Oscar Sonrası A Star is Born

26 Şubat 2019 391 0 6

Bir varmış, bir yokmuş. Bir Amerikan rüyası filmi daha vizyona girmiş ve ödülleri toplamış.

Evet hangi filmden bahsettiğimi biliyorsunuz. ‘Muhteşem’ olarak adlandırılan A Star is Born ya da Türkçesi ile Bir Yıldız Doğuyor. Size burada oturup film yeni vizyona girmiş gibi uzun uzun anlatmayacağım. Filmi Oscar töreni sonrası değerlendirmek istedim sadece.

Film, klasik bir Amerikan rüyası şaheseri olan A Star is Born’un günümüze uyarlaması. Diğer filmleri bir kenara bırakıp Bradley Cooper’ın ilk yönetmenliğini yaptığı bu filmi ele alırsak eğer, film gerçekten muhteşem. Fakat biz bu hikayeyi geçmişte tam 3 kez izledik. İzlememiş olanlarınız elbette vardır fakat her film meraklısı bu 3 filmden en az birini izlemiştir. Film, diğer üç filmin üstüne çok fazla bir şey koymamakla birlikte özellikle günümüzde daha çok rastlanan akıl sağlığı sorunlarına değiniyor. Onun haricinde senaryoda çok fazla farklılık görmemekle birlikte birebir sahne benzerliklerini görüyoruz. Bu gözümüze çok batıyor mu? Elbette hayır. Uyarlama bir film yaparken zaten ana tema dışına çok fazla çıkamıyorsunuz. Film Golden Globes ve Oscar ödüllerinde tam bir hayal kırıklığı oldu. Bradley Cooper’ın ilk yönetmenlik deneyimi ödül alamadı. Filmi bir kenara bırakacak olursak oyunculuklarla da ne yazık ki hiç ödül toplayamadı. Filmin en büyük başarısı Shallow adlı şarkı oldu. Tam 32 ödül alarak tüm zamanların en çok ödül alan şarkısı oldu. Bradley Cooper ve Lady Gaga Oscar ödül töreninde zaten çok konuşulan bir performansa imza attılar. Bu arada filmin muhteşem bir soundtrack albümü var, Spotify, Apple Müzik, iTunes, Youtube gibi platformlardan dinleyebilir ya da albümü müzik marketlerde bulabilirsiniz. Filmi ben genel hatlarıyla beğendim ve sizin de mutlaka izlemenizi öneririm. Lafı daha fazla uzatmadan iki baş karaktere geçmek istiyorum.

Jackson Maine / Bradley Cooper

Ah Bradley, canım Bradley sen ne yaptın öyle? İnatçı, alkolik, bağımlı, kıskanç Jackson Maine karakterini oynarken gerçekten iyi iş çıkarıyorsun. Özellikle sarhoş sahnelerini izlerken bizim burnumuza alkol kokusu geldi. Bence en az Rami Malek kadar sen de en iyi erkek oyuncu ödülünü hak ediyordun. En azından Golden Globes’da 🙂 Sadece baba-oğul ya da ağabey-kardeş sorunlarını yansıtırken bence birazcık göze batıyorsun. Özellikle son sahnelerden olan ağabey-kardeş sahnesi o kadar aceleye gelmiş ki Sam Elliott ustalığı sayesinde birazcık da olsa toparlamış. Grammy sahnesinde oyunculuğunla bir yıldız gibi parladın adeta. Biz burada Ally için utandık desek yeridir. Ayrıca söylemeden geçemeyeceğiz, Jackson Maine’in intihar sahnesi bence aceleye getirilmiş. Yani ne ara öğrendiler, ne ara polis geldi, Ally ilk öğrendiğinde nasıl tepki verdi hiç göremedik.

Ally / Lady Gaga

Bu konuda tamamen objektif olabilir miyim bilemiyorum ama deneyeceğim. Lady Gaga’nın oyunculuğunun isterse ne kadar iyi olabileceğini American Horror Story: Hotel sezonunda görmüştük ki kendisi The Countess rolü ile Mini Dizi veya Televizyon Filmi Dalında En İyi Kadın Oyuncu Golden Globes ödülünü almıştı. Fakat bu filmde şöyle bir sorun var maalesef. Filmin ilk yarısında normal sıradan bir kızın ünlü olma yolundaki maceralarını izliyoruz ki bizce Lady Gaga burada çok iyi iş çıkartıyor fakat ne zaman Ally ünlü olsa ve artık o tanınmayan kız rolünden çıksa, Ally yerine Lady Gaga’yı izliyoruz. Kendisi profesyonel hayatında muhteşem bir sanatçı evet ama Ally değil. Kendisi bizce ünlü hayatını Ally olarak değil de Gaga olarak yansıtmış. Şunu da belirtmekte fayda var ki kendisi final sahnesinde söylediği şarkı ve performansla adeta bizi büyüledi. Duygu nasıl yaratılır herkese bir ders verdi burada bence. ‘Peki o zaman ödül neden alamadı?’ derseniz eğer, bence Golden Globes daha önce verdiği için Akademi ise Gaga’nın henüz ilk filmi olduğu ve asıl mesleğinin oyunculuk olmamasından dolayı vermediğini düşünüyorum. Zaten kendisi En İyi Orijinal Şarkı dalında Oscar’ı aldı.

Evet benim söyleyeceklerim bu kadar. Siz de film hakkındaki görüşlerinizi aşağıya belirtmeyi unutmayın. İyi seyirler 🙂

 

Etiketler: 91. Oscar Ödülleri, a star is born, Bir Yıldız Doğuyor, Bradley Cooper, Golden Globes Awards, Lady Gaga, Oscars, Shallow Kategoriler: Sinema
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Mustafa Zengin

Ege Üniversitesi Kimya Bölümü öğrencisi. Teknoloji, bilim, müzik, tiyatro, dizi ve film meraklısı.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com