Luke Cage İnceleme

Luke Cage 1. Sezon İncelemesi

10 Ekim 2016 399 0 0

Daredevil ve Jessica Jones dizilerindeki karanlık hava bu dizimizde de devam etti. Marvel sinema evrenine göre dizi dünyasında karanlık bir temada dizileri işliyor. Bence bunda bir sakınca yok. Çünkü diziler gayet kalite kokuyor.

Luke Cage diziside tıpkı aynı evrendeki diziler gibi ağır başladı. Marvel-Netflix işbirliğinde ilk sezonlarda karakter gelişimi sezonu olmasına alıştık. İlk bölümlerde biraz sıkılsam da sonrasında dizi kendine çekmeyi başarıyor.

Diğer yapımlardan ayrılan bir nokta oluşturulmuş ve Harlem sokaklarındaki havayı yansıtmayı başardılar. Dizi özgün bir yapım olsa da elbette sıkıldığımız noktalar oluyor.

Luke Cage‘in Carl Lucas geçmişi dizinin aslında kilit noktası oluyor. Aslında normal bir yaşam sürmek isteyen Luke Cage karakteri var karşımızda. Ancak Harlem ve Carl Lucas  geçmişi buna izin vermiyordu. Ben tabi ki gücünü kullanmasından yanayım.


Her ne kadar dizide ana karakter önemli olsa da diziyi güzelleştiren taraf her zaman iyi bir villian (kötü karakter) olmasıdır. Dizimizde öne çıkanlar Cornell(Cottonmouth), Shades, Mariah Dillard ve Diamondback oluyor.

Tek tek ele alırsak benim favorim kesinlikle Cornell’den yana. Cornell dizide keşke daha fazla olsaydı dediğim bir karakter. Ancak Mariah Dillard‘ın Mama Mabel‘e dönüşümü için feda edildi.


Mariah Dillard karakteri ise pek ısındığım bir karakter olmadı. Etkileyici pek sahnesi yoktu. Tek etkileyici sahnesi Cottonmouth’u öldürmesiydi diyebiliriz.

Shades karakterine geldiğimizde ise benim daha çok beklentim vardı. Ancak yeterli villian gücünü onda pek göremedik. Aslında birkaç sahne vardı ama daha çok gelişim göstermesi gerekiyor. İleri ki sezonlar olursa kendisini daha ön planda görebiliriz. Daha çok gözlüğünü çıkarıp takarak cool olmaya çalıştığını gördük.


Bu sezonun asıl kötüsü olan Diamondback‘e gelicek olursak kendisi etkileyici olsa da gerçek düşman olma hikayesi pek ilgi çekici değildi. Bu sezonun asıl kötüsü belki Cornell olsa daha iyi olabilirdi. Dizinin sonundaki savaşın olacağı sanki çoktan belli gibiydi.

Kahramanımız Luke Cage‘e dönecek olursak kahraman olma çabasında olmayan bir karakter görüyoruz. Flashback sahnelerine gittiğimizde Carl Lucas zamanı hapishane zamanlarını görüyoruz. Burada gayet bakımsız dövüşmeye zorlanan bir adam var. Kendisi aslında bir proje ürünü ancak kendisinin haberi yok. Önemsediği, güvendiği bir kadın var ancak o da oyunun bir parçası. Ölmek üzere olan kahramanımız özelliklerini buradaki deneyde kazanıyor.

Özel güçlerine kavuştuktan sonra hapishaneden kaçıyor. Kaçtığında ise çizgi romanlardaki haline selam çakılıyor. Artık Carl Lucas Luke Cage oluyor.


Dizinin sonu Diamondback’i yenerek son buluyor. Luke Cage aklanıyor. Ancak Carl Lucas geçmişi ona yine sorun çıkarıyor. Sezon sonunda itirazsız bir şekilde hapishaneye yol alıyor.

Genel değerlendirme olarak Mike Colter Luke Cage için biçilmiş kaftandı. Ayrıca Pap karakterini sevdiğimi söylemeyi unutmayım. Ancak o da dizinin anlam kazanması için ölmesi gerekiyordu.

Ek karakter olarak da Misty Knight ve Claire Temple ‘da başarılıydı. Zaten Claire diğer dizilerimizde bize güven veren hemşire karakterimiz. Kendisi The Defenders’a bağlama sürecinde ki baş kahramanımız.

Dizinin devam sezonları gelir mi bilinmez ancak The Defenders‘da Luke Cage‘i tekrar göreceğiz. Artık önümüzde Iron Fist ve The Defenders dizileri var ve merakla bekliyoruz.

Etiketler: Claire Temple, Cornell, Cottonmouth, Daredevil, Diamondback, Iron Fist, Jessica Jones, Luke Cage, Luke Cage İnceleme, Mariah Dillard, Misty Knight, Shades Kategoriler: İnceleme
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Kadir Mutlu

Diziger kurucusu. Celal Bayar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümü mezunu. Yabancı dizileri, filmleri, yazılımı ve futbolu sever.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com