Sosyal Medya Bağımlılığımıza İthafen ”Ingrid Goes West”

1 Nisan 2018 363 0 0

Allah’ım şu ana sayfadaki her fotoğrafı beğendiği ilk sahnede kendimi gördüm resmen. Şükür ki devamında ”Ben değilim ya..” diyebildim ama yakındır.

Hepimiz için hayat beğenilme kaygısıyla sürüp gitmiyor mu şu an? Beğenilme, onaylanma. dikkat çekme bunlardan biri bile de olsa mutlaka günümüz gençliğinde oldukça yoğun bir biçimde kaygıya dönüşmüş durumda. Filmde de Ingrid; arkadaşı olmayan, onaylanmak, sevilmek, beğenilmek isteyen bir hanım kızımız. Ah hanım kız dediğime bakmayın baya psikopat ve istediğine ulaşana kadar her yolu mübah görenlerden.

Başrollerini Aubrey Plaza ve Elizabeth Olsen‘ın paylaştığı filmin ilk sahnesinde Ingrid delirip bir düğünü mahvetme sebebiyle akıl hastanesine yatırılıyor. Çıktığında ise yatakta, tuvalette, her yerde, her durumda telefonla hayatını devam ettiriyor. Aslında bu sahneler tanıdık geliyordur bence hepimize. Fakat bu sosyallik zamanla asosyallik getiriyor. Takip ettiği hesaplardan başka kimsesi olmayan kızımız dergide gördüğü bir fenomenin sosyal medya hesabına yorum atıyor ve serüven başlıyor. Onun gibi olma isteğiyle yola koyuluyor ve sinsice yanına yaklaşıp, planlar yapıp yakın arkadaşı oluyor.

Bu arkadaşlığın sahteliği ve sadece o insan tarafından onaylanma amacıyla yaşayan kızımız tabi ki bir süre sonra etkisini kaybediyor. Durumu farkedince gösterdiği ekstra çaba daha da berbat ediyor her şeyi. Sonuç ise yine hüsran.

Bu bir fenomen, fotoğrafını beğenince çıldıran, mesajına cevap verince dünyalar onun olan bizlerin sonu da böyle olmaz umarım. Çünkü ölüm döşeğinde bile sosyal medyada insanların iyi dileklerine muhtaç bir kafada olmak istemem.

Film mükemmel mi? Aslında hayır. Fakat farkındalık amacıyla Black Mirror‘den bir bölümcesine izleyebilirsiniz.

Hayat beğenilerden, yorumlardan, mesajlardan ibaret değil. Çıkın sokağa, yaşayın.

 

Etiketler: Aubrey Plaza, Elizabeth Olsen, Ingrid Goes West, Sosyal Medya Kategoriler: İnceleme, Tanıtım
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Hafize Sabah

Moda, tasarım, resim, müzik, kitap, dergi, fotoğraf, dizi ve filmlerle fazlasıyla münasebet içinde olan kimse.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com