Gerçek ve Trajik Bir Olaydan Uyarlanan Film: Oranges and Sunshine

2 Haziran 2019 279 0 0

Bugün size 2010 yapımı Oranges and Sunshine filminden bahsetmek istiyorum. Film tamamen gerçek olaylara dayanıyor.

See-Saw Films ve Sixteen Films’in ortaklığıyla çekilen bu filmin senaryosunu aynı zamanda filmin baş karakteri olan Margaret Humphreys kaleme almış. Filmin yönetmen koltuğunda ise Jim Loach oturmuş.

Filmin oyuncu kadrosunda ise Emily Watson, Hugo Weaving, David Wenham ve Richard Dillane gibi yetenekli isimler yer alıyor.

Konuya gelecek olursak, 1986 yılında İngiltere’de yaşayan ve  Sosyal Hizmet Uzmanı/ Sosyal Çalışmacı olan Margaret Humphreys’ın yanına bir kadın geliyor.

Bu kadın Margaret’e çok küçükken İngiltere’den Avustralya’ya yüzlerce çocukla birlikte bir gemi ile gönderildiğini ve gerçek ailesini, kimliğini bulmak istediğini söylüyor.

Margaret böyle bir şeyin mümkün olmadığını çocukların bu şekilde oraya gönderilemeyeceğini söylüyor. Kadın kendine inanılmamasına sinirleniyor, Margaret’e dosyalarını veriyor ve gidiyor.

Margaret bu olaydan sonra bu skandalı araştırmaya başlıyor. İşler bu noktadan sonra karışıyor.
Kadının dediği her şeyin doğru olduğunu ve gerçekten yüzlerce hatta binlerce çocuğun İngiltere’den Avustralya’ya sürgün edildiğini öğreniyor.

Bu olayın iç yüzünü araştırmak için Avustralya ve İngiltere arasında mekik dokuyan Margaret’e, sosyal hizmet uzmanı olan eşi de yardım ediyor. Olayların iç yüzü ortaya çıktıkça işler iyice karışmaya başlıyor. Ve Margaret kendini çok ciddi bir meselenin içinde buluyor.

Filmi en etkileyici kılan şey ise bu skandalın maalesef tamamen gerçek olması.
1970’li yıllara kadar 130.000 çocuk İngiltere’den Avustralya’ya sürgün edilmiş. Hatta bu olaydan sonra yıllarca iki hükümette sorumluluğu üstlenmemiş ve özür dahi dilememişler.

2000’li yıllarda, yani bu olay ortaya çıktıktan yıllar sonra İngiliz Hükümeti olayı kabul edip, özür diliyor.

Bu film tek başına bir kadının verdiği zorlu mücadeleyi ve “yetişkin çocukların” haklarını savunmasını, aramasını anlatıyor. Beni gerçekten hayrete düşüren ve üzen bir film olduğunu söylemek istiyorum.

Filmi sanatsal açıdan değil tamamen hikaye açısından değerlendiriyorum. Ek bir bilgi daha vermek istiyorum Margaret Humphreys bu olayları anlatan Empty Cradles (Oranges and Sunshine) adlı bir kitap yazmış. Maalesef kitabın çevirisi şu an için Türkiye’de yok.

Ve Margaret ve eşi, Uluslararası Eski Çocuk Göçmenleri ve Aileleri Derneği’ni kurmuşlar. Hala bu “yetişkin çocukların” ailelerini arıyorlarmış.

Eğer siz de tarihin saklı kalmış trajedilerinden birine tanıklık etmek isterseniz bu filmi izleyebilirsiniz. Fragmanı da buraya bırakıyorum, herkese iyi seyirler. 🙂

Etiketler: David Wenham, Emily Watson, Hugo Weaving, Margaret Humphreys, Oranges and Sunshine, Richard Dillane Kategoriler: Öneri
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Günce

Zamanının çoğunu dizi, film izleyip, kitap okuyarak geçiren, 21 yaşında bir üniversite öğrencisi..

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com