Netflix’in İsveç Yapımı İlk Orijinal Dizisi: “Störst av Allt”

13 Nisan 2019 544 2 1

Netflix’in İsveç yapımı ilk orijinal dizisi olan ‘Störst av Allt’ın ilk bölümü 5 Nisan’da yayınlandı. Dizi İsveçli yazar Malin Persson Giolito’nun aynı isimli romanından uyarlanmış.

İngilizce’ye Quicksand, Türkçe’ye ise Bataklık olarak çevrilen dizinin senaryosunu İsveç’in ünlü senaristi Camilla Ahlgren kaleme almış, yapımcılığını ise FLX şirketi üstlenmiş.

Dizinin oyuncu kadrosunda Hanna Ardéhn, Felix Sandman, Helena Af Sandeberg, Samuel Fröler, Iman Mirbioki ve Anita Olatunji yer alıyor.

Dizinin konusuna gelecek olursak Stockholm’ün zengin kesiminin yaşadığı yerlerinden biri olan Danderyd’de bir okulda bir silahlı saldırı düzenleniyor.

Ve bu saldırı sonucu en yakın arkadaşı ve sevgilisi hayatını kaybeden 18 yaşındaki Maja bu cinayetlerle suçlanıyor. Yaşanan bu saldırı tüm şehri hatta tüm ülkeyi sarsıyor.

Dizide de İsveç mahkemelerinin işleyişi ve göçmenlik, gençlik, suç, zenginlik gibi konular göz önüne seriliyor. Biz de bu soruşturma sürecini ve olayın nasıl geliştiğini izliyoruz.

Kitaba da değinecek olursak, Türkiye’de ”Bataklık” ismiyle çevirilen kitabın arkasında şöyle vurucu bir replik yer alıyor:

“Etraf çürük yumurta kokuyor. Hava, barut dumanı yüzünden gri ve bulanık. Benim dışımda herkes vuruldu. Bende ise tek çizik bile yok.” 

Kitabın yine arkasında olay işte böyle özetlenmiş:
”Stockholm’ün en zengin banliyösündeki lisede, silahlı bir katliam gerçekleşmişti. On sekiz yaşındaki Maja Norberg, hem sevgilisinin hem de en yakın arkadaşının öldürüldüğü bu katliamdan dolayı tutuklanmıştı. Dokuz ay hapishanede davanın başlamasını beklemişti. Artık mahkemeye çıkma zamanı gelmişti. Peki, akranları arasında popüler ve dersleri iyi olan bu kız, ülkenin en nefret edilen kişisine nasıl dönüşebilmişti? Maja ne yapmıştı? Yoksa arkadaşlarının ölmesine ve kendisinin de hapse düşmesine sebep olan, yapmadıkları mıydı?”

Eğer bu konu sizin de dikkatinizi çektiyse ya diziye ya kitaba bir göz atın derim, aşağıya fragman linkini de bırakıyorum, iyi seyirler.. 🙂

Etiketler: ‘Störst av Allt, Anita Olatunji, Camilla Ahlgren, Felix Sandman, FLX, Hanna Ardéhn, Helena Af Sandeberg, Iman Mirbioki, Netflix, Quicksand, Samuel Fröler Kategoriler: Tanıtım
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Günce

Zamanının çoğunu dizi, film izleyip, kitap okuyarak geçiren, 21 yaşında bir üniversite öğrencisi..

Benzer Yazılar
Yorumlar
  1. -

    2.sezonu çıkar mı acaba 😀

    1. -

      Şu an için maalesef öyle bir haber yok. Fakat olursa paylaşımını mutlaka yaparız 🙂

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com