Oscar’ın Bir TV Şovuna Dönüşümü: EN POPÜLER FİLM

31 Ağustos 2018 279 0 0

Yayın gelirlerinin özellikle büyük kitleler tarafından eş zamanlı takip edilen organizasyonlar bazında yayıncı kuruluşlar için büyük önem arz ettiği aşikar. Oscar Ödülleri, hiç şüphesiz bu organizasyonlar arasında en önemlilerinden. The Hollywood Reporter, buna bağlı olarak geçtiğimiz günlerde enteresan bir gelişmeyi duyurdu. Akademi, artık en iyi popüler film adı altında yeni bir kategoride ödül dağıtacak. Durumu enteresan bulan kitle elbette biz, sinema izleyicileri; yoksa geçtiğimiz yılın ödül töreninin 2008’den bu yana en az izlenen Oscar yayını olduğu düşünürsek, ABC tarafı için pek de anlaşılmaz bir durum değil.

Christopher Nolan’ın ‘’ya aslında Black Panther en iyi film adayı olabilir bence’’ minvalinde açıklaması yoğun şekilde eleştirilmiş, Oscar’ın süper kahraman filmlerinin ödül aldığı bir organizasyona dönebileceği tehlikesi vurgulanmıştı. Akademi, var olan kategorilere yeni bir tanesini ekleyerek orta yolu buldu. Bu durum şu anlama geliyor: Mission: Impossible – Fallout ve First Man aynı törende yer alacaklar. Dwayne Johnson sahneye çıkıp hoşgeldiniz diyecek, Robert Downey Jr. alkışlanacak, Kevin Feige muhtemelen her yıl sahnede gözükecek. Yani Akademi Ödülleri, saygınlık anlamında MTV Ödülleri’nin yanında ortamdaki en yaşlı kişinin formalite icabı alınan fikri sularına inecek. Sinema endüstrisinde herhangi bir ödül törenine, nasıl bir oylama sistemiyle dağıtılacağı fark etmeksizin yılın en popüler filmi kategorisi eklemek; her yıl için Disney-exclusive yarım saatlik bir yayın akışı ayırmak demek. Şöyle düşünün; bundan en fazla beş yıl sonra Guardians of the Galaxy VI, Ant Man & Wasp: Adventure Time, Deadpool vs X-Men gibi filmler Oscar ödüllü film titrine sahip olacaklar. Empire Strikes Back’in sahip olamadığı ünvana, J.J Abrams’ın hikayesini muhtemelen bizle beraber sinema salonunda öğreneceği Star Wars Lite filmi sahip olacak.

Ayrıca filmlerin kategorizasyonu da bu noktada büyük bir sıkıntıya giriyor. Daha geniş kitlelere ulaşan filmleri onore etmek için ayrı bir kategori oluşturmak, en iyi film dalında yarışacak filmleri daha bağımsız ve niş olmaya mı itecek? Toy Story 4 gibi ödül bazında bol keseden sınıflandırılabilecek filmler çıktığında, töreni domine edecek ölçüde fazla ödül kazanmayacaklar mı? En popüler film gibi tartışmaya fazlasıyla açık bir dal, herkesin gözü kapalı onaylayacağı blockbuster bir Disney franchiseının olmadığı yıllarda en iyi gişe yapan film yönünde evrilmeyecek mi?

Bu kararın tamamen yayıncı kuruluş baskısıyla alındığı bariz. Reytingleri geçmiş yıllara oranla dibe vuran bir organizasyona Hollywood’un prime aktörlerinin bir şekilde dahil olması, espri yapması, selam vermesi ve hatta sahneye çıkıp ödül alması işi Super Bowl’a döndürebilme yolunda yerinde bir karar.

Siz ne düşünüyorsunuz? Geçmişte Deadpool, Wonder Woman, Guardians of the Galaxy, Harry Potter serisi ve hatta Gravity, The Hangover, Twilight gibi filmler Oscar ödüllü film titrini taşımayı hak ediyorlar mıydı?

Yazar: Kerem Özdamar

Etiketler: en popüler film, film, Oscar, Oscar Ödülleri Kategoriler: Sinema
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Kadir Mutlu

Diziger kurucusu. Celal Bayar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümü mezunu. Yabancı dizileri, filmleri, yazılımı ve futbolu sever.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com