Seven Sisters (İnceleme)

17 Ekim 2018 329 0 0

Türkçe’ye çevrilmiş ismiyle “Yedinci Hayat” Netflix’in 2017 yılında yayınladığı bir bilim kurgu filmi. Filmin bir diğer adı ise “What Happened to Monday“.

Film dünyanın günümüzdeki problemlerinden hızlı nüfus artışı ve küresel ısınma fikirleri üzerine kurulmuş. Belgesel tadında başlayan filmimiz sizi bir anda geleceğin içine çekiyor. Az önce de bahsettiğim gibi kuraklık ve ani nüfus patlamalarının etkisindeki dünyada eşlerin çocuk yapması konusunda bir sınırlandırma oluşturuluyor. Her ailenin bir çocuğa sahip olabileceği sınırlandırma üzerine ailelerin birden fazla olan her çocuğu uyutulmak(!) üzere devlet tarafından oluşturulan ekip aracılığıyla toplanıyor. Dünyanın içinde bulunduğu kuraklık yüzünden bilim adamları bitkilerin daha dayanıklı olması için geliştirilmesini sağlıyor. Fakat tezat o ki bu yiyecekler insanların doğurganlığını artırıyor.

Film bize geleceğin bu durumunu doğarken annelerini kaybetmiş yediz kız kardeşler üzerinden anlatıyor. İçinde bulundukları dünyanın zorlamasını kabul etmeyen dedeleri onları tek kişinin hayatını yaşamak üzere eğitiyor. İsimleri “Pazartesi, Salı, Çarşamba…” olan kızlar haftada bir gün isimlerine ait günde toplum içinde bir kişiymiş gibi var oluyorlar.

Gelelim filmin asıl başladığı noktaya kızlar 30 yaşlarına geldiklerinde  bir pazartesi günü normal(!) hayatlarına başlıyorlar. Fakat o günün akşamında Pazartesi eve dönmüyor. Ve herkesin aklında bir soru “What Happened To Monday ?“.

Filmin sürükleyiciliğinin üstüne bir de sürpriz finaliyle Netflix yine ortaya çok orijinal bir iş çıkarmış. Filmin aksiyon sahneleri oldukça gerçekçi. Yani 50 kiloluk bir kadının 100 kilo adamı havaya kaldırmasının yerine kadının zekasını kullanarak bunun altından kalkmasını izleyebiliyoruz. Bunun dışında gerilim hissini tam olarak veremese de güzel bir kurguya ve orjinal hikayeye sahip bu film sizi yeterince tatmin edebilecek bir seviyede. Merak edenler için Imdb puanı da şu anlık 6,9. Bana göre filmin hak ettiği puansa 7,3.

Yazar: Beytullah Hançer

Etiketler: Netflix, Noomi Rapace, Seven Sisters, Willem Dafoe, Yedinci Hayat Kategoriler: İnceleme
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Kadir Mutlu

Diziger kurucusu. Celal Bayar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümü mezunu. Yabancı dizileri, filmleri, yazılımı ve futbolu sever.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com