Spoilersız İnceleme: “Gökdelen”

30 Eylül 2018 297 0 0

Will Sawyer, eski bir FBI Rehine Kurtarma Ekibi lideridir. Fakat artık gökdelenlerin güvenliğini değerlendirmektedir. Çin’deki görevi sırasında dünyanın en uzun ve en güvenli binası ateşler içinde kalınca tüm suç onun üzerine atılır. Bu olay üzerine artık aranan bir adam olan Will, yangının sorumlularını bularak adını temizlemeli ve binanın içinde sıkışıp kalmış olan ailesini ateş hattından kurtarmalıdır.

(Beyazperde’den alıntı)

Dwayne Johnson’ın başrolünde olduğu Gökdelen filmi hakkında konuşalım biraz. Güzel bir oyuncu kadrosuna sahip, Johnson dışında ilk bakışta tanıyacağımız isim olarak Orange Is The New Black dizisinden Pablo Schreiber ve Charlie’nin Çikolata Fabrikası gibi birçok filmde oynamış Noah Taylor var. Yönetmen Rawson Marshall Thurber’i aslında tanıyoruz, yine Dwayne Johnson’ın oynadığı Merkezi İstihbarat’ı yöneten isim. Bunlar dışında Land of Mine filminden görmüş olabileceğiniz Roland Møller, Çığlık filminden tanıdığımız Neve Campbell, Nolan’ın yönetmenliğindeki Kara Şövalye filminde oynamış Chin Han, Değiştirilmiş Karbon ve Arrow gibi bilindik dizilerde oynamış Byron Mann vs. isimler de mevcut.

Gökdelen’i tek cümleyle özetlemem gerekse “Klasik bir aksiyon filmi” der geçerim. Çünkü özünde bu. Olay örgüsünden çok aksiyona önem verilmiş, bir dakikaya ne kadar aksiyon sıkıştırsak kârdır mantığıyla çekilen bir film. Ama tabii ki söyleyeceklerim ve şikayetçi olacaklarım var, o yüzden tek cümleyle bitirmeyelim.

Ah Thurber! Dwayne Johnson gibi bir oyuncu var elinde! Nam-ı diğer The Rock’ın bu filmde yaptığı her şeyi herhangi bir dublör de yapabilirdi. Adamın oyunculuk yapmasına izin verilmemiş gibi hissettim izlerken. Oyunculuk namına aralarda ailesiyle yaşadığı duygusal anlar vardı sadece. Filmin genelinde oradan oraya atlıyor, dayak yiyor, dayak atıyor, sağı solu bantlıyor. Dwayne Johnson’ın sadece bir aksiyon filmi oyuncusu olduğu argümanını daha da güçlendirmiş- bu gidişle The Rock’a mutluluk, üzüntü ve kızgınlıktan fazla duygu gösterme şansı verilmeyecek.

Filmin hikayesi içinde sizi şaşırtacak pek bir öğe yok. Kötü adam belli, iyi adam belli, olacak her şey belli. Kötü adam demişken bu filmdeki kötü adamın filmin en zayıf halkası olduğunu söylemek istiyorum. Belki de Gökdelen’in bu kadar tatsız tutsuz olmasının bir sebebi de buydu- zira iyi yazılmış bir kötü karakterin filme iyi karakterlerden daha çok şey kattığını birçok filmde gördük. Karakterler genel anlamıyla ortalama bir izleyiciyi tatmin edecek düzeyde fakat birçoğu malesef üç boyutlu olmaktan uzaklar.

Tabii ki plot holes dediğimiz mantık hatalarıyla dolu bir film. Yine bahsettiğim ortalama aksiyon izleyicisine sunulmuş bir film olduğu için normal görüyorum. İlginç bir bilgi vereyim: fragmanda da gösterilen zıplama sahnesini hatırlıyor musunuz? Dwayne Johnson’ın o sıçrayışı başarması için platform üzerinde 28.4 mph hızla koşması gerekiyormuş, bunun yanında en hızlı adam olma rekorunu elinde barındıran Usain Bolt’un rekoru ise sadece 27.4 mph. Çok da yargılamamak lazım, belki de o küçücük alanda gerçekten de en hızlı adam olmuştur.

Çok yermişim, biraz da övelim: Berbat bir film olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. Gökdelen’den daha kötü onlarca film izlemişimdir, ama fragmanın oluşturduğu beklentinin kat kat altında olduğunu düşünüyorum. Ortalama bir filmdi- Eksileriyle ve artılarıyla. Artıları demişken, Pearl adındaki gökdelen ne kadar havalı ya?! En havalı kurgusal binalar listemde yukarılarda yer alırdı. Ki öyle bir listem yok. Henüz. Bir de Neve Campbell’ın canlandırdığı Sarah Sawyer filmin en şaşırtıcı insanı olabilir. Onun sahnelerinin Johnson’ın sahnelerinden daha heyecanlı ve eğlendirici olduğunu düşünüyorum.

Özetle Gökdelen çerezlik, zaman geçirmelik bir film olmuş. IMDB puanı olan 5.9’u ve Metascore‘dan aldığı 51’lik notu hak eden, ortalama bir aksiyon filmi.

Elbette bunlar sadece benim düşüncelerim.

Siz de kendi fikirlerinizi yorum olarak bırakabilirsiniz!

Etiketler: Dwayne Johnson, Gökdelen, skyscraper, the rock Kategoriler: İnceleme
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Yağmur Sevinç

Boğaziçi öğrencisi, çizgi roman ve kitap okuyucusu, dizi ve film izleyicisi, süper kahraman aşığı.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com