Ödüllere Doyamayan Bir Fransız Filmi Önerisi: Amour

11 Mart 2019 381 0 2

Amour ünlü yönetmen Michael Haneke’nin 2012 yapımlı filmi.
Yarı otobiyografik türde olan ve yönetmenin hayatından izler taşıyan bu film 2012 Cannes Film Festivalinde Altın Palmiye ve 2013’te ise Yabancı Dilde En İyi Film Oscar ödülünü kazanmış.

Filmin başrollerini  ise Jean-Louis Trintignant ve Emmanuelle Riva paylaşmış.  Ayrıca Emmanuelle Riva, filmdeki muhteşem oyunculuğuyla bugüne dek ‘’En İyi Kadın Oyuncu’’ dalında aday gösterilen en yaşlı aktris unvanını kazanmış.

Filmimizin konusuna gelecek olursak film, 80 yaşlarında, yıllardır birlikte olan George ve Anne çiftini odak alıyor. George ve Anne emekli müzik öğretmenleri, yaşamları kitapla, müzikle kısaca huzurla geçiyor.
Bir de kızları var, Eva, o da müzikle ilgileniyor. Anlayacağınız karşımızda müzik aşığı bir aile var.

İkili hayatlarına güzel ve huzurlu bir şekilde devam ederken bir gün Anne kriz geçiriyor ve aslında olaylar bundan sonra patlak veriyor. Anne’nin bedeninin bir tarafı felç kalıyor ve bu dakikadan sonra filmde ikilinin başlarına gelen bu olayla mücadelesini izlemeye başlıyoruz.

George, Anne’e elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyor ve ona manevi olarak çok destek oluyor. Fakat beklenmedik bu felç Anne’nin psikolojisini tahmin edeceğiniz gibi çok etkiliyor. Ve yaşlı çiftimiz bu olaylara adapte olmaya çalışıyorlar.

Film boyunca bu tatlı çiftin evine konuk olduğumuz ve onların yaşamına tanıklık ettiğimiz bu filmde yönetmen yansıtmak istediği ruh halini bence seyirciye çok iyi geçirmiş.

Filmi izlerken bazen boğazımızın düğümleniyor,bazen gözlerimiz doluyor, bazen ise yüzümüzde tatlı bir tebessüm oluşuyor. Belki siz de Amour’a bir göz atmak isteyebilirsiniz, fragmanının linkini buraya bırakıyorum, iyi seyirler..

Etiketler: Amour, Emmanuelle Riva, Jean-Louis Trintignant, Michael Haneke Kategoriler: Öneri, Sinema
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Günce

Zamanının çoğunu dizi, film izleyip, kitap okuyarak geçiren, 21 yaşında bir üniversite öğrencisi..

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com