Marvel Sinematik Evreni İzleme Sırası Nasıl Olmalı?

Marvel Sinematik Evreni İzleme Sırası Nasıl Olmalı?

20 Haziran 2019 836 0 0

Endgame vizyona girdiğinden beri Marvel evrenini bilen, bilmeyen herkesin aklını kurcalayan bazı sorular vardı: “Endgame’i anlayabilmek için kaç tane film izlemem gerek ?”, “Filmleri  hangi sıraya göre izlemeliyim ?”. Bu konuyla ilgili bir çok farklı yazı bulabilirsiniz. Ben de bu sorularınıza cevap olabilecek bir yazı hazırladım sizler için. Şimdiden keyifli okumalar 🙂

1. Captain America: The First Avenger

“İkinci Dünya Savaşı’na katılmak isteyen ama gerekli fiziki özelliklere sahip olmadığı için alınamayan, sıradan bir adam olan Steve Rogers süper asker Kaptan Amerika’ya dönüşür.”

Marvel evrenine giriş yapmak için en doğru seçim tabi ki de ilk yenilmez olmalıydı. Listeyi hazırlarken filmlerin gösterim tarihinden çok hikayeleri bağdaştırabilmek için en uygun seçimleri yapmaya özen gösterdim. Şimdi ise ikinci filme geçelim.

2. Iron Man

“Silah endüstrisinin çapkın patronu Tony Stark,yüksek teknolojili silahlar üreten bir mucittir. Teröristler tarafından kaçırılması sırasında kalbine isabet eden şarapnel parçaları nedeni ile bir enerji kaynağına bağlı olarak yaşamaya başlar.”

Yavaş yavaş Yenilmezler ordusunu oluşturmaya başladık 🙂 Robert Downey Jr, Iron Man karakteri için biçilmiş bir kaftan bana kalırsa. Bunu dile getirmekten asla kaçınmam.

3. Iron Man 2

Iron Man karakteriyle aramızı soğutmadan serinin ikinci filmiyle devam edelim…

“Tony Stark’ın zırhlı süper kahraman Iron Man olduğu tüm dünya tarafından bilinmektedir.Teknolojisini orduyla paylaşması için hükümetten baskı gören Tony, bilginin yanlış ellere geçmesinden korktuğu için Iron Man zırhının sırrını açıklamak istemez. Tony, yanında Pepper ve James Rhodes ile birlikte yeni ittifaklar kurar ve büyük güçlerle yüzleşir.”

4. The Incredible Hulk

“Bruce Banner gama ışınlarına maruz kalmış ve hücresel bir değişikliğe uğramıştır. Artık o sinirlendiğinde yeşil bir devdir. Bu gerçekle yaşayan Banner, sevdiği kadından ve eski yaşam alışkanlıklarından kopar.”

Bu filmde Bruce Banner karakterini Edward Norton canlandırırken, daha sonrasında Mark Ruffalo bu rolü devralacak. Benim fikrimce de Mark Ruffalo çok daha iyi bir seçim.

5. Thor

Bir diğer kahramanımızla tanışma zamanı…

“Genç ve tutkulu Thor, tahtın veliahtıyken öfkesine yenik düşerek, binlerce yıllık düşman ile olan antlaşmayı bozar ve eski bir savaşı tekrar canlandırır. Bunun üzerine babası Odin tarafından dünyaya sürgün edilir. Artık Thor, sürgün edildiği bu dünyada sıradan insanlar gibi yaşamak zorundadır.”

6. The Avengers

Orijinal ekip tamam, şimdi sıra yerimize kitlenip izlemekte!

“SHIELD adıyla tanınan uluslararası barış örgütünün başındaki isim Nick Fury, tüm dünyanın güvenliğine karşı büyük bir tehdit oluşturan düşmanla karşı karşıya kalır. Fury, dünyayı yaklaşan bu felaketten kurtarmak için en cesur ve en ‘süper’ kahramanlardan oluşan bir ekip kurmak zorundadır…”

7. Iron Man 3

Ve Iron Man üçlemesine kaldığımız yerden devam ediyoruz.

“Tony Stark, Avengers filminde yaşanan New York olayından sonra psikolojik olarak sorunlar yaşamaktadır ve kendi içerisinde  zorlu bir mücadeleye girmiştir. Geçirdiği bu zorlu dönemde Mandarin adında korkunç bir terörist tarafından hayatına darbe alacak ve kendisini tekrar toparlaması gerekecektir.”

