On İki Tablodan Oluşan Bir Başyapıt: Vivre Sa Vie Filminden Replikler

18 Mayıs 2019 874 0 2

Vivre Sa Vie (Hayatını Yaşamak), 1962 yapımı siyah-beyaz bir filmdir ve 12 ayrı bölümden oluşmaktadır. Hayalleri uğruna birçok şeyi geride bırakarak ilerleyen 22 yaşındaki bir kadının, düşüşü anlatılmaktadır. Filmdeki replikler hayata bakış açınızı etkileyecek denli güzel.

Başrol oyunculuğunu, Anna Karina’nın yaptığı Vivre Sa Vie filminin unutulmaz müziği eşliğinde, replikleri okuyabilirsiniz:

 

Belki tekrar biri araya gelebilirdik ama konuştukça, kelimeler anlamını yitiriyor. Burası bir sahne olsa, bu bir teşekkür konuşması olmazdı.

Seni sevmek çok yorucu. Bir şey istediğimde sana yalvarmak zorunda kalıyorum. Beni sevdiğini söylüyorsun ama sevmiyorsun. Senin için özel biri değilim.

Her şeye mantıksal bir açıklama getiremezsin. Birkaç saniyeliğine kendimi mutluluğun keskin sarhoşluğuna bırakırken,  güçlüymüş gibi görünme çabamı unutup, kırık kalbimin acısını duymazdan gelmeyi tercih ettim. Evet, içinde bulunduğum ikilemden kaçmanın en kolay yolunu seçmiştim.

-Hayat öyle zor ki, buralardan kaçıp gitmek istiyorum.
+Kaçmak tatlı bir hayal. Gerçek hayat ise bu.

Hayat çok kasvetli ama bu benim suçum değil.

Bence yaptığımız her şey, bizim sorumluluğumuzda. Özgürüz. Elimi kaldırıyorum “ben sorumluyum”, başımı çeviriyorum “ben sorumluyum”, üzgünüm “ben sorumluyum”, sigara içiyorum “ben sorumluyum”, gözlerimi kapatıyorum “ben sorumluyum”. Bazen sorumluluğumu unutsam da, hayat bu ve dediğim gibi ondan kaçış yok. Yine de her şeye rağmen yaşamak güzel. Sadece hayatın tadını çıkarmaya çalışmalısın. Sonunda her şey olacağına varıyor.

Mesaj mesajdır. Tabak tabaktır. Erkek erkektir ve hayat, hayattır.

Neden insanlar sürekli konuşmak zorunda?  Belki de bu kadar çok konuşmamalı, hayatı sessizce yaşamalıyız. Ne kadar çok konuşursak, kelimeler de  anlamlarını o kadar yitiriyor.

Hayatta her insan hatalarıyla yaşar. Önemli olan, bunlarla baş edebilmektir.

-Aşkın, hayatın tek gerçeği olması gerekmiyor mu?
+Bunun için, aşkın hep aynı gerçeği işaret etmesi gerekir. Bu güne kadar hiç aşık olduğu şeyin ne olduğunu bilen bir insana rastladın mı? Hayır. Yirmili yaşlarında bunu bilemezsin. Yaptığın tek şey, keyfi seçimlerde bulunmaktır. “Seviyorum” kelimesi çoğu zaman fütursuzca sarf edilir. Neyi sevdiğinden emin olmak için ihtiyacın olan şey ise, olgunluktur. Doğruyu aramak. İşte hayatın gerçeği budur!

Etiketler: Anna Karina, vivre sa vie Kategoriler: Replikler
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Alev Ateş

Sadece 22.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com