Pokemon Çizgi Dizi İncelemesi

14 Şubat 2018 858 0 -1

POKEMON

Bildiğiniz gibi yakın zamanda bu çizgi dizinin oyunu çıktı ve yürüyüş ile oyunu birleştiren bu oyun kısa sürede patlama derecesinde yayıldı ve sevildi. Tabii her popüler şey gibi modası geçtiğinde bu oyun da unutuldu. O günlerde oyuna başlamasam da çizgi diziyi izlemeye başlamıştım. Şimdilerde de çocukluğumda izlediğim çizgi filmlere tekrar bakmaktan zevk alır oldum, size de tavsiye ederim. Küçük dertleri olan, basit şeylerden mutlu olan çocuk aklımızı hatırlamak gerek. Nedenimi anlatıp giriş yaptığıma göre incelemeye geçelim.

AÇILIŞ MÜZİĞİ VE ANAFİKİR:

Tüm çizgi filmlerin kendine has, sadece duymakla bile ayırt edebileceğimiz açılış müzikleri var. Pokemon çizgi filmini de jenerik müziği ile birlikte anlatacağım çünkü içerik ile birebir uyumlu konusu ve anafikri var, bu özelliğini çok sevmiştim.
Mesela; “I want to be very best like no one ever was. /En iyi olmak istiyorum, hiç kimsenin olmadığı kadar. ” bu jeneriğin giriş cümlesi, ana karakter Ash Ketchum‘ın ne kadar hırslı olduğunu anımsatıyor. Dövüşlerde asla pes etmez, pokemonları da onun karakterine bürünür ve azimle devam eder, sabreder, işin sonunu görmek için çabalarlar. Genelde herkes ona şunu yap, bunu denemelisin, der ve Ash de ikirciğe düşer. Herkesin yapmadığı yolları yani kendi yolunu denemek ister ama her zaman aklında, ya yanılıyorsam diye kuşkuya düşer. Sonunda aptal durumuna düşmek pahasına, Ash genelde bildiği yolu seçer, içinden geleni yapar. Epey karmaşık maceralar sonucu doğru yolu seçtiğini anlar.

Buradaki anafikir; başımıza gelen kolay ve zor olay ile biz mücadele ediyoruz, biz yaşıyoruz öyleyse seçimlerimizi kendimiz belirleyip sorumluluğunu da kendimiz alabilmeliyiz. Ve bu cesaret gerektirir, jenerikte de cesaretten bahsedilmiş. “Our courage will pull us through./ Cesaretimiz bizi ilerlemeye teşvik edecek.” Çizgi filmler, çocuk izleyici kitlesini hedef aldığından yapımcılar çoğunlukla temel konuları yalınlıkla ele alıyorlar. Yapılması gerekenler, erdemleri olduğu gibi inceleyebilmek adına hoş bir ortam olduğunu düşünüyorum, bir dahaki çizgi film izleyişinizde anafikirdeki erdemlerin ne olduğuna bi’ dikkat edin, epey şaşırtıcı ve zevkli olacaktır.

“To train them is my cause. /Onları eğitmek benim amacım. Each pokemon to understand the power that’s inside./ Her pokemona içindeki gücü anlatmak için. You teach me and i’ll teach you pokemon./ Sen bana öğret ben de sana öğreteceğim.” Pokemon çizgi filminde genel mevzu; cesaret, kendin olmak ve merakla öğrenmeye devam etmek. Ash, pokemonları biran önce yakalamak ve biran önce yarışmaya çıkıp birinci olmak ister. Ancak hayat hayallerimizdeki gibi düz çizgiden oluşan yol değil. Ash de bu yolda; yenilir, yeni pokemonlar bulur ve onları güvenini kazanmaya çalışır. Yeni arkadaşlar edinir, ortak düşmanları Roket Takımına karşı defalarca birlik olurlar ve bu dostluklarını güçlendirir. Ash yola sadece yenmek için çıkar ve yolda kendini tanır, gelişir, bir sürü güzel dostluklar edinir.
Gerçek hayatta da zorluklar bizim için bileği taşıdır. Tabi kazık yerken tecrübe edindiğimizi düşünmüyoruz, üzülüyor ve sıkılıyoruz ancak önemli olan kendimizi geliştirmek ve çevremizdeki insanlara imkanımız olduğu kadar yardım edebilmektir. Biz sabredip çalışmaya, denemeye devam ederken tıpkı Ash gibi sonunda kazanabiliriz.

