Uzun Süre Etkisinden Çıkamayacağınız 8 Fransız Filmi

9 Eylül 2018 578 0 0

Irreversible (Dönüş Yok) 2002

Rahatsız edici sahneleri ile sizi kötü hissetirecek olan Irreversible, yönetmen Gaspar Noé’ın elinden çıkan ve Belluci ile Cassel‘in başrollerini paylaştığı film özellikle açılış sahnesi ve çekim teknikleriyle insanı büyüsü altına alıyor.

 

Juste La Fin Du Monde (Alt Tarafı Dünyanın Sonu) 2016

Xaiver Dolan‘ın yönetmenliğinde çekilen film,  ailesini arkasında bırakıp giden Louis’in öleceğini öğrenmesi üzerine ailesiyle görüşmek için 12 yıl sonra eski evine geri dönmesini konu alıyor. Duygusal sahneleri ve usta oyunculuklar ile kesinlikle izlenmesi gereken bir dram filmi.

 

Tom a La Ferme (Tom Çiftlikte)  2013

Xaiver Dolan filmi ile devam ediyoruz. Tiyatro oyunundan uyarlanan film, Tom’un erkek arkadaşının ölümü üzerine annesinin çiftliğine gitmesini konu alıyor.

 

Ne Te Retourne Pas (Dönüşüm) 2009

İzlerken içinde kaybolacağınız, başrollerinde Monica Belluci ve Sophie Marceau‘nun bulunduğu filmin konusu; yazar Jeanne (Marceau) bedeninde ve evinde bir değişiklik olduğunu fark eder ama ailesi Jeanne’nin yaşadıklarını  yazdığı yeni kitabın stresi yüzünden olduğunu düşünür. Bir süre sonra annesinin evinde gördüğü bir fotoğraf sayesinde İtalya’ya gider ve burada gördüğü bir kadına dönüştüğünü anlar.

 

Le Trou (Delik) 1960

José Giovanne‘nin romanından uyarlanan yapım, karısını yaralaması sonucu birinci derece cinayete teşebbüs suçundan yargılanan Gaspard hapishanedeki başka bir hücreye geçirilir. Yeni hücre arkadaşlarıyla kısa zamanda yakın ilişkiler kuran Gaspard arkadaşlarının uzun zamandır düşündükleri kaçma planına ayak uydurur. Hapishane filmlerinin başlangıcı, babası diyebileceğimiz mükemmel bir dram filmi.

 

Le Tableau (Mutluluğa Boya Beni) 2011

Resmedilmesi bitirilmiş Toupinler ile yarım kalmış Pafini ve taslak halde olan Reuflar üzerinden toplumsal eleştiri yapan şiirsel bir yapıt. Ressamı bulup resmi bitirmeye ikna etmek için yola çıkan Lola, Ramo ve Plume kendi tablolarından çıkıp başka tablolara geçerek bir maceraya atılırlar. Yetişkinler için ders niteliğinde olan film izleyiciyi etkilemeyi henüz 5. dakikasındayken başarıyor.

 

La vie d’Adèle (Mavi En Sıcak Renktir) 2013

15 yaşındaki Adélé’nin ressam Emma ile kendi cinsel kimliğini bulma serüvenini anlatan film çıktığı zamanlar çok ses getirmişti.

 

J’ai Tué Ma Mére (Annemi Öldürdüm) 2009

Bir diğer Xaiver Dolan filmi olan J’ai Tue Ma Mere, eşcinsel bir gencin annesini sevmemesi ve bu yüzden etrafına ondan sanki ölmüş gibi bahsetmesini konu alıyor.

BONUS: Daha önceden de önerdiğim Angel-A’nın konusu için tıklayabilirsiniz.

https://www.diziger.com/pazar-sinemasi-1/

Yazar: Sevda Yıldırım

Etiketler: Monica Belluci, Vincent Cassel, Xaiver Dolan Kategoriler: Liste, Özel Dosya
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Kadir Mutlu

Diziger kurucusu. Celal Bayar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümü mezunu. Yabancı dizileri, filmleri, yazılımı ve futbolu sever.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com