8. Thor: The Dark World

Thor ile kaldığımız yerden devam edelim

“İlk filmde Thor’un güçleri babası tarafından elinden alınmıştı. Daha sonra Thor, kendisini yenilmez yapan çekicini yeniden kullanmaya ve kendi hükümdarlığı olan Asgard’a geri dönmeye hak kazanmıştı.”

9. Captain America: The Winter Soldier

Yüzbaşı ile arayı fazla açmaya gelmez.Hikaye kaldığı yerden devam etsin o halde.

“S.H.I.E.L.D. üyesi bir arkadaşı saldırıya uğrayınca Steve, dünyayı tehlikeye atan bir entrika ağının içine çekilir. Kara Black Widow ile güçlerini birleştiren Yüzbaşı, kendisini susturmak için gönderilen profesyonel katillerle savaşırken bir yandan da giderek genişleyen bir komployu ortaya çıkarmak için çabalamaktadır.”

10. Guardians of the Galaxy

Orijinal ekiple yeterince tanıştığımıza göre, gelin Galaksinin Korucularına merhaba diyelim!

“Maceracı Peter Quill’in, tüm evreni tehdit eden ihtiraslara sahip bir kötü adam olan Ronan’ın gıpta ettiği esrarengiz bir küreyi çalıp, amansız bir insan avının hedefi olduğu kainata doğru genişletiyor. Quill, inatçı Ronan’dan kurtulabilmek için birbirleriyle hiç benzeşmeyen dört uyumsuz kişiden oluşan bir ekiple zorlu bir ortaklığa soyunuyor.”

11. Guardians of the Galaxy 2

Galaksinin Koruyucularıyla kaldığımız yerden devam!

“Peter Jason Quill, yani Star-Lord arkadaşları suikastçi Gamora, ailesinin intikamını almak için tüm galaksiyi dolaşan Drax, ödül avcısı rakun Rocket ve onun yanında dolaşan Groot ile birlikte babasının kökenlerini arıyor. ”

12. Avengers: Age of Ultron

“Avengers: Age of Ultron” (Handout)

Yenilmezlerimiz şimdi ise bambaşka bir savaşın içinde…

“Iron Man önderliğinde bir grup süper kahraman, aktif olarak kullanılmayan bir barışı koruma programını gerçekleştirmek isterler, ancak işler çığrından çıkar ve insan yapımı bir yapay zeka olan Ultron’un eline, hain planlarını gerçekleştirme fırsatı geçer.”

13. Ant-Man

Yeni bir kahramanla tanışma vakti 🙂

“Biyokimyacı Dr. Hank Pym yaptığı son deneylerde, maddelerin boyutlarını değiştirmeyi keşfeder. Bu keşfi ilk önce üzerinde test eder ve yarattığı araçlarla birlikte böceklerle iletişime geçmeyi başarır. Yarattığı özel kıyafeti giyerek kötü güçlere karşı mücadele etmesi için Scott Lang’i seçer, bu kıyafetin olağanüstü güçlerini kullanarak dünyayı kurtarmaya girişirler.”

14. Captain America: Civil War

Kahramanlarımızın karşı karşıya geliyor olması her ne kadar üzücü olsa da…

“Ultron Çağı filminden sonra Yenilmezler ekibinin giriştiği bir başka macera, oldukça büyük çaplı maddi ve manevi hasarlara neden olmuştur. Bu durum, Amerikan Hükumeti’nin yenilmezlere karşı giderek daha hoşgörüsüz bir tavır takınmalarına yol açar. Sonunda kahramanların sadece ihtiyaç duyulduğu zaman ortaya çıkacakları bir sistem kabul edilir. Ancak Kaptan Amerika, yakın arkadaşı Bucky’i kurtarmak için girişimde bulununca Yenilmezler arasında sürtüşme çıkar. ”

15. Doctor Strange

İşler bambaşka yerlere gidecek…

“Dünyanın en önemli beyin cerrahlarından biri olan Stephen Strange (Benedict Cumberbatch), geçirdiği bir trafik kazasının ardından meslek hayatını bitirmek zorunda kalmıştır. Hem fiziksel, hem de mental olarak tedaviye ihtiyacı olan bu kibirli doktor, bir yolculuğa çıkar.”

16. Spider-Man: Homecoming

Benim gönlümdeki Örümcek Adam Tobey Maguire olsa da, Tom Holland’ı da sevmiyor değiliz 🙂

“Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı filmindeki olayların ardından genç Peter Parker, Tony Stark’ın gözetimi altında hem Avengers ekibinin bir üyesi olmaya, hem de lise öğrenimini sürdürmeye çalışmaktadır. Süper yeteneklerini sıradan bir lise öğrencisi bedeninde hazmetmeye çalışan Parker, bir anda ortaya çıkan kötü kalpli Adrian Toomes yani Vulture’ı durdurmaya çalışırken büyük felaketlerin kıyısından dönülür.”