KONU:

Küçük bir kasabadan, çevresini öğrenmek üzere, seyehate çıkan bir çocuk etrafında dönen bir konuya sahip. Çizgi dizi de uzaylı kökenli olabilecek, Pokemon denilen, düşünebilen, gelişmiş güçleri olan, hayvan benzeri yaratıklar var. Pokemonları yakalayıp onları inceleyen bilim insanları, pokemon hastane ve bakım yerleri, pokemonlara güçlerini kullanıp dövüşmeyi öğreten yetiştiriciler. Çizgi film içindeki evrendeki sistem bir zincir gibi birbirine uyumlu. Yetiştiriciler de pokemon yarışlarına katılıp pokemonları geliştiriyorlar.

KİŞİLER:

Ash; inatçı yani ne istediğini bilen, bu amaç uğrunda cesaretle çalışan, etrafı dinleyen ve anlamaya çalışan, öğrenmek adına yardım isteyebilen, ara sıra çabuk gaza gelip karmasından tokadı yiyen biri. Aceleci ve hırsı yüzünden çoğunlukla şanssız görünse de yapılması gerekeni anlayıp işleri rayına koymayı da biliyordur.

Misty; gerçekleri söylemekten çekinmeyen bir karakter. Öyle çünkü Ash‘e ve Brock‘a her zaman söylemesi gerekenleri onları kızdırsa veya utandırsa dahi söyler. Nerede ne yapılması gerektiğini biliyor çünkü yine Ash ve Brock, uç hareketler yapmaya başladıklarında onları durdurup akıl verir. Tabii çoğunlukla kulaklarını çekip kenara ittiği için yeterince bilgece görünmüyor.

Brock; ayran gönüllü oluşu onun hakkında aklıma gelen ilk şey. Yine de önyargılı olmamak gerek çünkü Brock, Pokemonların bakımı ve özellikleri konusunda epey bilgili ayrıca gözlem yapıp çıkarım yapma yeteneği de epey gelişmiş. Pokemonları ve çevresindeki insanları anlayışı, farklılıklarını görebiliyor oluşundan bunu çıkarabiliriz.

Jessie; güzel ve her konuda yetenekli olduğunu söyler ve aksini duyarsa sopayı yedirir. Bunun nedeni fakir ve zor bir çocukluk atlatması ve yeni oluşturduğu karakteri, şimdiki halini herkese kabul ettirmek isteyişi olabilir. James; kendini beğenen, hayalperest biridir. Zengin ve bolluk içinde bir çocukluk yaşasa da kendi hayatını yaşayabilmek adına Roket Takımına katılmıştır.

DİZİ
Son olarak dizinin sezon sayısı ve bölümlerinden bahsedeceğim. 1997 yılında yayına başlayan klasik dizi beş sezondan oluşuyor. İndigo ligi, Orange islands ligi, The Johto yolculuğu, Johto ligi şampiyonası, görev şeklinde sezon isimleri. Tabii klasik seri dışında bir sürü versiyon ve filmleri mevcut. İlgilisine internette tüm bölümleri mevcut olduğunu da ileteyim. İyi seyirler.

Yazar: Nisa Aktaş

Etiketler: ash ketchum, brock, çizgi dizi, çizgi film, misty, pokemon Kategoriler: Anime, İnceleme
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Kadir Mutlu

Diziger kurucusu. Celal Bayar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümü mezunu. Yabancı dizileri, filmleri, yazılımı ve futbolu sever.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com