Nuri Bilge Ceylan Filmleri

1 Haziran 2019 305 0 0

Mayıs Sıkıntısı(1999)

Eğer Kasaba’da bütün mevsimleri görebildiysek, Koza’da rüzgarı, Mayıs Sıkıntısı’nda sıkıntının tüm hallerini görebildiysek, bunu yönetmenin belleğine kazınmış bir duyguyu aktarabilecek görüntüleri sabırla, ısrarla beklemiş olmasına borçluyuz. Diyaloglar, sahneler, oyuncular değişebilir, ama gökyüzü ve bulutlar senaryoda düşünüldüğü gibi olacaktır.

Kasaba

Nuri Bilge Ceylan’ın ilk uzun metraj filmi. Ayrıca siyah beyaz filmdir.
1970’li yıllarda Türkiye’nin batısında küçük bir kasabadayız. Bahar mevsimi yeni başladığında üç kuşak bir arada yaşayan ailenin küçük kızı, okul dönüşü, kendinden küçük erkek kardeşiyle birlikte dolaşmaya çıkar. Onun gözünden doğaya ve doğayla bir arada yaşayan bu insanların yaşantısına göz atma fırsatı buluruz.


Bir Zamanlar Anadolu’da (2011)

Bir doktor ile bir savcının 12 saatlik gerilimli öyküsünün aktarıldığı filmin baş rollerinde Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan ve Taner Birsel yer alıyor. Yolların tek düzeliği ve kasabanın insana yeni bir şey sunmamasının sıradanlığını fona alan “Bir Zamanlar Anadolu”da adıyla da klasiklere gönderme taşıyor. Cannes’da Altın Palmiye için yarışan film, Nuri Bilge Ceylan’a “Cannes’da Büyük Jüri Ödülü”nü de kazandırdı.

Koza (1995)

70’li yaşlarında bir çift, geçmişteki bazı acılı deneyimleri nedeniyle birbirinden ayrı yaşar. Yeniden bir araya gelme tecrübeleri de başarısızlıkla sonuçlanır. Yaşlı çifti, Nuri Bilge Ceylan’ın annesiyle babası canlandırıyor.

Kategoriler: Genel, Liste, Öneri, Sinema
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Ilgaz Üzümoğlu

Geleceğin makine mühendisi. Doğasever ve hayvansever.

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com