Sarmaşık Filmi İncelemesi

Sarmaşık Filmi İncelemesi

5 Ocak 2019 331 0 1

Sarmaşık filmi 2015 yılının en gözde filmlerinden birisiydi. Bu iddiasını ise Antalya Film Festivali’nde aldığı Altın Portakal En İyi Film Ödülü ile kanıtlamış bulundu. Aynı zamanda En İyi Erkek Oyuncu Ödülü de Sarmaşık filmi ekibinden Nadir Sarıbacak‘a ve En İyi Yönetmen ile senaryo ödülleri de Tolga Karaçelik‘e gidince filmin ses getirmemesi olanaksız kalırdı. Film, Samuel Taylor Coleridge’in 1798 senesinde yayımlanan Yaşlı Gemici kitabından yayınlanan şiirlerden esinlenmektedir. Almanya-Türkiye işbirliği ile beyaz perdeye taşınan filmimiz yerli ve yabancı olmak üzere 18 farklı festivalde gösterim edildi.

Sarmaşık, Angola’ya yapılan sefer sırasında gemi armatörünün iflası üzerine limana yanaşamadan denizde mahsur kalan başta Kaptan Beybaba (Osman Alkaş), Cenk (Nadir Sarıbacak), Alper (Özgür Emre Yıldırım), İsmail (Kadir Çermik), Nadir (Hakan Karsak) ve Kürt (Seyithan Özdemir) beş denizcinin gün geçtikçe yaşadıkları baskıyı, mağdur psikolojisini, kaynakları tükendiği zaman başlayan çaresizliklerini konu alıyor.

Sarmaşığı izlediğinizde her şeyin gemide yaşananlardan ibaret olmadığını fark edeceksiniz. Film üç ayrı bölümden oluşuyor ve her bölümünde ayrı bir sosyal mesaj fırtınası söz konusu. Toplumsal gerginliğe karşı uzlaşmanın öneminden tutun, kentsel dönüşüm batağına kadar her konuya ayrı bir parantez açıyor sarmaşık. Karakterlerin kendi içindeki karakteristik özelliklerine bakacak olursak mağduriyetten fazlasını göreceğimize şüphe yok. Hadi şimdi karakterlerimizi inceleyim.

Beybaba: geminin kaptanı olarak bütün sorumluluğu üstlenmeye çalışıp armatörün de iflası sonrası bu yükün altında kalan ancak kaptanlığının getirdi o sert duruşu bozmamak için hiçbir şeyi bozuntuya vermek istemeyen bir karakter. Önceliği her zaman başladığı işi bitirmek olan ve bu uğurda her şeyi göze alabilecek olan Beybaba mürettebatının da aynı şekilde davranmasını isteyen disiplini hayatının en öncelikli planı olarak özümseyen bir kaptan. İdealist özelliği incinmesin diye elçiliğin denizcilere bilet yollama talebini ret edebilecek kadar sert duruşlu bir kaptan, geminin dümeni Beybaba.

Cenk: uyuşturucu bağımlısı, oldukça bağlı bir Adana Demirspor fanatiği ve geminin başkaldırıcı denizcisidir. Tamamen isyanı savunur ve her fikir ayrılığında isyanı teşvik eder. Beybaba’nın da omuzlarında ki yükün altında kaldığını hissetmesiyle Cenk’e resmen gün doğar ve artık diklenmenin bir şart haline geldiğini en katı şekilde dile getirir. Gemideki herkesi toplar ve buradan kurtulmak istiyorlarsa Beybaba otoritesini yıkmaları gerektiğini aşılar. Kaptan’ın gücünü yitirmesini fırsat bilir ve gerçekliği ortaya çıkarmak için adeta delirmektedir. Başlarda ”Sadece yatarak para kazanacağız,en fazla kaç gün mahsur kalırız ki?” düşüncesinde oldukça rahat davranan Cenk günler geçtikçe isyancıl ruhuna yenik düşer ve geminin içinde bir isyan başlatır.

Alper: sadece kendi ekmeğinde olan ve denizcilik sektöründe daha ikinci seferine çıkmış kendi halinde bir denizcidir. Cenk gibi uyuşturucu bağımlısı olan Alper’in de tabi ki Cenk ile arası beklenenden daha kısa sürede yakınlaşmıştır. Cenk’in izinden giden Alper’de arkadaşı kadar olmasa da gün geçtikçe azalan yiyecek, içecek stoğundan sonra dibi gördüklerinde Cenk’in isyan teşviğinde en kıdemli yoldaşlarından biri olacaktır. Gidecek bir yeri olmadığı için gemide kalmayı yeğleyen Alper ve Cenk ikilisi mağduriyeti iliklerinde hissettikleri zaman isyana, öfkelerine yenik düşmenin bedelini ödeyeceklerdir.

İsmail: geminin dindar kısmını oluşturan, yaşça Beybaba’dan sonra gemideki en yaşlı denizcidir.Oldukça efendi ve ağırbaşlı bir karaktere sahip olan İsmail’i de tabi ki herkes kadar çaresizlik etkileyecektir. İsmail’in gözü Cenk’i gemiye ilk geldiği günden beri tutmaz. Birbirine bu kadar zıt olan karakterlerin oldukça iyi anlaşması beklenemezdi haliyle. İsmail ve Cenk hep bir kavga halindedirler. İsmail, namazında niyazında olup her ne kadar ”Başa gelen çekilirmiş” düşüncelerinde olsa da çaresizliğin son demine gelince o da artık eski İsmail olmadığının farkına varmaktadır. Beybaba’nın sağ kolu olan İsmail, çaresizliğin son dakikalarına geldiğinde her şeyin yalandan ibaret olduğunu görür ve Cenk’in İsyan teşviğine katılır.

