Örümcek Adam: Eve Dönüş Filminde Gözden Kaçan 5 Ayrıntı

26 Ağustos 2018 381 0 1

Tom Holland oyunculuğuyla bir kez daha beyaz perdede gördüğümüz Örümcek Adam: Eve Dönüş filmini sevenlerimiz de var eksik görenlerimiz de. Film hakkında ne dersek diyelim, Marvel sinematik evreni detaycılığından nasibini aldığı konusunda bir şey söyleyemeyiz! Diğer birçok filmde yaptıkları gibi Marvel yönetmenleri bu filmin içine de birçok gönderme saklamışlar. İşte bu göndermelerden beş tanesi!

1. Derste Sokovia Anlaşmasından Bahsediliyor

2016 yılında Russo kardeşlerin yönetmenliğinde çekilen Kahramanların Savaşı filmini hatırlarsınız. İşte o filmde kahramanlarımızı ikiye bölen anlaşmanın adı Sokovia Anlaşması idi. Bu anlaşmaya göre süper kahramanlar artık devlete bağlı olacak ve onlara verilen emirlerin dışına çıkamayacaklardı.

Filmde Ned’in, Peter’ın Örümcek Adam olduğunu öğrendikten sonra onu soru yağmuruna tuttuğu sahnelerden birinde çok kısa da olsa ders anlatan öğretmenin Sokovia Anlaşması’ndan bahsettiğini görebiliyoruz. Bu Örümcek Adam’ı sinematik evrende ilk kez Kahramanların Savaşı filminde görmüş olmamıza bir gönderme olabilir.

2. Titan Gezegenine Gönderme Var

Hatırlarsanız Peter Parker arkadaşlarıyla birlikte bir bilgi yarışmasına katılacaktı ve çalışmalara sürekli geç kalıyordu, hatta yarışmaya katılmaya son anda herkes otobüse binerken karar vermişti. Otobüste oldukları bir sahnede Liz’in sesini duyuyoruz.

“Şimdi konumuz Satürn’ün uyduları.”

Sonsuzluk Savaşı filminden tanıdığımız ve sevdiğimiz(?) kötü karakter Thanos‘un Titan’lı olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Zaten Sonsuzluk Savaşı’nın birçok sahnesi Titan üzerinde geçmişti. Peki Titan gezegeninin Satürn’ün bir uydusu olduğunu biliyor muydunuz? Ne kadar ince olursa olsun, Marvel sinematik evrenini bildiğimiz için bunun da bir gönderme olduğunu söyleyebiliriz!

3. Tony Stark Hala Sol Kolundan Şikayetçi

Marvel sinematik evreninde detaylara çok dikkat ediliyor, öyle ki Iron Man 1-2 ve Kahramanların Savaşı filmlerinde defalarca sol kolunun üzerine düşen Tony Stark, bu filmde defalarca sol kolunu tutuyor. Dikkatlice izlerseniz zırhını Peter’ı kurtarmaya gönderdiği sahnede  sol kolunun titrediğini görebilirsiniz. Feribot sahnesinde durumu kurtarmaya gelip Peter’ı azarladığı sahnede de sol kolunu tuttuğunu fark ettiniz mi?

4. Donald Glover Filmde Aslında Prowler Rolündeydi

Peter Parker’ın sorgulama moduyla hepimizi güldürerek konuştuğu kötü adamın adı Aaron Davis‘ti, fakat çizgi roman aşıkları onu Prowler olarak da bilirler. Aaron Davis karakteri filmde Peter’a kötü adamların feribota gittiklerini söylüyor, bu bilgiyi ona vermesinin sebebini de yeğeninin güvenliğinden endişe etmesi olarak açıklıyor. Peki kim bu Aaron Davis?

Kendisi yakın zamanda Spider-Verse filmiyle ekranda göreceğimiz Miles Morales’in amcası. Yani güvenliğinden endişe duyduğu yeğeni aslında Miles Morales’ti! Miles’ın güçlerini kazanmasına Aaron Davis’in sebep olduğunu biliyoruz. Peki ne dersiniz, sizce Miles Morales’i sinematik evrende görür müyüz?

5. Çizgi Romandan Direkt Olarak Alınan Bir Sahne Var

Filmin sonlarına doğru Peter, okul dansından kaçarak en büyük düşmanı Vulture ile yüzleşmeye gider ve Vulture bulundukları binayı kahramanımızın üzerine yıkar! Moloz yığınları altında kalan Peter her şeyin sona erdiğini düşünür. Ta ki önündeki su birikintisine bakana ve idolü Tony Stark’ın sözleri kafasında yankılanana kadar. Örümcek Adam maskesine bakar ve kendini “Kalk Örümcek Adam, kalk!” sözleriyle cesaretlendirir.

Birçoğumuzun en sevdiği kısım olan bu sahne aslında direkt olarak çizgi romandan alınma. Evet, eğer The Amazing Spider-Man Cilt 1 Sayı 33’e bakarsanız bu sahneyi çizgi roman formatında görebilirsiniz!

Marvel başkanı Kevin Feige bu sahneyi şu sözlerle açıklamış:

O moloz yığınlarını kaldırma sahnesini uzun süredir bir filmde görmek istiyordum. Tom Holland harika bir iş çıkardı.

Peki ya sizin Örümcek Adam: Eve Dönüş hakkındaki düşünceleriniz neler?

Etiketler: Jon Watts, Marvel, Spider-Man: Homecoming, Tom Holland Kategoriler: Özel Dosya
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Yağmur Sevinç

Boğaziçi öğrencisi, çizgi roman ve kitap okuyucusu, dizi ve film izleyicisi, süper kahraman aşığı.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com