True Detective Çok Beklenen 3. Sezonuyla Döndü!

15 Ocak 2019 679 0 0

HBO‘nun merakla beklenen dizilerden True Detective 3. sezon ile döndü. Özellikle 1. sezon ile çok sevilen ve beğeni toplayan suç, dedektiflik antoloji dizisi, 3. sezona sağlam başladı. HBO‘nun ilk 2 bölümünü birden yayınladığı 3. sezonda akademi ödüllü Mahershala Ali başrolde. Diğer oyuncularda ise Carmen EjogoStephen DorffScoot McNairy ve Ray Fisher gibi isimler var. Yeni sezonda dördüncü bölüm hariç tüm bölümlerin senaryosunu dizinin yaratıcısı Nic Pizzolatto tek başına kaleme aldı.Yönetmenlik koltuğunda Nic Pizzolatto ve Jeremy Saulnier ortaklığını görüyoruz. Yürütücü yapımcı kadrosunda ise ilk sezonun yıldızları Matthew McConaughey, Woody Harrelson ve ilk sezonun yönetmeni Cary Fukunaga gibi çok iddialı isimler var.

HBO’nun aktardığı kadarıyla 3. sezon için resmi konu özeti şu şekilde:

Dizinin yeni sezonu, Ozarks‘ın kalbinde on yıllar boyunca derinleşen ürkütücü bir suç öyküsünün üç ayrı zaman diliminde gelişen gizemini anlatacak. Değişen zaman aralıkları ve yıllar boyunca uzanan gizem, sezon 1’e de geri dönüş yapacak ve aynı zamanda iki zaman çizgisi arasında olanlara da odaklanacak.

İlk sezon sadece bir dedektiflik, suç dizisi olmamasıyla, diyalogları ve altındaki derin anlamlarıyla çok sevildi. 3. sezonda yayınlanan ilk 2 bölüme bakarak ilk sezonki hava yakalanmaya çalışılmış ve bence gayet iyi başarılmış. Tabii ki, 1. sezon gibi olamayacağı aşikar ama 1. sezon tarzında giderse çoğu kişiyi tatmin edeceğe gözüküyor. Oldukça derin bir olayla başlıyor True Detective ve Mahershala Ali‘nin 3 zaman diliminde kısa kısa kesitlerle izletiyor. Anlatım dili gerçekten de 1. sezona benziyor. 2. sezonu izlemediğim için kıyaslama yapamam ama izleyenler 2. sezona göre iyi başladığını söylüyor. Diyalogların altı çok dolu ve iyi yazılmış. Senaryo ve kurgusu da başarılı gözüküyor.

Oyunculuklarda Mahershala Ali göz dolduruyor. Gerçekten iyi bir performansı var. Ortağını canlandıran Stephen Dorff ise henüz çok dahil olmuş değil, ilerleyen bölümlerde onun da çok anlatılacağını eminim. İyi bir ikili uyumu yakalanmış. Carmen Ejogo ise başarılı bir oyunculuk sergilemeiş. Mahershala Ali Detektif Wayne Hays, Stephen Dorff onun ortağı Roland West, Carmen Ejogo ise öğretmen olan Amelia Reardon karakterine hayat veriyor.

Dizide 1980’de Ozarks denilen ve birçok eyalete yakın bir bölgede Purcell ailesinin çocuklarının kaybolması ve gizemli olayları konu alıyor. Wayne Hays 1990’da başka bir suç dosyasına yardımcı olmak için, 2015’de ise bir TV şovu için hafızasını zorlayıp anlatıyor. Hafıza sorunları çeken Wayne Hays alzeihmer gibi gözüküyor ama dizide hiçbir şey belli olmadığı gibi bu da belli değil. Bu arada öğretmen eşi Amelia Reardon‘un ise bu olayı yazdığı ve klasik olarak görülen bir kitabı var. Purcell ailesinin bir kızı ve bir oğlu var. İkisi de küçük ve bir akşamüstü bisiklet sürmeye diye çıktıkları yoldan geri dönmüyorlar. Polisler ve dedektifler kapsamlı bir soruşturma yürütüp arama çalışmalarına başlıyor. Gizem burada devreye giriyor, çocuklara yakın olan herkes potansiyel şüpheli oluyor. Uzun süre bulunamayınca kasaba da panik havası başlıyor. Polis departmanında ise politik ve iç çekişmeler sürerken ortaya tam bir kaos çıkıyor. Özellikle 1990’daki dosya için Wayne Hays‘ın o zamanki izlenimleri ve hatırladıkları altın değerinde. Wayne Hays‘ın ortağı Roland West hakkında çok bilgiye sahip olamıyoruz, dizi 1. sezondaki gibi ağır işliyor yine ama 1. sezonda iki ortağı da içimize işlerken Roland West hala belirgin değil. Sonraki bölümlerde ona da değinilecektir.

Özellikle karanlık ve gerilimli bir tonda geçiyor ve 1. sezona çok benziyor. Kafalarda çok soru işareti bırakarak, özlenen şekilde başladı True Detective‘in 3. sezonu. Karakterler ve olay örgüsü gerçekten başarılı. Fazla karakter yok ve bu da odaklanmayı kolaylaştırıyor. Aslında basit gözüken ama çok derinlikli bir olay olduğunu başından hissettirdi. Ayrıca Mahershala Ali‘nin siyahi olmasından dolayı ve o dönemlerde ırkçılık olduğundan dolayı ırkçılık konusuna da değiniyor. Mahershala Ali kesinlikle yakışmış bu role.

Görüntüler ise gerçekten çok iyi, çekimler için büyük bir bütçe harcanmış ve değmiş diyebiliriz. O kasabanın ve bölgeyi hissedebiliyorsunuz. Renkler ve çekim sizi içine çekiyor. Yönetmenlik olarak iyi bir iş çıkmış diyebiliriz. Jenerik ise 1. sezondaki jenerik kadar geçişleri iyi ve sağlam.

1. sezonu sevenlerin ve beğenenlerin kesinlikle izlemesi gereken, 2. sezonu sevenlerin ise pek sevmeyeceği bir 3. sezonla karşı karşıyayız. Umarım sonunu da başı gibi güzel getirirler ve gerçekten beklediğimize ve izlediğimize değer.

Etiketler: 3. sezon, Amelia Reardon, antoloji, dedektiflik, HBO, Mahershala Ali, Matthew McConaughey, Nic Pizzolatto, Purcell, Roland West, suç, True Detective, Wayne Hays, Woody Harrelson Kategoriler: Tanıtım
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Onur Tipi

Makine mühendisliği mezunu. Dizi ve filmleri izlemeyi ve yorumlamayı severim. 25 yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com