Metamfetamin Bağımlısı Bir Gencin Hayatını Konu Alan Film: Beautiful Boy

24 Ocak 2019 516 0 1

 

Beautiful Boy; bir babanın, oğlunun metamfetamin bağımlılığında neler yaşadıklarını, mücadelelerini, fedakarlıklarını ve vazgeçişlerini konu alan 2018 yapımı dram filmidir.

2008 yılında David Sheff tarafından kaleme alınan “Beautiful Boy: A Father’s Journey Through His Son’s Addiction” kitabından beyaz perdeye uyarlanan film, gerçek bir hikayenin ürünüdür. Filmin yönetmen koltuğunda Felix Van Groeningen oturmaktadır.

2017 yılında yapılan ve çok konuşulan film, Call Me By Your Name’in parlayan yıldızı Timothée Chalamet ve genellikle komedi filmlerinden tanıdığımız fakat dram filminde de mükemmel bir performans sergileyen  Steven Carell’ın başrolleri paylaştığını görmekteyiz. Ayrıca Maura Tierney, Amy Ryan, Kaitlyn Dever gibi önemli isimlerin de oyuncu kadrosunda olduğunu belirteyim.

Filmin konusuna daha detaylı baktığımızda, güçlü bir baba-oğul ilişkisinin anlatıldığı görüyoruz. Anne ve babası, küçük yaşta boşanan Nic (Timothée Chalamet), genç yaşında metamfetaminle tanışır. Metamfetamin kullanması sonucu sergilediği farklı tavırlar nedeniyle babası David (Steven Carell) bu bağımlılığı anlar ve bu bağımlılıktan oğlunu kurtarmak için tedavi yolları aramaya başlar.

Filmde David ve Nic’in ilişkisi daha çok David’in bakış açısıyla anlatılır. David’le metamfetamin bağımlılığına birlikte tedavi arar, bağımlıların ve bağımlı yakınlarının katıldığı toplantılara katılır, Nic’in küçüklüğüyle ilgili anıları hatırlar, hatta Nic ortadan kaybolduğunda Nic’i onunla birlikte ararız.

David’in, Nic kaybolduğunda onunla ilgili anılarını hatırladığını ve bu anıların hepsinin aralarındaki bağı güçlendirdiğini görüyoruz. Küçük Nic’e olan özleminin, bugünkü Nic’e olan sevgisini giderek arttırdığını gözlemliyoruz.

Nic’e beslenilen sevgi babasıyla sınırlı değil. Babasının yanında annesi de onun iyileşmesi için tedavi yolu aramakta ve ona olan sevgisini çokça hissettirmektedir. Babasının ikinci eşi Karen’ın ve bu evliliğinden olan çocuklarının da Nic’e olan bağlılığı ve sevgisi filmde oldukça yer almaktadır.

 

Baba-oğul arasındaki koşulsuz sevgi içinde, zorlu bir vazgeçişte söz konusudur. İnsan için belki en zor duygulardan biri olan vazgeçmenin, umutla bekleyişin sonunda yapılacak tek şey olarak görmeye başlayan David’in bu zor seçim sonucu neler yaşadığına net bir şekilde tanık oluyoruz.

Yaşanan bir olayı ele alması, olayın işlenişi ve iyi oyunculuklar filmi izlemeye değer kılan unsurlardan. Eğer dram severseniz, Beautiful Boy izlemenizi tavsiye edebileceğim bir film.

Yazımı David’in Nic’e olan hislerini dile getirdiği bir replikle sonlandırıp sizi filmin fragmanı ile baş başa bırakıyorum. İyi seyirler.

Seni ne kadar sevdiğimi biliyor musun? Dildeki tüm kelimeler kullanılabilecek olsa bile seni ne kadar sevdiğimi ifade edemez. Ve tüm bu kelimeleri bir araya getirebilirsen, bu hala sana karşı nasıl hissettiğimi ifade edemezdi. Sana karşı her şeyi hissediyorum. Seni her şeyden çok seviyorum.

 

Etiketler: Beautiful Boy, Güzel Oğlum, Steven Carell, Timothée Chalamet' Kategoriler: Sinema
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Miray Özdemir

Son sınıf reklamcılık öğrencisi. Mayın tarlasında film izliyor.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com