Sherlock Dizisi Hakkında Bilinmeyenler

13 Aralık 2018 1149 0 3

Beşinci sezonuna dair sürekli bir söylenti ortaya atılan, hayranlarının artık yapımcılara ve oyunculara yeni bölüm için yalvarma derecesine geldiği o dizi! Sherlock!

Dramatik bir giriş oldu ama yalan değil. Sir Arthur Conan Doyle tarafından yaratılan, kitapları çıktığı dönemi sallayan, daha sonra zaman içinde Benedict Cumberbatch, Robert Downey JR., Ian McKellen gibi birçok ünlü ismin hayat verdiği efsanevi karakter Sherlock’u ekranlarda görmeyi çok özledik. Bu hasretimizi biraz olsun hafifletecek haber beklediğimizin aksine diziden değil filmden geldi: RDJ‘in Jude Law ile birlikte oynadığı Sherlock Holmes serisinin üçüncü filminin 2020 sonlarında çıkmasının planladığı haberini aldık. Fakat Mark Gatiss ve Steven Moffat‘in yazarlığını yaptığı efsane BBC dizisinden beklediğimiz haberleri maalesef alamıyoruz.

Şu an bildiğimiz tek şey dizinin 2020’den önce çıkmasının mümkün olmadığı.

Madem öyle, gelin biraz dizinin kamera arkasına bakıp özlem giderelim.

1- Molly Hooper rolü kitaplarda ve kısa hikayelerde yok, dizide de sadece Sherlock’un insan ilişkilerinin nasıl olduğunu izleyiciye göstermek için yazılan tek bölümlük bir karakter olması planlanmış. Fakat Louise Brealey‘nin performansı o kadar çok beğenilmiş ki Molly, kalıcı bir karakter haline gelmiş.

2- Doktor John Watson rolünde izlediğimiz Martin Freeman ilk kez seçmelere geldiğinde cüzdanını çaldırmış! Performans sergilerken o kadar kötü bir ruh halindeymiş ki kabul edilemeyeceğine kesin gözüyle bakıyormuş. Bir sonraki seçmelere çağrıldığındaysa performansı ilkine kıyasla çok daha iyi olmuş, böylece rolü alabilmiş.

3- Doctor Who‘daki on birinci doktorumuz Matt Smith, Who‘nun seçmelerine gitmeden önce bu dizide Watson rolünü almak için seçmelere katılmış. Moffat ona Sherlock rolünün daha çok yakışacağını düşündüyse de rol o sırada Benedict Cumberbatch‘e verilmiş bile!

4- Peki Moffat ve Gatiss’i, bu rolü Benedict Cumberbatch’e vermeye ne itmiş? Hemen söylüyorum, Atonement (Kefaret) filmini izlemişler ve onun tam bir Sherlock olduğuna karar vermişler.

5- Benedict Cumberbatch, role hazırlanmak için Arthur Conan Doyle’ın hikayelerinin hepsini okumuş. Hatta kendisi Sherlock Holmes hikayelerinin sesli kitap versiyonlarında seslendirme yaptı.

6- Filmde Sherlock karakterinin giydiği ceket birkaç defa değişse de, ilk bölümdeki orijinal ceketi Mark Gatiss satın alıp Benedict’e doğum gününde hediye etmiş.

7- Ancestry.com‘da yayımlanan bir araştırmaya göre Benedict Cumberbatch ve Sherlock Holmes kitaplarının yazarı Arthur Conan Doyle, aynı ailedenler. 16. dereceden kuzen olan bu ikilinin ortak ataları, Kral 3.Edward‘ın oğlu ve 4.Henry‘nin babası olan Lancaster dükü John of Gaunt.

8- Dizideki bölümlerin isimleri aslında kitaplara gönderme. Birkaç örnek: Reichenbach kitaplarda Sherlock ve Moriarty’nin kavga ettiği nehrin ismi, A Study in Pink aslında A Study in Scarlet isimli kitaba gönderme, aynı şekilde The Geek Interpreter bölümü de The Greek Interpreter kitabına gönderme… Örnekler artırılabilir.

kaynak: 1

Etiketler: arthur conan doyle, BBC, Benedict Cumberbatch, john watson, Mark Gatiss, Martin Freeman, Robert Downey Jr., Sherlock, sherlock holmes, Steven Moffat Kategoriler: Özel Dosya
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Yağmur Sevinç

Boğaziçi öğrencisi, çizgi roman ve kitap okuyucusu, dizi ve film izleyicisi, süper kahraman aşığı.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com