 2018 754 0 0

Tarih sevenler için bir ganimet olan Vikings dizisiyle karşınızdayız. 3 Mart 2013’te ABD History kanalında yayınlanmaya başlayan dizi, Vikingleri ve 5. sezona kadar Kral Ragnar’ı anlattı. Dizinin yazarlığını Michael Hirst, yönetmenliğini Johan Renck yapıyor. Peki, kadroda kimler var? Travis Fimmel, Clive Standen, Gabriel Byrne, Nathan O’Toole, Katheryn Winnick, Jessalyn Gilsig, George Blagden ve Gustaf Skarsgård gibi dizinin iskeletini oluşturan ve oyunculuklarıyla mükemmel işler çıkartan oyuncularımız kadroda altın gibi parlıyor.

8,6 imdb puanını hak ettiğini söylemek çok yanlış olmaz. Gerek senaryosu, gerek oyunculukları, gerek eski dönemi yansıtma biçimiyle dizi onu izlememiz için resmen bizi çağırıyor. Dizide entrika, savaş, dostluk, aşk gibi ögeler, o dönemin tarzına uygun bir biçimde yansıtılmış. Uyarmakta fayda var; Vikinglerin yaşam tarzları alışık olduğumuz türden değil. İzledikçe bunun anlamını kavrayacaksınız zaten.

 

DİZİNİN KONUSU

Bizleri 8. yüzyıla götüren dizi, ağırlıklı olarak macera türünde. Çoğu filmde/dizide sadece göz ucuyla değinilen Vikinglere ayrıntılı bir şekilde bakma fırsatı yakalıyoruz. Dinleri gereği efsanelerle haşır neşir olan bu barbar toplulukta bazı fantastik öğeler görmek de mümkün. Dizi, Ragnar Lothbrok adlı kendine özgü hayalleri ve amaçları olan bir çiftçinin yeni yerler keşfetme arzusuyla başlıyor. Bu cesur savaşçı Ragnar, yanında köyünün en iyi savaşçılarıyla denizlere açılıyor. Dönemle ve direkt olarak diziyle alakalı güzel şeylerden biri de, genelin aksine kadınların savaşta sadece hemşire olarak ya da geride kalıp çocuklara bakan kişiler olarak bulunmamasıdır. O dönemde yaşamış kadınlar, sadece bir eş ya da anne değil, hayatları boyunca eğitim alıp savaşlarda en ön saflarda yer alan savaşçılardır. Ölümden korkmayan bu erkek ve kadın savaşçılar, büyük keşiflerde yer alıp halkları için en iyiyi yapıyorlardı. (Tabii yağmalamaya gittikleri halklar için bunun biraz tartışmalı olduğunu söyleyebiliriz)

Peki, dizi sadece Ragnar’dan mı bahsediyor? Tabii ki hayır. Vikinglerin tarihinde ünlü pek çok savaşçıyı dizide görmemiz mümkün. Ragnar’ın kardeşi Rollo, oğulları Bjørn Ironside, Ivar the Boneless ve Sigurd Snake-in-eye gibi Viking tarihinde büyük yerleri olan karakterleri göreceğiz. Aynı zamanda Wessex kralı Alfred the Great karakteri de sonraki sezonlarda aramıza katılıyor.

 

KARAKTERLER

 

Ragnar Lothbrok – Travis Fimmel

Hem bir çiftçi hem bir dahi hem de büyük bir savaşçı. 2 çocuğu ve mutlu bir evliliği olan Ragnar’ın gözünü yeni yerler keşfetme hırsı bürüdüğü zaman önünde hiç kimse duramıyor. Odin’in soyundan geldiği söylentilerinin hakkını harika bir şekilde veriyor. Düşünce tarzı ve kendine has hareketleriyle bizi kendine bağlayan Ragnar, başarı merdivenlerini hızla tırmanıyor.

 

Lagertha Lothbrok – Katheryn Winnick

Ragnar’ın eşi ve tarihteki en yetenekli Viking kadın savaşçılardan bir tanesidir. Shieldmaiden adlı, gerçekten iyi kadın savaşçılardan oluşan bir birliği vardır. Lagertha, kendi ayakları üzerinde durabilen, kraliçe olmak için bir krala ihtiyacı olmadığını gösteren, hem fiziksel hem ruhsal olarak güçlü bir karakterdir.

 

Bjørn Lothbrok (Ironside) – Alexander Ludwig

Tarihte önemli yeri olan bir diğer savaşçımız olan Bjørn, yetenekli babasına hayran ve onun gibi bir savaşçı olmak için elinden geleni yapmak istiyor. Babasına kendini kanıtlamak için yanıp tutuşan Bjørn, en kısa zamanda bu fırsatı yakalamak istiyor.

 

Gyda Lothbrok – Ruby O’Leary

Ragnar ve Lagertha’nın kızı Gyda, dizide pek baskın bir karaktere sahip olmasada Ragnar kızını gerçekten çok seviyor.

 

Rollo – Clive Standen

Ragnar’ın kardeşi olan Rollo, en az Ragnar kadar iyi bir savaşçıdır. Ancak Rollo, Ragnar kadar özgüvenli değildir. Sürekli abisinin gölgesinde kaldığını ve ikisinin eşit olmadığını düşünür.

 

Floki – Gustav Skarsgård

Kendisi seyirciler tarafından en sevilen karakterlerden biridir. Floki, kendine has hareketleri ve deli davranışları olsa da tam bir marangoz dâhisidir. Ragnar’ın en yakın arkadaşlarından biridir ve onun için gemiler yapar. Aynı zamanda iyi bir savaşçıdır.

 

Athelstan – George Blagden

Önceden bir rahip olan Athelstan, Ragnar’ın önemli birçok bilgiyi alacağı kişidir. Birden kendini inanışları tamamen zıt olan barbar toplumun içinde bulduğunda sükunetini tamamen korur ve Ragnar’la dost olur.

 

Earl Haraldson – Gabriel Byme

Ragnar’ın bulunduğu köyün reisi olan Haraldson, yeni yerler keşfetme fikrine pek sıcak bakmıyor. Onun için önemli olan tek şey kendi çıkarları. Bu sebeple Ragnar’la birçok noktada karşı karşıya kaldıklarını söyleyebiliriz.

 

Siggy Haraldson – Jessalyn Gilsig

Earl Haraldson’ın karısı olan Siggy her ne kadar güvenilmez bir karakter gibi görünse de aslında bağlı olduğu her ne ve kim olursa olsun ona sadakatini tam olarak gösteren bir karakter. Kocasını fazlasıyla destekliyor ve ona saygı duyuyor.

 

Princess Aslaug – Alyssa Sutherland

Viking tarihinde büyük rol oynamış olan birçok savaşçının annesi olan Aslaug, diziye giriş şekliyle birçok kişinin olumsuz düşüncesini üzerinde toplasa da, aslında Viking destanlarında çok sevilen bir karakterdir.

 

 

 

Dizi şu anda 5. sezonda ve sezon arası verdi. Umarız diziye başlamak isteyenler için merak uyandırıcı bir kaynak olmuştur. İyi seyirler. 

 

 

Etiketler: Ragnar, Vikings Kategoriler: Tanıtım
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Kadir Mutlu

Diziger kurucusu. Celal Bayar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümü mezunu. Yabancı dizileri, filmleri, yazılımı ve futbolu sever.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com