Nostaljik Bir Dizi: Carnivàle

31 Ekim 2018 268 0 0

“Başlangıçtan önce, cennet ile cehennem arasında gerçekleşen büyük savaştan sonra, Tanrı dünyayı yarattı ve insan dediği yetenek sahibi maymuna hâkimiyet verdi. Her nesilde bir ışığın, bir de karanlığın mahlûkatı doğacaktı. İyilik ve kötülük arasında çok eskiden beri süregelen savaşta kalabalık ordular çarpışacaktı. O zamanlar sihir, asalet ve hayal edilemez bir acımasızlık vardı. İlk atom bombasının Trinity’de denenmesine kadar da böyle oldu. Bundan sonra insanoğlu sonsuza kadar mucizeyi mantıkla takas etmiş oldu.” diyerek başlıyor dizi. Böylece bizi iyi ile kötünün savaşına, mucize ile gerçeğin çatışmasına ve karnavalda yaşayanların hayatlarına çağırıyor.  Konusuna gelecek olursak; annesinin ölümünden sonra gezici bir karnavala katılarak polislerden kaçan ve tuhaf güçleri olan Ben Hawkins ile California’nın Mintern kasabasında rahiplik yapan ve yine tuhaf güçleri olan Justin Crowe’un ayrı hikâyelerini anlatarak başlıyor. Hikaye 1934 yılında, Amerika’nın tam Büyük Buhran ve Büyük Kuraklık yüzünden beli bükülmüş zamanlarında geçiyor. Carnivàle’da mekan sürekli olarak değişse dahi tarafları Hawkins’in Karnavalı ve Crowe’un Kilisesi olarak ayırabiliriz. Crowe’un takımında ablası Iris, akıl hocası ve babası saydığı Rahip Norman ve olayların başlamasında çok büyük katkısı olan radyocu Tommy Dolan var. Bu küçük takıma karşılık Hawkins macerasına oldukça kalabalık bir Karnaval’da babası Henry Scudder’ı arayarak başlıyor.

Dizi Büyük Buhran döneminde geçtiği için yer yer Gazap Üzümleri kitabını andırıyor. Tozlu yollar, eski coca cola şişeleri ve tabiki o yılların kıyafetleriyle dikkat çekiyor.  2003 ve 2005 yılları arasında HBO kanalında gösterilmiştir.Emmy ödüllerinde 8 dalda aday gösterilmiştir. En iyi kostüm ve makyaj dahil birçok dalda ödül kazanmıştır.Karakterlere geçecek olursak;

Ben Hawkins

Hapishane kaçkını olan Ben, annesinin ölümünden sonra karnavala katılır. Babası yoktur. İlk bölümde doğaüstü bir yeteneği olduğunu öğreniriz. İnsanları dokunarak iyileştirebiliyor ve bir hayatı bir bedenden alıp diğerine verebiliyordur. İlk başlarda kullanmaktan kaçınsa da sonradan mecburen kullanmaya başlar. Gördüğü garip rüyalarla  hayatı arasındaki şifreyi çözmeye çalışır. Karakteri Nick Stahl canlandırmaktadır.

Justin Crowe

Justin çocukken ablasıyla beraber geçirdiği tren kazasından Rahip Norman tarafından kurtarılır. Bu yüzden kilise eğitimiyle büyür ve kendini tanrıya adar.  Kendisinde bulunan güçlerin ona tanrının verdiğini düşünür.  Telepatik gücü sayesinde insanlara günahlarını gösterir.  Kurduğu kilisede 6 çocuğun yanmasıyla birlikte tanrıyı aramaya başlar. Karakteri büyük bir başarıyla Clancy Brown canlandırıyor.

Iris Crowe

Justin’in ablasıdır. Oldukça dindar olan bu kadın, kardeşinin en büyük destekçisidir. Justin’e tanrının özel bir yetenek verdiğini düşünür ve kardeşi uğruna her şeyi yapar. Karakteri Amy Madigan canlandırmaktadır.

Tommy Dolan

Hayat hikayelerini radyoda anlatan bir radyocudur. Rahibin hikayesinden etkilenir ve onu bulmaya çalışır. Karakteri  Prison Break dizisinden tanıdığımız Robert Knepper canlandırmaktadır.

Sofie

Yatalak olan annesiyle birlikte karavanda yaşar.  Konuşamayan ve hareket edemeyen annesiyle sadece o iletişime geçebilir. Bu sayede birlikte tarot falı bakarlar. Tarotta insanların geçmişini ve geleceğini okuyabilme yeteneği vardır.Ben’e babasını bulma konusunda yardım eder. Karakteri Clea DuVall canlandırmaktadır.

Samson

Karnavalın her şeyden sorumlu olan kişisidir. Ancak o da emirlerini yönetim adlı esrarengiz birinden almaktadır. Yönetimle iletişime geçen tek kişi kendisidir. Karnavalda çalışan herkese yardım etmeye çalışır. Yönetimin gösteri için belirlediği yerlere karnavalı götürür. ‘Let’s shake some dust! repliği ile akıllara kazınmıştır. Karakteri büyük başarıyla Michael J. Anderson canlandırmaktadır. 

Jonesy

Önceden bir beyzbol takımında oyuncuyken bacağındaki sakatlıktan dolayı beyzbolu bırakmak zorunda kalır. Samson’un en iyi yardımcılarındandır. Karnaval çadırını kurar ve gerekli tamir işlerini yapar. Sofie’ye aşıktır. Karakteri Tim DeKay canlandırmaktadır.

Profesör Lodz

Gözleri kör olmasına rağmen çevresindeki her şeyi görür. Karnavalın medyumudur. Karmaşık geçmişi ve bildikleriyle dizinin önemli karakterlerinden biridir. Karakteri Patrick Bauchau canlandırmıştır.

Felix Dreifuss

Ailesiyle birlikte karnavalda çalışır.  Eşinin ve kızlarının yaptığı dans gösterilerinde sunuculuk yapar. Kumara oldukça meraklıdır. Ailesine oldukça düşkün olmasına rağmen eşini para karşılığında müşterilere pazarlar. Karakteri Toby Huss canlandırmıştır.

Rita Sue Dreifuss

Felix’in eşidir. Karnavalın cazibeli kadınlarındandır.Kızlarıyla beraber dans gösterileri yapar ve isteyen müşterilerle para karşılığı birlikte olur. Karakteri başarıyla Cynthhia Ettinger canlandırmaktadır.

Libby Dreifuss

Ailenin büyük kızıdır. Hollywood’a gidip ünlü olmak en büyük hayalidir. Ailesiyle sürekli kavga eder.  Karakteri Carla Gallo canlandırmıştır.

Dora Mae Dreifuss

Ailenin en küçük üyesidir. Annesine benzerliği dolayısıyla gösterilerde büyük ilgi görür. Karakteri Amanda Aday canlandırmıştır.

Ruthie

Oğluyla birlikte karnavalda yaşamaktadır. Yılanlarla yaptığı gösterilerle meşhurdur. İleriki bölümlerde Ben ile yakınlaşır. Karakteri Adrienne Barbeu canlandırmıştır.

 

 

Etiketler: Adrienne Barbeu, Amanda Aday, Amy Madigan, Carla Gallo, Carnivàle, Clancy Brown, Clea DuVall, Cynthhia Ettinger, HBO, Michael J. Anderson, Nick Stahl, Patrick Bauchau, Robert Knepper, Tim DeKay, Toby Huss Kategoriler: İnceleme
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Öyküm Karahan

Kocaeli Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com