Star Kötü Güçlere Karşı İNCELEMESİ

22 Eylül 2018 1215 0 1

Çizgi film incelemelerine, ailelere içi dolu seçenekler sunmak için başlamıştım ancak animasyon dünyasını keşfettikçe olay örgüsü olağanüstü, bir sürü çizgi filmle tanıştım. Star Kötü Güçlere Karşı çizgi filmi de hayranlıkla izlediklerimden biri oldu. Grafikler, renkler bir çocuğun hayal dünyasından fırlamış gibi, giyimler ve replikler de günümüzü yakalıyor. Her karakterin draması, zevk alanları, konuşma tarzı kendine özgü dolayısıyla bu çizgi filme, yalnızca “Modern Prenses Çizgi Filmi” demek haksızlık olacaktır.

Her çizgi film öğrenmeye açık, taze zihinlere hitap ettiğinden ilkelerin, sosyal ilişkilerin en temel halini içerir. Yetişkinler için de ilgi çekici, sadece aile ve arkadaşlık ilişkilerinde öğretici olduğu için değil. İlgi çekici olay örgüsünden dolayı da izlenebilir. Başka bir boyutta yaşayan prenses, dünya boyutuna geliyor. Dünya’ya uyum sağlarken kendisini, arkadaşlarını, ailesini tanıyor. Farklı boyutların hayalleri, daha önce düşlemediğimiz yaratıklar da ufuk genişletici görsel şölen sunuyor.

Çizgi filmde her türlü farklılık ve anormaliye yer veriliyor. Korkutucu görünenin, yardıma ihtiyacı olabilir. (Tom ve ayin) İğrenç zannettiğimiz, bizimle aynı kişidir ve arkadaşa ihtiyacı olabilir. (Slime canavarı ve prenses) Tedarikli çocuk, farklılıkları yok eden bir okulda isyan başlatabilir. (1.sezon 10.bölümde, geleneksel prenseslik dikteleri ile yaratıcılık ve özgünlük arasında çekişme, St. Olga’nın okulu ve Prenses Marco)

Birbirini kıskanıp sevmese de iki kişi sorunlarının konuşarak üstesinden gelebilir. (2.sezon 10.bölüm, Tom ve Marco) Farklılıklarla ve uyuşmazlıklarla nasıl baş edeceğimize dair neredeyse her bölümde göz alıcı örnekler var. Hayalperestlere ve küçüklere, bu anafikri tatlı yolla anlatmanın en güzel yolu, bu çizgi film. Ayrıca karakterler de epey izlenilesi hayatlara sahip:

 

Star Butterfly; Mewni’nin Prensesi, neşeli, gelenekselin dışında kendine has, cesur, güçlü biri. Diğerlerinin içindeki iyi yönleri görür ve Ponyhead, Tom, Buff Frog, Eclipsa ile bu şekilde arkadaş oldu. Anı yaşayabilen biri. (1.sezon 8.bölümde) Tom ile Kanlı Ay balosuna gittiğinde Marco onu kurtarmak için ortaya çıkıyor. Alıştığımız üzere “Kahraman günü kurtarır.” olayının dışında bir tavırla Star‘ın: “Kahramana ihtiyacım yok, arkadaşa ihtiyacım var. Bana güvenmen gerekirdi.” demesi, günümüzü yakalayan, güçlü bir anlayış görünüyor.

(2.sezon2.bölümde) Tom ve Marco, Star hakkında: “Hile yapmaz, oyunun kurallarını kendi koyar. Ve oyunun ortasında da değiştirir.” diyorlar. Gerektiğinde değişime uyum sağlama, güç gerektirir. Star’ın özellikleri, kendi hayatımızda da gerekeni yapabilmeyi hatırlatıyor.

(3.sezon 6.bölümde ) Eclipsa‘nın kulaktan dolma, halk hikayeleri nedeniyle suçlanışı ve tekrar cezalandırılışını görüyoruz. Körü körüne inanmaktansa suçlamaların doğruluğunu araştırmak istiyor. Batıl korkulara yenik düşmeme konusunda Star, epey ilham verici.

Marco Diaz; şefkat dolu ve sıcakkanlı aileye sahip, titiz ve tedbirli, başaramasa dahi planlar yapıp deneyen, Meksika kültürünü yaşatan, mükemmeliyetçi (2.sezon 12.bölüm) biri. Onun, Star ile maceraları, özgürce kararları, kendi dünyası, Mewni, Hekapoo‘nun boyutu ile mücadelesini izlemek keyifli çünkü hikayedeki sıradan Dünyalı olarak, fikirleri ve çevikliği ile savaşabilmesi ilham verici.

 Tom Lucitor; Mewni’nin Yeraltı Prensi, öfke kontrol sorunları yaşayan, yarı Newman yarı canavar prensi. Zengin ve de kraliyet soyundan olsa da yarı canavar olduğu için dışlanabiliyor. (3.sezon 6.bölümde) Star kendi hayatı ile savaşırken arkadaşı ile ilgilenmeyi unutmuş ve Tom öfke patlamasına rağmen kendini ifade edebiliyor: “Nasıl iyi olunur bilmiyorum. En azından başlamam için bana kredi vermeliydin.” Etrafını dinleyip, insanların devam edebilmesi için, doğru sözleri söyleyen birine dönüşmesini izlemek keyifli.

