Spoilersız Venom İncelemesi: Gerçekten O Kadar Kötü Mü?

5 Ekim 2018 464 0 2

Eddie Brock hırslı bir muhabirdir. Sevgilisinin çalıştığı araştırma firmasının sahibi de peşinde olduğu hikayelerden biridir. Kötü niyetli ve kendi amaçları doğrultusunda hareket eden bu adamın hikayesinin peşinde koşarken, Eddie, sadece simbiyoz hâlinde yaşayabilen ve adrenalinle beslenen uzaylı bir organizmanın firma tarafından keşfedildiğini ve insan deneklerle birleştirilmeye çalışıldığını öğrenir. Ancak araştırmasında fazla ilerleyen Eddie, Venom adı verilen bu organizmanın sıradaki taşıyıcısı olur. Bir yandan vücudunu ve zihnini kontrol altına alan organizmayla mücadele eden Eddie, bir yandan da firma sahibinin kendisini öldürmesi için gönderdiği kişilerden kaçmalıdır…

Marvel çizgi roman evreninin ezeli kötülerinden Venom’un beyaz perde uyarlaması olan filmde Venom’a Tom Hardy hayat veriyor. Filmde 4 Oscar adaylığı bulunan Michelle Williams, 2 Oscar adaylığı bulunan Woody Harrelson, Altın Küre adayı Rüz Ahmed, Jenny Slate de yer alıyor.

(Beyazperde’den alıntıdır)

Merhaba!

Başrolünü Tom Hardy‘nin üstlendiği, basın gösterimi sonrası Rotten Tomatoes‘ta %28 gibi bir not almasıyla gündeme gelen, olmuş mu olmamış mı tartışmalarının çokça yaşandığı Venom filmini bugün izledim. Bir Örümcek Adam ve Venom hayranı olarak filmin çıkacağını ve başrolde Tom Hardy’i izleyeceğimizi duyduğumda beklentim bir hayli yükselmişti fakat son çıkan haberleri duyduğumda haliyle biraz hayal kırıklığına uğrayacağımı hissettim. Ne kadar kötü olabilir ki deyip bileti aldım ve… Pişman olmadım.

Öyle bir film ki sevmeyenlerin bakış açısını rahatça anlayabiliyorsunuz: sonuçta işin içinde Spidey olmamasıyla Venom’ın hikayesi büyük ölçüde değişmiş oldu, bu yeni hikaye Marvel Sinematik Evreni‘ne dahil olmayacak ve çok da iyi bir ünü olmayan Sony tarafından büyük ekrana aktarıldı. Evet Spidey yoktu ve hikaye değiştirilmişti ama Venom’ın hikayesini önceden bilmeyen birisi için belirsizlik yok ortada. Eğer çizgi romanlardaki gibi bir Venom beklediyseniz hayal kırıklığına uğramanız gayet normal, ki çizgi romanla paralellikler de yok değildi, dolayısıyla zararı büyük ölçüde azaltmak için bunu tek başına bir film olarak izlemeniz gerekiyor.

Filmin bana göre en büyük eksikliği Venom’ın yeterince kötü olmaması. Klasik bir redemption arc bekliyorduk zaten, sadece biraz daha vahşet görmek isterdim. Böyle olunca da sadece Venom’ın değil Eddie‘nin karakteri de değişmiş ve bu noktada çizgi romanlardan büyük ölçüde uzaklaşmış oldu. Sony, bu iki karakteri bir nevi yeniden ele almış diyebiliriz. Ayrıca Tom Hardy’e söylenecek bir söz yok, bu yeni Eddie Brock için biçilmiş kaftan!

Bunlara karşın çizgi romanlarda Eddie Brock ve Venom’ın ortak noktası olan Spider-Man‘den nefret etme olayını güzel çevirmişler, yine ortak bir nefret söz konusu. Bu nefretin kaynağı da yine çizgi romanla benzerlik gösteriyor- en azından Eddie için. Venom’ı Deadpool ile kıyaslamak için çok materyal vermişler fakat bahsettiğim bu Deadpool klişesini sinemada göremediğimiz için çok hissedilmemiş.

Filmin ilk yarısını tamamen hikayeyi anlatmak üzerine kurmuşlar ve tüm olayları ikinci yarıya atmışlar. Size tavsiyem pes etmeyin, ilk yarıyı anlayarak izleyin, ikinci yarıda olaylar zaten birbiri ardına gelişiyor. Çok fazla aksiyon vardı diyemem, sonuçta bir Hızlı & Öfkeli veya Marvel Sinematik Evreni filminden bahsetmiyoruz. Fakat final kavgası bunun açığını kapatmayı başarmış.

Bahsetmek istediğim bir diğer nokta da karakterler. Özellikle filmdeki kötü karakterimizin kaba kuvvete başvurmadan insanları manipüle etme yeteneği onu diğer kötülerden ayırıyor. Tabii ki Thanos gibi efsane bir kötü değil, beklentiyi o yöne çekmemek lazım, ama bu filmin kötü karakterinin de akılda kalıcı olduğunu söylemek mümkün.

Venom’ın koyu hayranları karakterin böylesine değiştirilmiş olduğunu görünce sevinmeyecektir. Farklı yorumlara açık olmakta fayda var- Venom’ı direkt olarak büyük ekranda göremeyeceğimizi zaten biliyorduk ve öyle bir karakter ki çok kötü yorumlanabilirdi de! Benim fikrim, bu filmin Venom’ı olabilecek en iyi şekilde yeniden yorumlamış olduğu yönünde.

Bu arada filmde iki post-credit sahnesi var, ilki gerçekten önemli ama ikincisi Venom ile tamamen alakasız olarak aralık ayında vizyona girecek Into The Spiderverse filminden bir kesit. Filmi merak etmiyorsanız beklemenize gerek yok.

Özetle Sonsuzluk Savaşı tarzında kocaman bir beklenti içine girmeden izlenebilecek, iyi zaman geçirilebilecek bir film. DC veya Marvel filmleriyle kıyaslanamaz tabii ki ama bu tür bilim kurgu filmlerini sevenler salondan mutlu ayrılacaklar.

Etiketler: eddie brock, Tom Hardy, Venom Kategoriler: İnceleme
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Yağmur Sevinç

Boğaziçi öğrencisi, çizgi roman ve kitap okuyucusu, dizi ve film izleyicisi, süper kahraman aşığı.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com