The Big Bang Theory İncelemesi

The Big Bang Theory İncelemesi

2 Eylül 2018 445 3 3

 

KALPLERİN ŞAMPİYONU: The Big Bang Theory

Big Bang Theory, aslında dünyamızda yer edinmiş bir konu. Çünkü hepimizi yakından ilgilendiriyor. Dünya’nın oluşumu bizim de varlığımızın temeli. Hepimizin de merak ettiği bir durum bu. Dünya cidden bir patlamayla mı oluştu? Dizide de hayatımızı şekillendiren buluşlara, yaşamımızı kolaylaştıran yeniliklere, merak ettiğimiz bilimsel süreçlere aşina oluyoruz. Aslında bir yandan esprilere gülerken bir yandan da karakterlerimiz sayesinde bilim insanı  olma yolunda ilerliyoruz 🙂

 

KARAKTERLER

 

Dr . Sheldon Cooper: Dizimizin ana karakteridir. Üstün zekası ile öne çıkmaktadır. Aşırı derecede düzene takılıdır. Zekası her ne kadar iyi olmasına rağmen bir o kadar da asosyaldir. İnsanlık ilişkilerinden özellikle aşktan pek fazla anladığı söylenemez. Her sosyal konuyu bir şekilde bilimsel konulara dayandırmaktadır. Tişörtlerini renk renk katagorize eden, kendisinin ve ev arkadaşının tuvalet çizelgesini düzenleyen, haftadaki yedi güne farklı farklı yemekler koyup her hafta bunları tekrarlayan, temizlikte üstüne olmayan bir nevi manyaktır. İnsanları aşağılamayı çok sever. O her zaman en iyisidir. En sevdiği film serileri Star Wars ve Star Trek’tir. Dizi boyunca bu iki filme sürekli gönderme yapmaktadır. Neredeyse bütün çizgi romanları okumuştur. Ayrıca çizgi roman alma günü bile vardır. Trenleri çok sever. En yakın arkadaşı aynı zamanda ev arkadaşı olan Leonard’dır. Hayatı boyunca aşkla ilgilenmeyen Sheldon kendine bir sevgili edinir. O, onun ilk ve tek aşkıdır . ( Spoiler içermemesi için ayrıntı vermiyorum . )

Dr. Leonard Hofstader: Leonard da Sheoldan gibi bir bilim insanıdır ve Sheldon’la aynı üniversitede çalışmaktadır. Ayrıca Sheldon’un şoförüdür de. Çünkü Sheldon korkusundan dolayı araba kullanamaz ve Leonard, Sheldon’u her yere götürmek zorunda kalır. Leonard, Sheldon gibi asosyal değildir ve insanlık ilişkilerinden çok iyi anlar. Annesi ile ilişkisi çok uzaktır ve bu duruma çocukluğundan beri maruz kalmıştır. Dizi boyunca daha çok Penny ile olan ilişkisiyle gündemdedir.

Penny: Sheldon ve Leonard’ın karşı komşusudur. Olaylar Penny’in taşınmasıyla gelişir. Çünkü Leonard ilk görüşte Penny’e aşık olmuştur. Artık günlerinin çoğunu Penny’i tavlamakla geçirir. Penny oyuncu olmak ister ama asla hedefine ulaşmayı başaramaz. O sadece herkesin gözünde basit bir garsondur. Leonard ve Sheldon’la vakit geçire geçire bilimle yakından ilgilenmeye başlar.

Howard Wolowitz:  Howard bir Yahudi’dir. Yahudilik geleneklerinden sürekli söz eder.  3o  yaşına kadar annesiyle yaşamıştır. Babası tarafından 9 yaşında terk edilen Howard bir babaya sahip olma duygusunu fazla yaşayamamıştır. Bu konuda duygusaldır. Yüksek dereceli bir mühendistir ayrıca uzaya da çıkmıştır. Sheldon onun mühendis olmasıyla sürekli dalga geçer. Başlarda kız tavlamayı kendine meslek edinen Howard daha sonra Bernadette ile evlenir. O eski halinden eser kalmaz.

Dr. Rajesh Koothrappali: Rajesh bir Hintlidir. Ailesi çok zengindir. Kadınlarla konuşamama problemi vardır. Sadece alkollüyken konuşabilmektedir. Bu yüzden yanından içkisini hiç ayırmaz. Çok yalnız olduğu için arkadaşları ona bir köpek alır. Köpeği onun her şeyi olur. Çok tatlı bir aksanı vardır. Biraz saftır.

Dr. Amy Farah Fowler: Sheldon’un sevgilisidir. Çoğu zaman Sheldon’un davranışlarından rahatsız olup bundan şikayet etse de Sheldon’a çok bağlıdır. Penny’i en yakın arkadaşı olarak görür hatta onun için dev bir tablo bile yaptırır. Çok bakımsız bir kızdır. Giyim ve güzellik konusunda Penny’i örnek alır.

Dr. Bernadette Rostenkowski: Howard’ın eşidir. Bir ilaç firmasında çalışmaktadır. Howard’ın eşi olmakla beraber bakıcısıdır da. Çoğu zaman Howard’ın annesinin taklidini yapar. Kısadır ve ses tonu çok incedir.

 

Genel olarak bu karakterlerin birbirleriyle olan arkadaşlık  ve aşk ilişkilerinden, işlerinden, bilimden bahseden bir sit-com olan The Big Bang Theory’nin yayınlanmış 11 sezonu vardır. Gelecek aylarda 12 . sezonuyla geri dönecek olan dizi bu sezonla birlikte final yapacaktır. 2019’da finalinin yayınlanması planlanmaktadır.

Şimdiden içimi bir hüzün sardı böylesine sevdiğim bir dizi daha final yapacağı için. Gülmek istiyorsanız ve bilimle de ilgiliyseniz tavsiyemdir. İyi seyirler.

Yazar: İrem Işık

Etiketler: amy, bernadette, cooper, howard, leoanard, penny, raj, sheldon, Young Sheldon Kategoriler: İnceleme
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Kadir Mutlu

Diziger kurucusu. Celal Bayar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümü mezunu. Yabancı dizileri, filmleri, yazılımı ve futbolu sever.

Benzer Yazılar
Yorumlar
 1. -

  Ortaokul seviyesi review gercekten.. Tebrik ederim (!) Onedioda bile bulamazsin boylesini.

  1. -

   İlk yazım ve dizi hakkında genel bir bilgi verdim.Ama yine de geliştirilebilir.Teşekkürler yorumun için 🙂

 2. -

  Bence harika bir tanıtım olmuş. Güzelim dizim Big Bang Theory! 🙂 Karakterleri bu kadar cuk oturan nadir dizilerden. Hele hele Sheldon Cooper’ımız 🙂 Keşke dünyadaki herkese bu diziyi izletebilsek.

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com