 

Ponyhead; Bulut Krallığının Prensesi, uçan bir tek boynuzlu(unicorn) , gözü pek, konuşkan, ilgi meraklısı, vefakar arkadaş, feci parti yapan biri. Eğlenceyi bizzat ayağınıza getirir veya sizi alır götürür. (2.sezon 12.bölümde) İlk defa televizyon gördüğünde öylece durup televizyona bakmış, gülerek Marco ve Star’a: “Birlikte eğlenmek yerine oturup her gece parti yapan üç arkadaşı mı izleyeceğiz?!” demişti.

Hayatını dibine kadar yaşayan Ponyhead gibi düşününce; arkadaşlarımla bir araya geldiğimizde, oturup telefonlarımızla ilgilenmemiz yerine… birbirimize hayalleri, çılgınca anılarımızı sorup ardından, birlikte eğlenebilen arkadaşlar olmamız gerektiğini anladım.

 

Mewni Kralı River Johansen-Butterfly; Star‘ın babası, destekleyici, çoğu zaman ayağı yere değmeyecek derecede hayalperest, eğlenceli, çılgın biri, Vikinglerinkine benzer kuralları var. (3.sezon 15.bölümde) Star‘ı bataklığa götürüp ona sabretmeyi öğretmeye çalıştı, günün sonunda düşünmeden atılan biri olduğu ortaya çıktı. Mewni Kralı, Star’a, onun Bataklık Canavarı olduğunu ve çocuğunun, kalbinin sesini dinleyen, cesur biri olduğunu, isterse her şeyi başarabileceğini söyledi. Bir babanın çocuğuna vereceği en güzel hediye kendine güven olsa gerek.

Mewni Kraliçesi Moon Butterfly; Star‘ın annesi, kurallara katılıkla uymayı görevi bilen, kraliçelik görevleri nedeniyle Star ile arası gergin, birbirleriyle beklentileri yüzünden zor da olsa, konuştuklarında ikisi de yardımcı olup, birbirlerine iyi geliyorlar. Kızıyla birlikte gerçekler peşinde koşup, birbirlerini anladıkça gelişmelerini izlemek, ilham verici.

Eclipsa Butterfly; çikolata yerken kontrolünü kaybeden, güllere bayılan, eski Mewni kraliçelerinden, meraklı, zeki, doğru olanı yapmaya cesareti olan biri. Kendi kraliyet zamanında, istenilen Newman ile evlenmeyip, sevdiği canavarla çocuğu olduğu için kristalize edilerek cezalandırılmış. Karanlık büyüler bilinmedikçe krallığın savunmasız kalacağını düşünüp çok yönlü çalışmış ancak bu gerekçe onun, büyüyü yozlaştırmak ile suçlamasına engel olamadı. Eclipsa‘nın en beğendiğim bakış açısı: “Her bilgi iyi bilgidir.” demesi ve yeniliklere açık, ılımlı biri olması. Geçmişte yaşadığı onca haksızlığa rağmen krallığın geleceği için elinden geleni yapması, intikam duyguları içinde kaybolup gitmemesi örnek alınması gereken bir seyirdi.

Karakterler dışında; sarayın şövalyeleri, çamaşırhanesi, Mewni’nin her krallığı, tarlaları, köylü halkı, boyutlar, sihri kontrol eden Yüksek Komite, sihri ele geçirmeye çalışan Toffee, Ludo, kaleye sızmaya çalışan Meteora, prensesleri zombileştiren St Olga’nın Okulu. Sistemlerin yaratıcı hayal gücüyle kurulmuş olması yanı sıra kötü karakterler de onları dönüştüren hikayeleri ile sunuluyor ve her sezon iyi ile kötünün rekabeti gelişiyor. Bir noktadan sonra dengeyi sağlayabilen iyiler, kötülere zalimlik yapmıyor. İyiler zarar vermeden kazanmanın yolunu bulabiliyor ve de kötü her zaman kötü kalmak zorunda değil. Bu dövüşte dahi ılımlı olmaları, anafikri gerçekten iyi yoğurduklarını anlatmaya yeter.

 

Eğlenceli bölümleri, muhteşem arkadaşlıkları, sevgi dolu aileleri ile keyifli bir seyir olacaktır. Toplam 3 sezon ve 56 bölüm. Her bölüm 20 dakikadan ve 10’ar dakikalık iki kısımdan oluşuyor. Yazımda alıntı yaptığım bölümler ve 3. sezonu, eğlenceli kaçamak arayan, hayalperest herkese, kesinlikle öneririm. Keyifli seyirler.

Ek Bilgi: Hikayenin Disney tarafından, devam ettirileceği söyleniyor.

Yazar: Nisa Aktaş

Etiketler: butterfly, çizgi film, kısa dizi, marco diaz, mewni, star, the forces of evil, tom lucitor, vs Kategoriler: Anime, İnceleme
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Kadir Mutlu

Diziger kurucusu. Celal Bayar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümü mezunu. Yabancı dizileri, filmleri, yazılımı ve futbolu sever.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com