Modern Zamanlar’dan Scooby-Doo’ya Futurama Dizisinden Göndermeler!

9 Ocak 2019 261 0 7

The Simpson, Disenchantment gibi çizgi dizilerin yaratıcısı olan Matt Groening tarafından Fox için tasarlanmış ve David X Cohen tarafından geliştirilmiş Emmy Ödüllü bir Amerikan sitcomu olan Futurama, Fry adında bir pizza dağıtıcısının, 21. Yüzyıla girerken bir laboratuvarda kazara kendini dondurması ve tam bin yıl sonra, 31. Yüzyılda çözülerek yeni dünyaya alışmasını konu alır.

Bu çizgi dizi 1999-2013 tarihleri arasında yayınlandı. Bu süre boyunca bölümlerinde birçok filme ve ünlü kişilere göndermeler yapıldı. Bu içeriğimizde yapılan göndermelerin bazılarını sizin için derledik.

Göndermeler dizinin açılış sahnesi ile başlıyor. Bu sahnede giriş Star Trek intro müziği ile yapılıyor. Zaten çizgi dizinin birçok bölümünde Star Trek ile ilgili göndermeler bulunuyor.

Dizide tanıdığımız birçok ünlünün, Amerikan başkanlarının vb. kafalarının saklandığı müzeler var. Bu insanların vücutları korunamamış fakat kafaları özel cam kapsüller içerisinde muhafaza ediliyor ve hepsi canlı!

Star Trek göndermelerinden bahsetmiştik. Örneğin: “Where No Fan Has Gone Before” bölümünde, Star Trek dizisinde çokça gördüğümüz saf enerjilerden birini bu bölümde görüyoruz. Saf enerji, Star Trek hayranlığını abartarak onları esaret altına alıyor ve filmleri yeniden çekmek istiyor.

Bu bölümde de Star Trek dizisinde tekerli sandalyeye benzer fakat daha gelişmiş bir araçla gezen ve bip sesi ile konuşan Kaptan Pike karakterine yapılan göndermeyi görüyoruz.

Bir başka bölümde ise Star Wars göndermesini görüyoruz. “Güç seninle olsun” repliğinin bir farklı versiyonu karşımızda.

 

The Luck Of The Fryrish bölümünde Fry karakterinin “The Breakfest Club” filmini çok sevdiğini öğreniyoruz. 

 

Bir bölümünde ise 1902 yapımı siyah-beyaz ilk sessiz bilim kurgu filmi olma özelliğine sahip sinema tarihinin ilk bilimkurgu filmi olan Aya Seyahat’e bir gönderme yapıldığını görüyoruz. 

 

A Flight to Remember bölümünde ise James Cameron tarafından yönetilen Titanic filmini görüyoruz.

Gemide bir kadın robotla tanışan Bender’ın, Jack ve Rose’un aşkına benzer bir aşk yaşadığını görüyoruz. Ayrıca geminin açılışında Leonardo Di Caprio’nun kafası gemiye fırlatılıyor.

 

Bu bölümde ise E.T göndermesi mevcut.

 

The Duh-Vinci Code bölümde, Leonardo Da Vinci’nin kendisini, icatlarını görüyoruz. Aynı zamanda bu bölümde Chaplin’in Modern Zamanlar filmine de gönderme var.

 

Filmler dışında çizgi film ve dizilere de göndermeler yapılıyor.

Örneğin bu bölümde kahramanlarımızın, Scooby-Doo karakterlerine büründüklerini görüyoruz.

 

Başka bir bölümde ise Adventure Time karakterlerinden Jack ve Finn karşımıza çıkıyor.

 

Göndermeler bununla sınırlı değil tabii, The Matrix, Kim Milyoner Olmak İster gibi bilinen birçok film, dizi, program ve kişilerin göndermeleri bulunmakta.

 

Bonus

The Simpsons çizgi dizisinin Simpsorama bölümünde Futurama karakterleri ile bir araya gelmelerini izliyoruz.

 

Bonus 2

Disenchantment çizgi dizisinin küçük bir bölümünde  karakterlerini görmemiz mümkün.

Etiketler: Adventure Time, Disenchanment, Futurama, Star Trek, Star Wars, The Simpsons, titanik Kategoriler: Liste
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Alev Ateş

Sadece 22.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com