Sinemaya Destek Yasası Neleri Kapsıyor?

Sinemaya Destek Yasası Neleri Kapsıyor?

19 Ocak 2019 186 0 0

Türkiye’de sinema sektöründe geçen ay patlak veren sinema yapımcıları ve Mars Grup arasındaki savaşın ardından TBMM’de yeni bir yasa ile son söz söylendi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu “Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu” teklifini karara bağladı.

Kabul edilen sinemaya destek yasası kapsamında salon işletmecilerinin içerisinde sinema bileti barındıran promosyon, abonelik, kampanya gerçekleştirmesi resmen yasaklandı.

Peki “Sinemaya Destek Yasası” neleri kapsayacak?

  • Sinemada film öncesi reklamlar en fazla 10 dakika olacak.
  • Fragman gösterim süresi en az 3, en fazla 5 dakika olacak.
  • Kamu spotu veya devlet destekli sosyal sorumluluk projeleri bu süreye dahil edilmeyecek.
  • Öğrencilere özel indirimli bilet, özel meslek gruplarına özel indirimler, halk günü gibi etkinlikler filmin yapımcısı ve dağıtımcısının beraber yapacağı sözleşmeyle belirlenecek. Bu anlaşmalar dışında promosyon veya kampanya yapılamayacak.
  • Sinema biletiyle birlikte farklı bir ürün satılamayacak. Mısır, kola veya ek bir menüyle sinema bileti birleştirilemeyecek.
  • Değerlendirme ve sınıflandırma dışı film yayınlayanlara 50 bin TL, fragman ve film arası sürelerine uymayan işletmecilere ise salon başına 50 bin TL ceza kesilecek.
  • İlgili komisyonların kurulması sonrasında, kanun yürürlüğe girdikten 6 ay içerisinde ilgili esasların uygulamaya geçirilmesi planlanıyor.

Etiketler: Bilet, Sinema, Sinemaya Destek Yasası, Yasa Kategoriler: Sinema
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Kadir Mutlu

Diziger kurucusu. Celal Bayar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümü mezunu. Yabancı dizileri, filmleri, yazılımı ve futbolu sever.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com