Usta Yönetmenlerden Film Önerileri – David Lynch

30 Kasım 2018 287 0 0

Amerikan sinemasında en orijinal tarzlardan birine sahip olan bir yönetmenle karşı karşıyayız. Filmlerinin sembolü olmuş siyah beyaz efektler, düşük şiddetli fakat kulak gıcırdatan gürültüler, ruhsal olarak bozulmuş karakterler ile sembolizmin günümüzdeki öncüsü olmuştur David Lynch. Kendisinin de sembolü olan o muhteşem saçlarından da bahsetmeye gerek yoktur herhalde:) Onu sadece yönetmen olarak anmak olmaz tabi ki de. Kendisi aynı zamanda aktör, senarist, ressam, karikatürist ve de bir çok dinleyicisi olan bir müzisyen. Demem o ki David Lynch eline kalem de alsa gitar da alsa kamera da alsa sonunda harika bir sanat eseri çıkarabilecek yeteneğe sahip. Yani sıkı durun çünkü bugün film önerileri usta yönetmen David Lynch‘ten geliyor…

1. 8½ (1963)

 

Yönetmen: Federico Fellini

Bir yönetmenin yeni bir film yaratma yolundaki ilham arayışı onu çok karmaşık yollara sürükler.

2. Sunset Boluevard (1950)

Yönetmen: Billy Wilder

50’lerin Hollywood’unda bir senaryo yazarı çalışmalarını bir türlü şirketlere satamayınca eski bir film yıldızının senaryosunu yeniden düzenlemek üzere alır fakat sonunda kendini tehlikeli bir ilişkinin içinde bulur.

3. Monsieur Hulot’s Holiday (1953)

Yönetmen: Jacques Tati

Monsieur Hulot huzur ve rahatlama için küçük bir tatil beldesine gider fakat bela hiçbir zaman onun peşini bırakmaz.

4. Rear Window (1954)

Yönetmen: Alfred Hitchcock

Profesyonel fotoğrafçı  J.B.Jeffries ayağını kırdıktan sonra sürekli evde kalmak zorundadır. Tek başına tüm gün hayal kurma oyunları kurarken bir adamın karısını öldürdüğüne kendini ikna eder.

5. It’s a Gift (1934)

Yönetmen: Norman Z. McLeod

New Jersey’deki küçük bir market sahibi adam baskıcı karısına rağmen portakal yetiştirmek için Kaliforniya’ya taşınmayı planlar.

6. The Apartment (1960)

Yönetmen: Billy Wilder

Bir sigorta görevlisi terfi umuduyla çalıştığı şirketin üst düzey yöneticilerinin evlilik dışı ilişki yaşaması için evinin anahtarını verir. Fakat bu görevlinin aşık olduğu kadın da kendi patronuyla ilişki yaşamak için bu eve geldiğinde işler karışacaktır.

7. La Strada (1954)

Yönetmen: Federico Fellini

Yoksul bir aile Gelsomnia adlı kızlarını para karşılığı Zampano adlı sirk göstericisine verir. İkisi beraber İtalya kırsallarında sirk gösterileri düzenlerken Gelsomnia Zampano’ya aşık olur fakat Gelsomnia ne kadar ince ruhluysa Zampano onun tam tersidir.

8. Lolita (1962)

Yönetmen: Stanley Kubrick 

Vladimir Nabokov’un aynı isimli romanından uyarlanan film orta yaşın üzerinde bir profesörün 14 yaşında bir kıza aşık olmasını anlatırken ahlaki sınırlarımızı sorgulatacak.

9. The Wizard of Oz (1939)

Yönetmen: Victor Fleming, Mervyn Leroy, King Vidor

Kasırga Kansas’ta bir çiftliği vurduktan sonra genç bir kız ve onun köpeği kendilerini Oz denilen büyülü bir dünyada bulurlar. Bu ikili eve dönmek için kendilerini burya sürükleyen büyücüyü bulmaya çalışacaklardır.

10. Stroszek (1977)

Yönetmen: Werner Herzog

Bruno Stroszek adlı hapisten yeni çıkmış bir adam, fahişelik yapan Eva adlı sevgilisi ve Bruno’nun ev sahibi Almanya’dan kaçıp Amerika’ya kaçma planları yaparlar.

Etiketler: David Lynch, Film Önerisi Kategoriler: Liste, Öneri, Özel Dosya
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Aleyna Cerrah

Dizi ve filmlerden bulduğu boş zamanlarda okula giden biri, 20

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com