Tom Hardy’nin Oyunculuğuyla Sırtladığı, Bondurant Kardeşlerin Gerçek Hikayesini Anlatan Film! Lawless Spoilersiz İnceleme

1 Ekim 2018 384 0 1

The Wettest County in the World (Dünyanın En Islak Eyaleti) romanından uyarlanan Vahşi Batı’da ülkede alkol tüketiminin yasaklandığı süreçte yasadışı olarak alkol üretip, yine yasa dışı yollardan satan üç kardeşin hikayesini konu alan Lawless (Kanunsuzlar) filmi ile karşınızdayım. Filmin oyuncu kadrosunda Tom Hardy, Gary Oldman, Guy Pearce, Jessica Chastain, Shia LaBeouf ve Mia Wasikowski gibi ünlü isimler yer alıyor. Ayrıca film Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye adaylığına sahip. Böyle özelliklere sahip olmasından mütevellit Lawless büyük oynamış ancak sadece oyunculukların çok iyi olması sebebiyle ortalamanın üstünde bir film çıkmış. Yani çoğu film gibi bu film de harika olabileceken beklentileri karşılayamayan bir yapım olmuş.

Filmin sinopsisinden bahsedecek olursak, Büyük Buhran döneminde küstah ve korkusuz üç genç kardeş ele geçmesi zor Amerikan Rüyasını gerçekleştirmek için suç işlemeye başlarlar. Güçlü şehir gangsterleri kardeşlerin çabalarının ödüllerini toplarken, onlar hayallerini gerçekleştirmek için mücadele eder. En genç kardeş, Jack, kendisini yeni Al Capone olarak düşler; neye malolursa olsun güzel takım elbiseler, silahlar ve hızlı arabalar hayaleder. İçki yasağının en hassas döneminde, ailesinin yasadışı alkol üretimini büyüterek, bir yandan güzel bir Amiş kızı olan Bertha’nın sevgisini kazanmaya çalışırken, bir yandan da büyük bir suç imparatorluğu kurmayı planlar. Ortanca kardeş, Howard, kavgacı, sadık fakat pervasızdır. Howard’ın desteğini alan Jack artık istediği işi yaptıracak kas gücüne de sahiptir. Ancak onları yönlendirecek bir lidere ihtiyaçları vardır. Bu sorumluluk en büyük kardeş Forrest’a yüklenir. Sabırlı ve güvenilir Forrest ise elindeki kartları kimseye göstermeyen, planlarını başkalarıyla paylaşmayan ve karaktere çok önem veren bir insandır. Üç kardeş kanunların her iki tarafında ihanetle savaşırken ve güçleri gittikçe artarken, ortaya Maggie isimli gizemli bir kadın çıkar ve düşünceli Forrest’ı, kullandığı yasadışı yöntemlerin gerçek değerini sorgulamaya iter. Film gerçek bir hikayeden esinlenmiştir

Ayrıca filmin gerçek bir hikayeden uyarlama olduğunu söylemek lazım. Senaryo yazarlığını Nick Cave üstleniyor. Bondurant kardeşlerin hikayesini anlatan Matt Bondurant (gerçek Jack’in torunu) tarafından kaleme alınmış “The Wettest County in the World” romanından uyarlanan senaryoda çoğu olaya ve duruma sadık kalınmış olduğunu görüyoruz. Buna Bondurant kardeşlerin ölümsüz oldukları hakkındaki efsaneler de dahil. Hatta ölümsüz oldukları dedikodularını destekleyecek bazı sahneler de filmde mevcut.

Filmi izledikten sonra hayal kırıklığı yaşadığım birçok konu oldu. Bunlardan biri de Gary Oldman gibi izleyiciye keyif veren bir oyuncunun iyi bir rolü olmasına rağmen karakterin hikayede az yer kaplaması ve Gary Oldman’ın bu yüzden filmde çok az görünmesi. Hepimiz Floyd Banner karakterini filmde daha fazla görmek isterdik. Yani Floyd’un üzerine daha fazla yoğunlaşsalardı Gary Oldman’ın harika oyunculuk yeteneğiyle ile birlikte film çok daha iyi olabilir, yeni bir boyut kazanabilirdi.

Hayal kırıklığı yaşadığım bir diğer konu ise Bondurant kardeşlerin çocukluk ve gençlik zamanlarının çok çabuk geçilmiş olması. Sadece filmin başındaki sahnede çocukluk hallerini görebiliyoruz o da bize hiçbir bilgi (Jack’in diğer kardeşlerine kıyasla daha korkak ve daha duygusal olduğu hariç) vermiyor hatta bana sorarsanız gereksiz bir sanhe olmuş. Özellikle Tom Hardy’nin oynandığı Forest karakterinin gençlik dönemine dair birkaç bilgilendirici sahne görsek muhteşem olurdu.

Az önce de belirttiğim gibi karakterlerin derinine inilmeme sorunu var. Bunu en çok Maggie karakterinde hissettim. Bir anda hikayeye dahil oluyor ve biz onun hakkında hiçbir şey bilmiyoruz. Filmin ilerleyen dakikalarında ise Maggie karakterinin geçmişine dair olayları anlatan (şehri bırakıp bu kasabaya yerleştiği v.b) birkaç sahne görüyoruz fakat bunlar yetersiz kalıyor. Ayrıca ana hikaye işlenirken sahnelerin bir anda gösterilmesi izleyici ana hikayeden koparıyor.

Forest (Tom Hardy) ve Vekil Rakes (Guy Pearce) karakterine ayrı bir parantez açmak gerekiyor çünkü ikisi de filmde dikkat çekiyor. Tom Hardy’nin ve Guy Pearce’nin harika oyunculuklarıyla birleşen karakterler filmde bir adım öne çıkıyor.

Benim düşünceme göre aksiyon ve çatışma sahneleri fena değil ama yetersiz gibi duruyor. Yani aksiyon sahneleri çok yavan kalıyor. Ve filmin sonu beni hayal kırıklığına uğratan bir diğer maddeydi. Çektikleri sahne filmi sonlandırma konusunda yeterli bir seçenekti ama kesinlikle en iyi seçenek değildi. Film daha iyi sonlanabilirdi.

Eksiklikleri olmasına rağmen Lawless 2 saat boyunca eksikliklere çok kafanızı takmazsanız iyi vakit geçirebileceğiniz, oyuncuların harikalar yarattığı sahneleri (özellikle Tom ve Guy) görmenizi tavsiye ettiğim bir film. Şimdiden herkese iyi seyirler.

Etiketler: Gary Oldman, Guy Pearce, Jessica Chastain, Lawless, Mia Wasikowski, Shia LaBeouf, The Wettest County in the World, Tom Hardy Kategoriler: İnceleme, Sinema
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Can Turbay

Sıkıcı lise hayatından uzaklaşmak, yeni dünyaların kapısını aralamak için filmlere ve dizilere muhtaç olan bir genç arkadaşınız. Aslında tüm insanlığın tek ihtiyacı kendinden bir parça bulabilecek iyi filmler izlemektir.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com