Sense8 1. Sezon 10. Bölüm İncelemesi

17 Şubat 2018 885 0 -1

Sense8‘nin 3.sezonuna onay almak için imza kampanyası başlatılan bence muhteşem ama belli bir kesim içinde hoş olmayan bir dizi ama dediğim gibi bence muhteşem bir dizi HIMYM da Barney Stinson da dediği  ‘Legendary‘ gibi bu arada yakın zamanda bir klasik olan How I Met Your Mother’dan da size bahsederim.

Sense8‘nin bence 1. sezon en iyi bölümü 10.bölümdü özellikle son sahnesi insanı varoluş anlamında düşünceye boğuyor. Yaradılış, hafıza, psikolojik travmalar ve en önemlisi bence hissetmek konusunda yoğunlaşmış bir aktarım sağlanmış.

Bölümün adı ‘What Is Human?’ yani insan nedir? sorunun cevabı dizide kendimce ayrıntılarla anlatılmış şekilde cevap buluyor ve sonundaki sahneyle de resmi tanımlayıp puzzle tamamlıyor.

İlk öncelikle bölümde karakterlerimiz seçim yapma aşamasındalar yaptıkları seçimlerin hayatlarına yön verecek seçimler olacağının da  farkındalar. Seçimlerinin sonuçlarıyla karşılaşmakta olan karakterlerimiz de bölümde mevcut bu da derin düşünülünce hayatta aldığımız çoğu karar bir seçim her gün yürüdüğünüz yol da konuşmak istediğiniz insanlarda almak istemediğiniz bir bardak kahvede sizin özgür ve sonuçlarına katlanacağınız seçimler seçtiğiniz ne olursa olsun sonuç olarak seçmediğiniz başka bir alternatif var önemli olan bence dizide de bahsettiği gibi güçlü olan ve vazgeçmeyen hisleriniz en doğru seçimi ve sonucu size yaşatacak olandır.

Sense8 de devam edersek insanı insan yapan diğer bir olayda sevdiği ve değer verdiğin insanları koruma iç güdüsü en korkak olanından, en çaresiz hissedene , çok fazla alternatifi olanından , çok fazla kimsesizine kadar herkesin koruma iç güdüsü vardır bu insanın çocuğu içinde , eşi, annesi,köpeği içinde geçerlidir sevginin barındığı yerde koruma iç güdüsü de barınmak zorundadır ve bence bu bölümde Wolfgangdan ,Sundan, Jonasdan,Sanyama kadar herkesin içinde barındırdığı o sevgi ve koruma içgüdüsü buram buram hissediliyordu.

Ve gelelim bence dizinin son 10 dakikasına müthiş bir Beethoven bestesi arka fonda çalarken dizinin doğum sahnelerinde yükselen kısımları , karakterlerin ağlama sahnelerinde şarkının alçalması bence çok fazla uyumluydu. İnsan anatomisinde 3 yaş altı hafızayla ilgili bir şey bulmak neredeyse imkansızdır. Kanada da Toronto Üniversitesinde bununla ilgili yapılan çalışmalarda yeni hücrelerin aşırı öğrenme hızlılığından eski bilgileri kaybetmeye zorladığını açıklıyor yani o yaşlarda hızlı öğrenip hafızaya atıyoruz ve ilerledikçe yeni bilgi eklendikçe beyne geçmiştekiler siliniyor. Doğruluğu ya da tatmin ederliği konusunda bence tartışılabilir bir araştırma ama sonuçta nasıl doğduğumuzu hatırlamıyoruz bunu aramızda hatırlamak isteyenler olur mu onuda bilmiyorum ama dizide bunu aşırı derecede anlamlı ve derinden anlatmışlar bence her birinin ne zorlukta , nasıl koşullarda ,kimler tarafından ya da kim tarafından dünyaya gelişini gözlemlemek aşırı derecede dizinin ilerleyen bölümlerine bence açıklama katmış oluyor sonuçta dizi türü içinde bilim kurguda dahil.

Bakalım 2.sezonda bu sahneyle alakalı bir ip olacak mı ve bunu bağlayabilecek miyiz?

Etiketler: Bilimkurgu, dram, Netflix, Sense8 Kategoriler: İnceleme
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Kadir Mutlu

Diziger kurucusu. Celal Bayar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümü mezunu. Yabancı dizileri, filmleri, yazılımı ve futbolu sever.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com