Mini Dizi Önerisi: Agatha Christie’nin Kaleminden And Then There Were None

5 Mart 2019 165 0 2

And Then There Were NoneAgatha Christie‘nin 1939 yılında yayımlanan romanından uyarlama olan üç bölümlük mini bir dizidir.

Dizi, 1939 yılında geçmektedir. Birbirinden farklı on kişi U.N. Owen ciftinden birer mektup alırlar ve Asker Adası’na çeşitli sebeplerle davet edilirler. On kişinin hepsi de kendilerine gelen ve maddi olarak iyi ve görkemli olan bu teklifleri kabul edip adaya gelmeye karar verirler.

Adaya gelen on kişi adaya geldiklerinde bir eksikle karşılaşırlar o da ev sahipleridir. Henüz ev sahipleri adada değildirler. Adadakiler ertesi sabah geleceklerini düşündükleri ve hiçbirinin daha önce tanımadığı ev sahiplerini beklerken kendi aralarında tanışırlar ve akşam yemeği için hazırlanırlar. Bu arada  evin her odasında yer alan tekerleme ve yemek masasındaki on tane heykelciğin sırrı sonralarda anlaşılacaktır.

Akşam olduğunda yemek sırasında davetliler yerken gramofondan çıkan sesle olaylar başlar, ses odadaki on kişiyi sırayla çeşitli cinayetlere suçlar. Odadaki davetlilerin tamamı zamanında bir cinayete bulaşmış ve herhangi bir ceza almamışlardır.

Bunun ardından masadakilerin tekerlemedeki gibi teker teker ölmesiyle davetliler nasıl bir oyunun içine düştüklerini anlayacaklar. Birbirini hiç tanımayan bu on kişi adadan sağ kurtulmak için beraber hareket etmek zorundalar. Acaba katil içlerinden biri mi yoksa bu on kişi adada yalnız değiller mi ? Ayriyeten davetlilerden her biri öldükçe masadaki heykelciklerden biri de eksilmektedir.

Odalarda asılı olan tekerleme:

On küçük zenci yemeğe gitti, birinin lokması boğazına tıkandı. Kaldı dokuz,
Dokuz küçük zenci geç yattı, sabah biri uyanamadı. Kaldı sekiz,
Sekiz küçük zenci Devon’u gezdi, biri geri dönmedi. Kaldı yedi,
Yedi küçük zenci odun kırdı biri baltayı kendine vurdu. Kaldı altı,
Altı küçük zenci bal aradı, birini arı soktu. Kaldı beş,
Beş küçük zenci mahkemeye gitti, biri tutuklandı. Kaldı dört,
Dört küçük zenci yüzmeye gitti, birini balık yuttu. Kaldı üç,
Üç küçük zenci ormana gitti, birini ayı kaptı. Kaldı iki,
İki küçük zenci güneşte oturdu, birini güneş çarptı. Kaldı bir zenci,
Bir küçük zenci yapayalnız kaldı, gidip kendini astı. Kimse kalmadı.

 

Oyuncular: Vera Claythorne (Daeve Dermody), Philip Lombard (Aidan Turner), Lawrence Wargrave (Charles Dance), Tony Marston (Douglas Booth), Edward Armstrong (Toby Stephens),  William Blore (Burn Gorman), Emily Brent (Miranda Richardson), John MacArthur (Sam Neill), Thomas Rogers (Noah Taylor), Ethel Rogers (Anna Maxwell Martin)

IMDb: 8.0

Etiketler: agatha christie, Aidan Turner, And Then There Were None, Burn Gorman, Charles Dance, Douglas Booth, Toby Stephens Kategoriler: Dizi, Öneri
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
İbrahim Çelik

Dizi ve Film, daha çok Dizi ve Film, İstanbul Hukuk'ta okumaya çalışan bir sinemasever.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com