https://onedio.com/haber/en-can-alici-game-of-thrones-replikleri-302151

Sinema Tarihinin En Çarpıcı Aşık Karakterleri Harold&Maude

16 Eylül 2017 406 0 0

Hal Ashby tarafından yönetilmiş , senaryosunu Colin Higgins’in yazdığı 1971 Amerikan yapımı Harold&Maude filmi belki de sinema tarihinin en çarpıcı, en içten ve bir o kadar da hüzünlü aşk hikayesini konu alır.

Harold 18’li yaşlarında, depresif bir ruh hali içinde , sürekli intihar etme eğiliminde olan zengin bir gençtir.Cenazeye gitmeyi , cenaze arabası kullanmayı sever ve annesinin yönlendirmesine fazlasıyla maruz kalmıştır. Hayatının amacını belki de tam olarak bilemez.

Maude ise 80 yaşına girecek olan, hayat dolu ;ömrü boyunca özgürlük,hak, canlı yaşamı için mücadele vermiş bir kadındır.Maude her insanın değerli olduğunu, hayattaki küçük ayrıntıların güzelliğini savunur.

İkilinin bir cenazede tanışması ise ayrı bir ironidir. Harold her ölümü bir ‘bitiş’ olarak görürken Maude ise ‘yeni bir hayata başlangıç’olarak görmektedir. Filmdeki ironiler sadece bu değildir. Harold’ın hobileri arasında araba parçalanmasını izlemek, bina yıkımlarını izlemek gibi şeyler de vardır.Maude bunları gördükçe onu güzel,hayat dolu şeylerle tanıştırması gerektiğini anlar.Beraber şarkı söyledikleri,dans ettikleri, bir ağacı dikmek için verdikleri mücadele filmin en keyifli sahneleridir.

Filmin soundtrack’i Cat Stevens’ındır. ‘If You Want To Sing Out ‘ şarkısı hemen her sahnede çalarken Harold ve Maude’un papatyaların içinde yaptıkları diyalog hafızalarda kalır.

Maude bir gün bir şeye dönüşecekse “ayçiçeğine” dönüşmek istediğini söyler ve Harold’a sorar “Sen ne olmak istersin?” diye.
Harold: “Bunlardan olmak isterdim.”
Maude: ”Neden peki?”
Harold: ”Birbirinin aynılar çünkü. ”
Maude: ”Onlar aynı değil ki; gel, bak. Kimi kısa, kimi dolgun, kimi sağa doğru büyümüş, kimi sola. Bazılarının taç yaprakları dökülmüş.Dünyadaki acıların çoğu; böyle olan ama kendilerine öğle değilmiş gibi davranılmasına izin veren insanlardan kaynaklanıyor.”

Zıt kutupları birleştiren, gerçek sevginin bu denli sade, samimi anlatımı ve umudun hiçbir zaman kaybolmaması mesajını veren Harold&Maude unutulmaz kült filmler arasında yerini almıştır.

Etiketler: Colin Higgins, Hal Ashby, Harold&Maude Kategoriler: İnceleme, Sinema
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Kadir Mutlu

Diziger kurucusu. Celal Bayar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümü mezunu. Yabancı dizileri, filmleri, yazılımı ve futbolu sever.

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com