Tek Kişilik Dev Kadro: “Locke” -Film Önerisi-

25 Ekim 2018 456 0 0

Bir yapı şirketinde yönetici olan ve başarılı bir kariyere sahip olan Ivan Locke, iki çocuğu ve karısıyla birlikte sorunsuz bir hayat sürmektedir. Bu gidişat aldığı bir haberle son bulur. Arabasıyla çıktığı yolda kendini, hayatını ve sahip olduğu her şeyi sorgulamasına yol açan bu haberin ağırlığıyla mücadele ederken bir yandan da işiyle ilgili bir krizle uğraşmaktadır. Şirketi oldukça zarara sokabilecek bu krizi soğukkanlılıkla çözmeye çalışır. Ama yalın ve basit çözümler ve hiç kaybetmediği sükuneti karşı tarafı sakinleştirmeye yetmez. Ivan Locke o telefon konuşması sırasında kariyerinin ve hayatının en zorlu sınavıyla karşı karşıya gelir. Arabasının içinde, kısa bir süre içerisinde gerçekleşecek olan felaketi durdurmak için zamana karşı koyma mücadelesi başlar. Öte yandan da tek başına çıktığı yolculukta kendi geçmişiyle de bir hesaplaşma içine girer. Tom Hardy‘nin başrolünde yer aldığı film tek mekanda, Ivan Locke karakterinin arabasında geçiyor. Bu iddialı yapımın yönetmen koltuğu ise Hummingbird filmiyle ilk yönetmenlik deneyimini gerçekleştiren senarist Steven Knight bulunuyor.

(Beyazperde’den alıntıdır)

Tamam, bu başlık birazcık yalan.

Kadroda Tom Hardy dışında sadece seslerini kullanarak çeşitli karakterlere hayat veren Andrew Scott, Tom Holland, Olivia Colman, Ruth Wilson gibi oyuncular da mevcut.

Filmin çekim süreci ilginç olmuş; oyuncular otel odalarından telefonla Tom Hardy’i arayıp konuşmuşlar. Her oyuncu için birden fazla çekim yapılmış ve en iyi kayıtlar kullanılmış. Tom Hardy’nin kendisi ise sadece altı gün boyunca her gece ikişer defa çekim yapmış. Kayıt için üç kamera kullanılmış.

Böyle anlatınca kulağa minimalist bir filmmiş gibi geliyor ama ortada bir karakterin hayatının tepetaklak olması var. Film boyunca sadece üç konu işleniyor: Ivan Locke’ın karısıyla konuşmaları, çalışanlarına telefon üzerinden emirler yağdırması, bir de babasıyla ilişkisi. Sadece bir buçuk saatlik bu film öyle akıcı ki! İzlerken sanki hiçbir şey olmuyormuş gibi gelse de bitince karakterin filmin başındaki hayatı ve sonundaki hayatı arasındaki radikal farkı hissediyorsunuz.

Tom Hardy’nin oyunculuğuna laf edilemez- ki zaten öyle de olmalı, esasında film onun karakteri üzerinden yürüyor ve böylesine bir filmde başrolün inanılmaz bir iş çıkarması beklenir. Hardy de bu rolün hakkını vermiş. Sadece o değil, sesleriyle eşlik eden oyuncular da sizi şaşırtıyor- özellikle Andrew Scott’ın bu noktada acayip bir performans sergilediği düşüncesindeyim, karakterinin Locke ile atışmaları izleyiciyi hem güldürüyor hem de öyle bir konuşuyor ki anlattığı her şeye inanıyorsunuz. Diyaloglar sadece Ivan Locke’ı değil, yüzünü göremediğimiz karakterleri de bize anlatıyor böylece onlara derinlik katarak gerçek karakterler haline getiriyor.

Sadece 82 dakikada Ivan Locke’ın başından geçen tüm olaylar izleyiciye de onun hissettiği gibi hissettiriliyor ve tek bir mekan olmasına rağmen film asla sıkmıyor, burada da Steven Knight’ı kutlamak lazım. Tabii ki senaryoya böyle bir bağlamda önem verilmeli- verilmiş de- sinematografi de sizi sıkmıyor, sürekli aynı sahneyi izliyormuşsunuz gibi değil yani.

Ayrıca Ryan Reynolds’ın oynadığı Buried gibi diğer tek mekanlı filmlerin aksine karakter motivasyonu hayatta kalmak değil, bundan daha karmaşık. Kendi algısında iyi bir insan olabilmek,  kendini iyi bir şeyler yaptığına inandırmak gibi motivasyonları var, bunu yaparken de hayatını bir şekilde darmadağın ediyor.

Diyalog seven birisiyseniz ve çok fazla aksiyon aramıyorsanız sevebileceğiniz bir film olduğunu düşünüyorum. Tom Hardy sevenler özellikle kaçırmasınlar- mükemmel bir performans sergilemiş!

Etiketler: Andrew Scott, locke, Olivia Colman, ruth wilson, Steven Knight, Tom Hardy, Tom Holland Kategoriler: İnceleme, Öneri
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Yağmur Sevinç

Boğaziçi öğrencisi, çizgi roman ve kitap okuyucusu, dizi ve film izleyicisi, süper kahraman aşığı.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com