17. Black Panther

91.Oscar Ödül Töreni’ne damgasını vuran Black Panther ile devam ediyoruz şimdi de.

“Babasının ölümünden sonra Wakanda Kralı olan T’Challa, hakkı olan tahta sahip çıkmak için izole yaşayan ancak teknolojik açıdan ileri seviyede olan halkına geri döner. Ancak güçlü bir eski düşman yeniden ortaya çıktığında, T’Challa’nın yeterliliği, Wakanda’nın ve tüm dünyanın kaderini tehlikeye atan korkunç bir çatışmaya girince test edilir. İhanet ve tehlike ile karşı karşıya kalan genç kral, düşmanlarını yenmek, halkının güvenliğini ve yaşam biçimini korumak için müttefiklerini toplamalı ve gücünü serbest bırakmalıdır…”

18. Thor: Ragnarok

Thor ile kaldığımız yerden devam edelim.

“Asgard’tan uzakta, evrenin öbür ucunda hapsolmuş olan Thor çıkış yolu bulamamaktadır. Üstelik güçlü çekici de yanında değildir ve Asgard bir yıkımın eşiğindedir. Ragnarok zamanı gelmiştir, eğer gerçekleşirse bütün Asgardlıları yok edecek olan yıkımın sorumlusu ise acımasız Hela’dır. Ancak Asgard’ı kurtarabilmek için öncelikle özgür kalmalı, bunun içinde karşısına eski müttefiki Hulk’ı çıkaran ölümcül bir yarışmayı kazanmalıdır…”

19. Avengers: Infinity War

İşte şimdi işler çığırından çıkacak…

“Kaptan Amerika ve Iron Man’in arasında yaşanan olayların ardından bölünen kahramanlarımız, birbirlerinden uzaklara savrulurlar. Hepsi kendi yandaşlarıyla dünyayı korumaya çalışmaktadır. Ancak dünyanın kaderi bir kez daha tehlikeye girer. Sınırsız bir güç kaynağı olan sonsuzluk taşlarının peşine düşen Thanos, dünyanın gördüğü en büyük tehdittir. İnsanlığın kaderi bir kez daha, insanlık için savaşmaya ant içmiş kahramanlarımız elindedir.”

20. Captain Marvel

Aslında yapılan çoğu izleme listede Kaptan Marvel’in ikinci sırada olduğunu görebilirsiniz.Fakat ben after creditsleri de göz önüne alarak kendisini yirmi birinci sıraya koydum.

” Süper güçlere sahip, güzel bir kadın olarak dünyaya düşen Carol Danvers, gezegeni keşfettikçe kimi görüntüler hatırlamaya başlar. Geçmişte gezegenimizde yaşadığını ve burada bir hayatı olduğunu hatırlamaya başlayan genç kadının güvenebileceği tek kişi ise SHIELD çalışanı Nick Fury’dir.”

21. Ant-Man and the Wasp

Ant-Man senin hakkında söylenebilecek o kadar çok şey var ki…

“Ant-Man ve Wasp, hem iyi bir baba hem de süper kahraman olan Scott Lang’ın geçmişindeki sırları çözmek için Wasp ile işbirliği yaparak verdiği mücadeleyi konu ediyor. Scott Lang, Yenilmezler’in savaşında yer almanın sonuçları ile hem bir süper kahraman, hem de bir baba olarak boğuşmaktadır.”

22. Avengers: Endgame

İşte geldik malum filme…Yirmi bir filmin ardından Endgame’i izlemeye hak kazandınız.Umarım kalbiniz buna dayanabilir 🙁

Not:Filmleri izlerken mutlaka sonuna kadar bekleyip, after creditsleri izlemeye özen gösterin.Eğer herhangi birini atlarsanız hikayede kopukluklar yaşayabilirsiniz.Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle, I LOVE YOU 3000 TIMES!

Etiketler: Ant-Man, Ant-Man and the Wasp, Avangers Infinity War, Avengers, AVENGERS : END GAME, Avengers: Age of Ultron, Black Panther, Black Widow, Captain America, Captain Marvel, Doctor Strange, Hulk, Iron Man, Spider-Man: Homecoming, Thor Kategoriler: Liste, Öneri, Sinema
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Ecesu Polat

Medipol Üniversitesi Hemşirelik Bölümü öğrencisi. 20 yaşında bir sinema tutkunu.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com