Otizm ve Asperger Sendromunu Konu Alan 10 Film

2 Şubat 2019 2531 0 5

Asperger sendromu ve otizm sık sık birbiriyle karıştırılan gelişimsel bozukluklar arasında yer alıyor. Asperger sendromu ve otizmin en büyük benzerliği her ikisinin de sosyal iletişimi olumsuz yönde etkileyen gelişimsel bozukluk olmalarıdır. Her iki durumda da bireyler sosyal ilişkilerden kaçınır, akranları ve diğer kişilerle sağlıklı iletişim kuramazlar.

Asperger sendromlu bireyler konuşabilen normal veya üstün zekalı otistik bireylerdir. Otizm ve asperger sendromunu ayıran en belirgin fark da budur.

Kaynak: https://bariskorkmaz.org

İşte otizm ve asperger sendromunu konu alan 10 film:

Mary and Max (Mary ve Max)Stop motion animasyon filmi olan Mary and Max’in çekimi tam tamına 13 ay sürmüş! Filmin konusunu kısaca anlatalım: Mary, küçük bir yerde yaşayan ve hiç arkadaşı olmayan bir kız. Max ise asperger sendromlu, New York’da yaşayan bir adam. Mary’nin şans eseri bir rehberde adını görüp, Max’e mektup yazmasıyla başlayan film, ikili arasında güçlü bir arkadaşlığın oluşmasını konu alıyor.

Simple Simon (Aşkın Formülü Yok)Bill Skarsgård’ın başrol olduğu film, uzaya ve abisine bağımlı olan asperger sendromlu Simon’ı anlatıyor. Simon ile iletişim kurabilen tek kişi olan abisi, evden ayrılınca, Simon’ın kendisini uzay mekiği olarak adlandırdığı sobaya kapamasıyla başlayan film İsveç yapımı.

I am Sam (Benim Adım Sam)Jessie Nelson tarafından yönetilen film, yedi yaşındaki bir çocuğun zekasına sahip olan Sam Dawson’ın hikayesini konu alıyor. Karısı tarafından terk edilerek, ufacık bebekle baş başa kalan Sam için, kızı yedi yaşına geldiği zaman asıl zorluklar başlıyor.

Barfi!: Aşkın Dile İhtiyacı YokturBaşrolünde Ranbir Kapoor’un yer aldığı film aslında işitme engelli ve dilsiz olan Barfi’yi konu alıyor. Çocukluğunda yakın arkadaş olduğu Jhilmil, otistik bir kızdır. Uzun zaman sonra Barfi ile bir araya gelirler. Devamı ile ilgili biz spoiler vermeyelim ama ikilinin dostluğunu çok seveceksiniz!

Ben XAsperger sendromlu Ben, gerçek dünyada sosyalleşemediği için, kendisini online oyunlara vermiştir. Oyunda kendisine, güçlü ve herkesin saygı duyduğu bir karakter oluşturmuştur. Gerçek dünyada da bu karakter gibi saygı duyulan ve güçlü olan bir insan olma hayalini gerçekleştirmek isteyen Ben’in tek arkadaşı, oyunda tanıştığı Scarlite isimli bir kızdır.

Whats Eating Gilbert Grape (Gilbert’in Hayalleri)Başrollerinde Johnny Depp ve Leonardo DiCaprio’nun olduğu film, aile bireyleri arasında kalmış bir genci anlatıyor. DiCaprio otistik kardeşi canlandırırken, ona bakmak Gilbert’in (Johhny Depp) sorumluluğu altındadır. Çünkü küçük kardeşin su kulesine tırmanıp kendisini tehlikeye atmak gibi bir huyu vardır.

Rain Man (Yağmur Adam)Dustin Hoffman ve Tom Cruise‘un başrollerini paylaştığı film, birbiriyle zıt iki kardeşin hikayesini anlatıyor. Babasının ölümü ile yüklü bir mirasa konacağını düşünen Charlie, babasının servetini daha önce varlığından bile haberi olmadığı abisi Raymond’a bırakacağını öğrenir. Charlie, otistik bir dahi olan abisini kaldığı klinikten kaçırarak bir seyahate çıkarır.

Forrest Gump“Koş Forrest koş” ve “Jeny ve ben, köfte ve patates gibiydik.” replikleriyle aklımıza kazınan film bir Tom Hanks harikası! Öğrenme güçlüğü çeken Forrest için hayat hiç de kolay değildir.

My Name is KhanAsperger sendromu olan Rizvan Khan’ı anlatan bir hint filmidir. Rizvan, müslüman olan bir adamdır. Havaalanında şüpheli(!) hareketleri nedeniyle suçlu gibi davranılan Rizvan, derdini anlatmak için uzun bir yolculuğa çıkar.

Autism: The Musical (Otizm Müzikal)Belgesel, isimleri Henry, Wyatt, Neal, Adam ve Lexi olan 5 otistik çocuğun, aileleri ve öğretmenleri yardımıyla bir müzikal hazırlamasını anlatıyor. Çocukların gündelik hayatlarına odaklanıyor ve ailelerin otizmde desteğine dikkat çekiyor.

Etiketler: johhny depp, Leonardo DiCaprio, my name is khan, otizm, yağmur adam Kategoriler: Liste
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Alev Ateş

Sadece 22.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com