Orman Çocuk (The Jungle Book) Film İnceleme

26 Temmuz 2018 546 0 0

The Jungle Book filmi CGI teknolojisiyle ortaya koyulmuş son yılların en iyi işlerinden birisidir. Evet hatta fazlasıyla beğenimi kazanmış fantastik bir dünya da sunuyor bize.

Filmde çok küçükken ailesi tarafından ormana bırakılan baş kahramanımız Mowgli, kendisini bulan puma Bagera sayesinde kurtlarla ormanda büyüyor. Kurt sürüsünün bir ferdi gibi yetişen kahramanımız belli bir yaşa geldiğinde artık ormanda insan olmasından dolayı rahatsız olan Shere Khan sebebiyle yeni bir maceraya atılıyor. İnsanların yanına gönderilmek isteniyor fakat ormanı çok seviyor ve bildiği tek ev orası. Bu yüzden ayrılık kısmında başına gelenler ise ayrı bir macera.

Yolda karşılaştığı tehlikeler, dostluklar.. Bunlar olurken bir yandan da insanoğlunun zekasını ve bununla orantılı gelişen becerilerini istese de gizleyemediği, insanın üretmek, geliştirmek adına yaratılmış bir canlı olduğu mesajını da veriyor. Filmin vermek istediği bir diğer mesaj ise insanın aslında hayvanların korktuğu hatta belki de onların gözünde korkunç bir canavar olduğu gerçeği. Ki günümüzde de böyle değil mi? William R. Inge’nin de dediği gibi “Şüphesiz eğer ki hayvanların dini olsaydı, şeytanı insan şeklinde hayal ederdi.”

Filmde hayvanların insandan korkma sebebi ise ”kızıl ateş” diye adlandırdıkları belki de insanoğlunun en büyük buluşu olan ateşin, onların korkulu rüyası olması. Tüm ormanın korktuğu Shere Khan’a, Mowgli ateşle meydan okuduğunda korkulan kişinin bir anda kendisi olması da buna işaret.

Tabii ki verilmek istenen mesajlardan sadece bazıları bunlar. Ailenin kan bağından daha fazlası olduğu, hile ve yalanın yanlış olduğu gibi bir sürü mesaj var.. Aileyle izlenebilecek, dostluk üzerine dersler alınabilecek, yer yer duygulanıp yer yer de eğlenerek şarkılar söyletebilecek ve kelimenin tam anlamıyla mükemmel bir görsel şölen izleyeceğimiz bir film olmuş.

Standart bir animasyon filmi asla olmayan, tek bir hayvan bile kullanılmadan teknoloji sayesinde her şeyin nasıl da gerçekçi olduğunu gösteren bu filmi ben biraz geç izledim. Siz geç kalmayın!

 

Etiketler: Animasyon, Disney, The Jungle Book Kategoriler: İnceleme
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Hafize Sabah

Moda, tasarım, resim, müzik, kitap, dergi, fotoğraf, dizi ve filmlerle fazlasıyla münasebet içinde olan kimse.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com