Nadir: Sulukule’li bir ailenin çocuğu olan Nadir geminin mutfak sorumlusu ve garsonudur. Eli ekmek tutsun diye açık denizlere yol almıştır. Beybaba’nın bir dediğini iki etmeyen bir kişiliktir ve asla ağzından kimseye yanlış çıkmamıştır. Sevilir yani Nadir bu gemide. Kimsenin bir dediğini iki etmemeye çalışan, güleryüzlü ve saygılı birini kim sevmekte zorlanır ki? Bir gün televizyonda mahallesinin yıkıldığını gören Nadir, Beybaba’dan daha sefer başı ülkeden çıkmadan, Çanakkale’de inmeyi mahallesine dönmeyi ister. Beybaba idealist tarafına yenik düşüp Nadir’i avutur ve evine dönmesine izin vermez. Nadir durumu kabullenir ve aradan zaman geçer. Gemide çaresiz dönemler başladığında Nadir Beybaba’nın elçiliği ret ettiğini duyar.Nadir’in artık sabrı tükenir ve bu bilgiyi en olmadık kişi Cenk ile paylaşır. Cenk’in sönmek bilmeyen isyanına barutla yaklaşan Nadir olacaklardan habersizdir.

Kürt, kürdün en büyük özelliği ise hiçbir şey hakkında konuşmaması. Filmin başından sonuna kadar bir kelime dahi konuşmayıp, her şeyi anlatan bir karakter Kürt. Sadece dinler ve ona söylenenleri harfi harfine yerine getiren bir denizci. İnsan, belki de değil. Sonuçta bunca zaman gemide mahsur kalıp tek bir kelime etmemesi bizim mağdur denizcileri endişelendirmiyor değildir herhalde? Mağdurluk psikolojisinin altında kara kara düşünen denizcilerimiz bir gün kürdün kaybolduğunu düşünürler. Geminin her yerini günlerce ararlar ancak kürde dahil hiçbir şey bulamazlar. Artık kendi dertlerini unutup sadece kürdü bulmak uğruna kafa yoran denizcilerimiz. Kara günler yaşanırken gün gün kürdün hayaletine tanıklık ederler ve kürdün bir hayalet olduğunu düşünürler. Bir hayaletin her şeyi anlattığı bir gerçektir Kürt.

Filmin her karakterinde ayrı bir politik duruş, zıt görüşler, birbirinden farklı fikir ayrılıkları söz konusu. Sarmaşık, sadece bir sarmaşık değil anlayacağımız. Birbirinden ayrı politikaların, toplumsal gerginliğe karşı uzlaşmasını anlatan bir sarmaşık bu. Finali oldukça basit bir son olmasaydı belki de Türk sinemasının başyapıtlarından bir tanesi olabilirdi. Üç ara bölümlük filmin Direkler eğik, burnumuz batmış suya / İnsan düşmanının sillesinden kaçar ya / Soluğunu ensesinde duya duya / Ve koşar başını hiç kaldırmadan / Gemi öyle koştu, rüzgar öyle coştu / Kaçtık güneye hiç durmadan… dizeleri ile başlayan ilk bölümü gemideki denizcilerimizin tanışması, ikinci bölümü ise fikir ayrılıklarının yaşandığı orta bölüm ve son olarak çaresizliğin karşısında uzlaşmanın tek çare olduğu final bölümü olarak üç ayrı bölümde üç ayrı güzellik sundu bizlere. Fikir ayrılıkları yaşayan insanların, kendilerine yeni bir arayış arayan bireylerin kesinlikle izlemesi gereken bir yerli yapım sarmaşık.

Oyunculukların oldukça iyi olduğu, anlatılmak istenilen, verilmek istenilen mesajların yerine iletildiği ve görsel açıdan mükemmel bir enerji yakalandığı gerçeğini atlamak olmaz tabi ki de. Tam bir ekip işi olup bu enerjiyi bu kadar güzel şekilde seyirci önüne çıkarmak oldukça zor olmalı.

İzleyicisinde, modern bir ”Gemide” tadı bırakacak olan sarmaşık film sonunda Gemide filminkinden ziyade daha politik ara olaylar silsilesi karşılayacak.

Ülke durumunu sorduğumuzda halk tabiri ile ”Bir gemideyiz sallanıyoruz gidiyoruz işte” derler ya işte Tolga Karaçelik sarmaşığında o gemiyi söz konusu alıyor ve ekibiyle izletiyor bizlere. Sarmaşık’ın izleyici kitlesi fikir ayrılıkları ve toplumsal sorunları ortadan kaldırmak için bir çözüm yolu arayanlara, düşünmeleri için fikir enjekte ediyor. Sadece İzmir, İstanbul ve Ankara‘da vizyona girdiği için gözlerimizden kaçan sarmaşık bizi düşündürmeye itiyor. Düşünenlerin sarmaşığı bu, izledikçe düşünenlerin.

Etiketler: Nadir Sarıbacak, Sarmaşık Filmi Kategoriler: İnceleme
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com