Noé’den Yeni Bir Şaheser: Climax

31 Ekim 2018 290 0 1

2015 yapımı provokatif filmi Love ile adından bolca söz ettiren Gaspar Noé, bu yıl da Climax filmiyle karşımıza çıktı. Karakterlerimiz bir grup dansçı, ünlü bir koreograf ile birlikte çalışmak için bir araya gelmişler. Uzun bir prova döneminin son gününde parti veriyorlar. Bilmedikleri şey ise, partide verilen sangrianın içine birisinin LSD katmış olması.

Dolayısıyla, olanlar oluyor.

Alışılmadık kamera açıları, uçuk renk skalası ve iddialı dans sekanslarıyla gözlerinizi alamayacağınız bir film ortaya çıkmış. Gaspar Noé sinemasına hakim olanların da, onunla yeni tanışanların da sevebileceği garip bir deneyim Climax. Göze çarpan diğer detaylar da filmin çoğunluğunun tek çekim olması, baş karakterinin olmaması ve Noé’nin “Doğum ve ölüm eşsiz deneyimlerdir” gibi araya sıkıştırdığı notlar.

Film, uzun bir dans sahnesiyle daha ilk dakikadan izleyiciyi kendisine kitliyor. Koreografisi olan tek dans sahnesi de bu, diğer dans sahnelerinde dansçılara içlerinden geldiği gibi hareket etmeleri söylenmiş. Sahnenin mükemmel olması için 15-16 kez çekim yapılmış.

Noé, Climax için “ilk kısmı bir hız treni gibi, geri kalanı ise korku treni gibi” demiş ve bence bu filmi özetleyen güzel bir cümle. Ayrıca kendisi Güvenli bir mekanın tımarhaneye dönüşmesi gibi bir tanım da kullanmış.

Bunların dışında, Climax’in sinemada izlenmesi gereken bir film olduğu görüşündeyim. Güzel bir ses sistemiyle ve kocaman bir ekranla size gerçekten de oradaymışsınız gibi bir his veriyor. Filmden çıkınca başımın döndüğünü itiraf etmeliyim bu arada!

Oyuncuların mükemmelliğinden bahsetmemek olmaz. Onlardan bekleneni tam olarak yerine getirmişler, yapmacıklık veya beceriksizlik sezmiyorsunuz. Filmde sadece beş sayfalık bir senaryo kullanıldığını ve 15 günde birçok sahnenin tek seferde çekildiğini de göz önünde bulundurursanız, oyuncuların ne kadar yetenekli olduğunu görebilirsiniz.

İzlenmesi gerektiğini düşündüğüm Climax filmi 2 Kasım’da sinemalarda olacak.

“I Stand Alone’u sevmediniz, Irreversible’dan nefret ettiniz, Enter The Void’dan tiksindiniz, Love’a küfür ettiniz. Şimdi bir de Climax’i deneyin!”

 

Etiketler: climax, gaspar noe Kategoriler: İnceleme
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Yağmur Sevinç

Boğaziçi öğrencisi, çizgi roman ve kitap okuyucusu, dizi ve film izleyicisi, süper kahraman aşığı.

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com