“Normallik, Görünmezliğin Bir Parçasıdır” Blackbird

17 Ocak 2019 169 0 0

 

Blackbird, 32. İstanbul Film Festivali’nde “Yeni Bir Bakış” bölümünde karşımıza çıkan, yönetmenliğini ve senaristliğini Jason Buxton’ın yaptığı, başrolleri Connor Jessup, Alexia Fas, Micheal Buie’nin paylaştığı 2012 yapımı bir festival filmidir.

Blackbird, “Bir insanı, intikam hikayeleri yazdığı için katliam yapma potansiyeli taşıdığını varsayarak hapse atmak ne kadar doğru?”  sorusunu akıllara getiren bir filmdir.

Sean, gotik bir tarza sahip, metal dinleyen, piercing takan ve sırtında bir pentagram dövmesi bulunan, toplumda farklı görüntüsüyle oldukça göze çarpan bir gençtir. Bunun yanı sıra kitap okuyan, üvey kız kardeşiyle oyunlar oynamayı seven bir yanı da vardır.

Okuduğu lisede  görüntüsü ve bir takım paylaşımları yüzünden dışlanan ve hırpalanan bir öğrencidir. Bu davranışlar sonucu oluşan öfkeyi içinden atmak için öğretmeninin önerisiyle yazmaya başlar ve yazılarını “İntikam Hikayesi” adı altında, bir blog sitesinde paylaşır.

Bu yazısı yüzünden ıslahevine gönderilir. Bir süre sonra bazı şartlar dahilinde serbest bırakılır. Normal bir insan gibi yaşama tutunmaya çalışır. Görünümünü değiştirir, bir iş bulur ve çalışamaya başlar fakat eski yaşamı onun peşini bırakmaz ve onun tekrar ıslahevine gitmesine neden olur.

Tabii bunların yanında bir de sevdiği kız Deanna vardır. Değişik bir ilişki içerisinde olan Sean ve Deanna, ne ayrı kalabiliyor ne de birlikte olabiliyorlardır.

Filmde,  1999 yılında Amerika’da yaşanan Columbine Lisesi Katliamına da değinilmektedir. Hatta “Columbine”, ıslahevinde Sean’a taktıkları bir lakap olarak geçmektedir.

Sean’ın sert görüntüsünün altında biraz pısırıklık ve iyi bir kalp yattığını görmekteyiz. Filmde gösterilen bir sahnede babasıyla ava çıkan Sean, bir geyiği vurmak için nişan alıp geyiği vurmuyor fakat babası geyiği vurduktan sonra iç organlarını temizlerken babasını videoya alıp birkaç kişiyle bu videoyu paylaşıyor.

Bu olaydan sonra Deanna ile aralarında şöyle bir diyalog geçiyor:

Deanna: Sen çok mu farklısın sanki hayvan kesmeler falan?

Sean: Görmek istediğini görüyorsun.

Diyerek aslında insanların her şeyi algılamak istedikleri gibi algıladıklarını vurguluyor.

Bir repliğinde de normalleşen yaşamını şöyle ifade etmiştir. “Yeni görünüşümün ya da görünmezliğimin bir parçası.

Hiç sıkılmadan izlediğim bir filmdi. Ve şunu da ekleyeyim, sonu canınızı sıkmasın. Çünkü yaratıcılığınızı kullandığınızda efsaneler yaratabilirsiniz.

Etiketler: Blackbird Kategoriler: İnceleme
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Miray Özdemir

Son sınıf reklamcılık öğrencisi. Mayın tarlasında film izliyor.

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com