Requiem for a Dream İnceleme

2 Eylül 2018 1240 0 1

Requiem for a Dream, Hubert Selby’nin aynı adlı romanından uyarlama son yıllarda Black Swan ve Mother! filmleriyle adını sıkça duyduğumuz Daren Aronofsky‘nin 2000 yılında çektiği ikinci uzun metrajlı filmidir.

Türkçe çevirisiyle Bir Rüya İçin Ağıt dört karakterin çeşitli bağımlılıkları üzerinden işlenmiştir. Yaz, sonbahar ve kış olmak üzere üç bölüme ayrılan filmde karakterlerin zamanla geçirdikleri değişimlere ve ruh hallerine tanık oluyoruz.

İlk karakterimiz Sara Goldfarb kocasını kaybetmiş, yaşlı ve yalnız bir kadındır. Hayattaki tek yakını uyuşturucu bağımlısı oğlu Harry’dir. Yalnızlığının yarattığı boşluğu yiyeceklerle ve özellikle televizyonla doldurmaya çalışır. Bir süre sonra televizyonu zincirleyecek kadar bağımlısı olmuştur. Bir gün uzun zamandır izlediği televizyon programından davet alır. Artık hayatındaki tek amacı o programa en iyi şekilde çıkmak, insanların beğenisini kazanmak olmuştur. O büyük günde kendisini oğlunun mezuniyetinde giydiği eski mutlu günlerinden kalma kırmızı elbisesiyle hayal eder. Unuttuğu bir şey vardır ki artık eskisi kadar zayıf değildir. Rejime başlamaya karar verir ancak bu süreç onu düşündüğünden daha çok zorlamaktadır. Sara daha kolay bir çözüm olan diyet haplarına başlamaya karar verir ve öğün yerine hapları tüketmeye başlar. Bu haplar onu oldukça mutlu ve enerjik bir insan yapmıştır fakat bünyesi alıştıkça haplar eski etkisini göstermemeye başlar hatta yan etkileri de ortaya çıkar. Hayali için yaptıkları yavaş yavaş sonunu getirmeye başlamıştır.

Harry Goldfarb uyuşturucu bağımlısı bir gençtir. Annesi, sevgilsi Marion ve arkadaşı Tyrone için daha iyi bir yaşam istemektedir fakat bağımlılığı onun için bir engeldir. Aldığı uyuşturucuları başkalarına satarak büyük işler yapmak aynı zamanda bolca para ve uyuşturucuyu da elinde tutmak istemektedir. Bir süre işler plandığı gibi gider fakat şehirdeki uyuşturucunun suyunu çekmesiyle bu dönem kısa sürede biter. İşler içinden çıkılmaz bir hal almaya başlamaktadır.

Marion Silver hayali moda evi açmak olan genç ve güzel bir kızdır. Harry ile aralarında oldukça güçlü bir aşk vardır.  Hayaline sevgilisinin girdiği yoldan ulaşmayı tercih eder. Harry’nin yanında olamamasıyla bocalayan Marion istemediği bir yola doğru sürüklenmektedir.

Tyrone Love çok sevdiği annesinin hatırasıyla güç bulmaktadır. Sürekli annesinin resmiyle ve çocukluk zamanlarındaki hatıralarıyla avunur. O da Harry gibi güçlü ve zengin olup kendisi kabul ettirmek ve ispatlamak istemektedir. Ancak hırslarının sonuçları hayal ettiklerinden çok farklı olucaktır.

 

***Yazının bundan sonrası spoiler içermektedir.***

 

Filmin adında da geçtiği gibi rüyalarına ulaşmak isterken bambaşka yollar seçen bu dört karakter bağımlılıklarının kurbanı olur ve sonlarını getirirler. Düşleri uğruna Harry kolunu, Tyrone özgürlüğünü, Marion bedenini, Sara ise akıl sağlığını kaybetmiştir. Son sahnede yalnız kalan karakterlerin cenin pozisyonunda yatmakta olduğunu görürüz. Karakterlerin henüz bağımlılıklarının onları esir almadığı anne karnındaki huzurlu ortama dönmek istediğini ve güçlü görünmesine rağmen zaafları karşısında insanın ne kadar zayıf bir varlık olabileceğini bize göstermiştir.

Her türlü bağımlılığın insan hayatında ne gibi sonuçlar doğurabileceğini gördüğümüz film; hızlı, yakın çekimlerle ve yüksek gerilimli müziğiyle oldukça etkili ve oldukça da rahatsız edici bir şekilde işlenmiştir. Bittikten sonra etkisinden kolayca kurtulamadığınız filmlerden olacaktır.

Yazar: Ceren Kurt

Etiketler: Daren Aronofsky, Ellen Burstyn, Jared Leto, Jennifer Connelly, Marlon Wayans, Requiem for a Dream Kategoriler: İnceleme
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Kadir Mutlu

Diziger kurucusu. Celal Bayar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümü mezunu. Yabancı dizileri, filmleri, yazılımı ve futbolu sever.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com