Oscar Adayı, Gerçek Bir Hikayeden Esinlenen Film: Green Book

24 Şubat 2019 499 0 1

5 farklı dalda Oscar adayı olan ve gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan filmimiz Green Book’un başrollerinde Akademi Ödülü adaylıkları olan Viggo Mortensen ve Akademi Ödülü bulunan Mahershala Ali yer alıyor.

Filmimizin senaryosunu Nick Vallelonga (anlatılan hikayedeki ana karakterimiz olan Tony’nin oğlu)  ve Brian Hayes Currie üstlenirken, filmimizin yönetmen koltuğunda ise Peter Farrelly oturuyor.

Filmimizin adı, 1930 ve 1960 yılları arasında siyahilere rehber olan bir kitaptan geliyor.
Green Book, ABD’nin güneyine herhangi bir sebeple gidecek olan siyahilerin güvenli bir şekilde seyahat edebilmesi için onlara kullanabilecekleri yolları, kalabilecekleri otelleri, yemek yiyebilecekleri yerleri anlatıyor.

Çünkü o yıllarda özellikle ABD’nin Güneyinde siyahi insanlara ırkçılık yapılıyor ve adeta bu insanlara 2. sınıf muamelesi gösteriliyor. Bazı yerlerde gece dışarı çıkmaları bile yasak, restoranlara alınmıyorlar, alışveriş yaptıkları yerler bile ayrılmış durumda.

Filmimiz bu rehber kitaptan yararlanarak ünlü siyahi bir piyanist olan Shirley’e  Güney turnesinde şoförlük yapıp yardımcı olan İtalyan Tony Lip’in hikayesini anlatıyor.

Viggo bir İtalyan olan ve barda fedailik yapan Tony Lip karakterini canlandırıyor. Tony’nin çalıştığı yer birkaç aylığına tadilata giriyor ve Tony geçici bir iş aramaya başlıyor. Bu sırada Mahershala’nın canlandırdığı karakter olan Shirley ile tanışıyor ve ona turne boyunca şoförlük yapmaya başlıyor.

Film boyunca bu ikilinin çeşitli şehirlerde maruz kaldıkları ırkçı, kaba davranışları izliyoruz. Ve bu iki karakterimizin birbirlerini tanıma süreçlerini izliyoruz.

Filmi izlerken yer yer  sinirlenip, yer yer üzülüyoruz. Ve bu ikilinin yaklaşık iki ay süren yolcuğu sırasında aralarında oluşan arkadaşlıklarına şahit oluyoruz. Bu dostluk gerçekten içimizi ısıtıyor. 🙂

‘ En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En İyi Özgün Senaryo ve En İyi Film Kurgusu Adayı” olan bu filme sizde bir şans vermelisiniz bence.  🙂

Filmi merak eden ve fragmana göz atmak isteyen olursa diye linki buraya bırakıyorum. İyi seyirler! 🙂

Etiketler: Brian Hayes Currie, Green Book, Mahershala Ali, Nick Vallelonga, Peter Farrelly, Viggo Mortensen Kategoriler: Öneri, Sinema
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Günce

Zamanının çoğunu dizi, film izleyip, kitap okuyarak geçiren, 21 yaşında bir üniversite öğrencisi..

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com