Netflix’in Göz Bebeklerinden Altered Carbon 1. Sezon İnceleme!

25 Mart 2018 878 0 0

Düşünsenize şu an ölüyorsunuz ve 250 yıl sonra uyanıyorsunuz? Hiçbir şey aynı değil. Huh mükemmel!

 Altered Carbon size 25. yüzyılı sunuyor. Beden ölüyor fakat bilinçler aktarılabiliyor. Böylelikle ölümsüzlük bulunmuş oluyor.

”Bilinç aktarma durumu gerçekten mümkün olabilir mi acaba?” sorusunu soktu benim aklıma açıkçası. Evrim filminden de hatırlarsanız baş kahramanımız Jonny Deep ölüyor fakat bilinci aktarılıyordu. Dizide de bu bilinç aktarma sayesinde aslında bedenin önemsizliğini bile kavramış oluyoruz. Sınıf farkları yine mevcut, zenginler istedikleri özellikteki vücutlara aktarılırken fakir halk kadın-erkek çapraz bile eşleşebiliyor. Bir çocuk yaşlı bir bedene aktarılabiliyor. Bu bilinç aktarma durumuna karşı inançlı kitle de var tabii. Aslında cidden mümkün olsa benzer bir gelecek olabilir dedirtiyor insana.

Başrol karakterimiz Takeshi Kovacs’ın uyandırılma sebebi bir cinayeti çözmek oluyor. Çok fazla ayrıntı vermek istemiyorum ama unicornlu pembe çantasıyla, suratındaki o ifadeyle, heybetiyle döndüğü bedeni çok seveceğinize inanıyorum.

Kovacs’ın geçmişte aldığı eğitimler ve asker oluşu dizinin aksiyon sahnelerini olumlu etkiliyor. Çözülmesi gereken cinayet, dönemin en zenginlerinden Laurens Bancroft’un intihar mı cinayet mi belli olmayan ölüm olayı. İzlerken tahminler yürütsek de emin olamıyoruz hiçbir şeyden.

Bancroft’un eşi Miriam ise tam bir Afrodit. Gerçekten güzel oyuncu rolünün hakkını vermiş. Bunun yanında Kovacs’ın kaldığı oteldeki Poe karakteri de seyirciye kendini sevdirenlerden. Polis kızımız Kristin Ortega ise başrol oyuncumuzla güzel bir aşk yaşıyor ama durumlar biraz karışık. Onu izleyince anlayacaksınız spoiler vermeyeyim.

Dizide dönen olayların çoğuna sebep olan Kovacs’ın kız kardeşi Reileen ise tam bir psikopat ya hu! Ya abini bir rahat bırak canım benim. Adam mutlu olsun, sevsin sevilsin. Aaa! Cidden onu sevmedim. Yüzyıllar boyunca yaşamanın kişiliği farklı etkilemesini vs anlamaya çalıştım ama yine de sevmedim.

Özetle 10 bölümden oluşan dizi bir askerin cinayet vakası çözmesi için uyandırılmasıyla başlayıp, bilim kurgu çerçevesinde; aşk, aile, inanç kavramları etrafında dönüyor. Netflix kalitesi, olabiletesini düşündüren bir gelecekle izleyiciyi ciddi anlamda etkiliyor. Tahmin yürüttürüyor, şaşırtıyor ve heyecanlandırıyor. İzlenir mi? Hem de bir günde!

 

 

 

 

 

 

Etiketler: Altered Carbon, bilim kurgu, Netflix Kategoriler: Dizi, İnceleme
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Hafize Sabah

Moda, tasarım, resim, müzik, kitap, dergi, fotoğraf, dizi ve filmlerle fazlasıyla münasebet içinde olan kimse.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com