Sinema Evreninin En İkonik 5 Kötü Karakteri

11 Ocak 2019 308 0 8

Bir filmin ana unsurlarından biri de o filmdeki karakterlerdir.Bazı filmler senaryosundan, yapımından ve aldığı ödüllerden daha çok filmlerdeki karakterleriyle özleşir. Genelde sinema tarihinde iyi karakterler ön planda olsa da iyi karakterler kadar hayran kitlesi oluşturmayı başarabilmiş hatta filmindeki iyi karakterlerden bile daha çok sevilip tutulan kötü karakterler vardır. (Bana göre bir filmin iyi olması o filmdeki kötü karakterlerin kalitesine bağlıdır.) Öyle ki bu karakterlerin başlarına bir şey geldiğinde kimi zaman üzülürüz. İşte sinema tarihinde seyirciyi kendine bağlamayı başarıp simgeleşmiş 5 kötü karakteri sizin için derledik. Keyifli okumalar.

5) Hannibal Lecter

Doktor Hannibal Lecter, Thomas Harris‘in yazdığı kitap serisindeki kurgusal karakterdir. Red Dragon kitabıyla ilk kez ortaya çıkan bu kurgusal karakter; zeki psikiyatrist ve yamyam seri katildir.(Thomas Harris‘in Doktor Hannibal Lecter‘ı yazarken seri katil Albert Fish‘ten etkilendiği de söylenir.) Ancak bizim sinema evreninde Doktor Hannibal Lecter ile tanışmamız ilk olarak Kuzuların Sessizliği filmiyle olmuştur. Bu filminde Doktor Hannibal Lecter‘ı, tartışmasız dahi bir oyuncu olan Anthony Hopkins canlandırmıştır. Canlandırdığı bu rol aynı zamanda oyuncuya En İyi Erkek Oyuncu Oscarını kazandırmıştır. Çoğumuzun aklına hala Anthony Hopkins denince Doktor Hannibal Lecter gelir. Anthony Hopkins sinema dünyasına usta oyunculuğuyla  sinema evrenin en ikonik kötü karakterlerinden biri olan Doktor Hannibal Lecter‘ı kazandırmıştır.


4) Alex DeLarge

20. yüzyılın en önemli yönetmenlerinden biri olan Stanley Kubrick’in 1971 yapımlı kült filmi A Clockwork Orange‘ın kötü karakteridir. Alex DeLarge’ı bu filmde usta oyuncu Malcolm McDohell canlandırıp hafızalara kazımıştır.Filmde kendinden nefret ettirirken aynı zamanda kendine acayip bir şekilde bağlayan Malcolm McDohell oyunculuğu ile bu rolün altından çok iyi kalkıp acaba başka birisi bu karaktere bu kadar güzel hayat verebilir miydi sorusunu seyirciye sordurmuştur.


3)Lord Voldemort

Lord Voldemort herkesin bildiği gibi J.K.Rowling‘in yazdığı Harry Potter serisindeki Harry Potter‘ın baş düşmanıdır. Asıl adı Tom Marvolo Riddle’dır. Cadı bir anne ve muggle bir babadan dünyaya gelmiştir dolayısı ile bir yarımkandır. Anne tarafından Salazar Slytherin‘in kanını taşır. Çataldili konuşması ve üstün büyücülük yetenekleri sayesinde Slytherin‘in varisi’dir. Hogwarts‘ta okurken  Sırlar Odası‘nı açarak Mrytle adındaki bir kızın ölümüne sebep olmuştur. Okulu bitirdikten sonra muggle olan  babasını öldürmüştür.Bundan sonra uzun bir süre ölümsüzlüğü aramıştır. Bu zaman zarfında pek çok dönüşüm geçirmiş ve geri Lord Voldemort olarak  dönmüştür.  Harry Potter filminde diğer büyücüler Voldermort‘tan o kadar korkarlar ki adını söylemek yerine “adı anılmaması gereken kişi” diye bahsederler. Harry Potter serisinde Lord Voldemort‘u canlandırarak ölümsüzleştiren Ralph Fiennes‘i  de unutmamak lazım. Adeta Voldermort‘u oynamayıp yaşayarak ikonlaşmıştır.


2)Darth Vader

Darth Vader, Star Wars‘un çekilen ilk üçlemesinde David Prowse tarafından canlandırılıp James Earl Jones tarafından seslendirilmiştir. Sith’in İntikamı filminde ise Sebastian Shaw tarafından canlandırılmıştır. Tüm bu performanslarda büyük bir ilgiyle adeta nefesimiz tutularak izlediğimiz bu karakter iki seride de izleyicilerin takdirini kazanmıştır. Bu Sith lordunu izlerken yüzünü bile görmeden bir maskenin arkasından çıkan boğuk sesi ve siyah pelerinli görkemli kostümüyle bizleri etkilemeyi başarmıştır. Gerek orijinal üçlemede gücün kötü yüzünü yansıtırken, gerekse de Sith’in İntikamında güce geçişini izlerken hep farklı oyuncular tarafından ustaca canlandırılmış ve bizi ekrana kitlemiştir. Bu adamın yaptığı tüm etkileyici işleri geçelim. Başarılı kostümü, o hafızamıza kazınmış konuşmalarını geride bırakalım. Ekrana kitlenmişken arkadan gelen John Williams‘ın, Imperial march‘ı ile Vader‘ı unutulmaz kılmıştır. Bu efsaneyi tekrardan dinlemek isterseniz hemen aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.


1) Joker (Dark Night / 2008)

Heath Ledger, Heath Ledger, Heath Ledger… Ve geldik zirveye. Zirvede DC sinematik evreninden Batman‘in azılı düşmanı bir çoğumuzun ise çok sevdiği Joker yer alıyor. Sinema tarihinde şu ana kadar Joker‘i Caser Romero‘dan Jack Nicholson‘a, Heath Ledger‘dan Jared Leto‘ya kadar bir çok büyük oyuncu ve usta oynamıştır. Ama bizim için bu işin zirvesi  tabi ki Heath Ledger. O suçun palyaçosu, kendine özgü sözleri, mimikleri ve mizahıyla bambaşka bir profil. Nolan imzalı Dark Night‘ta Heath Ledger performansıyla Joker’i öyle bir seviyeye getirmiştir ki ondan sonra gelen Jared Leto, Suicide Squad filmindeki Joker rolü ile vasatı aşamamıştır. Tabi ki Heath Ledger bu başarı merdivenlerini eli cebinde çıkmamıştır.Oyuncu, Joker rolü için kendisini 6 haftalığına bir otel odasına kapatmış ve rolünü daha iyi seviyeye çıkarmak için A Clowork Orange‘ı bol bol izleyerek Alex DeLarge‘ın olumlu yönlerini alıp en sonunda ortaya böyle muazzam bir performans çıkarmıştır. Heath Ledger film çekimleri bittikten sonra daha film yayınlanmadan maalesef zehirlenme sonucu hayata gözlerini yummuştur. Heath Ledger öldükten sonra En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar‘ını almıştır. Böylelikle öldükten sonra oscar alan iki oyuncudan birisi olmuştur. Bu unutulmaz performans için teşekkürler Heath Ledger, R.I.P …

Kategoriler: Liste, Özel Dosya
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
İbrahim Çelik

Dizi ve Film, daha çok Dizi ve Film, İstanbul Hukuk'ta okumaya çalışan bir sinemasever.

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com