Lübnanlı Bir Çocuğun Yaşam Mücadelesi: Capharnaüm

23 Mart 2019 400 0 1

Capharnaüm, dram türünde ve  2018 yapımlı bir Lübnan filmi. Film “Cannes Jüri Ödülü, Altın Portakal En İyi Erkek Oyuncu Ödülü ve Altın Portakal Gençlik Jürisi Ödüllerini” almaya layık görülmüş.
Filmin senaryosunu Nadine Labaki ve Khaled Mouzanar üstlenirken, yönetmen koltuğunda ise yine Labaki yer almış.

Filmin oyuncu kadrosunda ise Zain Al Rafeea, Yordanos Shiferaw, Boluwatife Treasure Bankole, Kawsar Al Haddad ve Fadi Yousef yer alıyor.

Hemen bu filmin konusundan bahsetmek istiyorum. Filmimiz 14 yaşında bir çocuk olan Zain’i konu alıyor.Filmin ilk sahnesinde, Zain’in mahkeme salonunda, anne ve babasına dava açtığını görüyoruz.

Hatta mahkeme sahnesinde hepimizi etkileyen şu repliğe şahit oluyoruz:
 “–Neden anne-babana dava açtın? –Beni dünyaya getirdikleri için.”
Ve filmde Zain’in ve ailesinin bu noktaya nasıl geldiklerini anlatıyor aslında.

Zain kalabalık bir ailenin çocuklarından biri. Bu aile küçücük bir evde, kötü bir muhitte yaşıyor. Yaşadıkları çevrede genelde çocuklar okula gitmiyor,  kız çocuklar erken yaşta evlendiriliyor. Yani tamamen sağlıksız bir çevre söz konusu.

Zain’in ailesinin çocuklarının çoğu nüfusa bile kayıtlı değil, zaten Beyrut’un bu çevrelerinde maalesef çocukların pek bir önemi yok. Çok zeki, güçlü ve pratik bir çocuk olan Zain ailesinin yanından kaçıyor ve tek başına ayakta kalma mücadelesi vermeye başlıyor.

Ona bu yolculuğunda ve mücadelesinde Etiyopyalı bir mülteci kadın olan Rahil yardımcı oluyor ve bir süre sonra Zain’de  bu kadına yardım etmeye başlıyor.

Capharnaüm’ de yoksulluk, aile, çocuk, göçmen gibi kavramlar bolca yer ediniyor. Filmi izlerken insan yer yer tebessüm ediyor ama çoğunlukla film gözler yaşlı bir şekilde izleniyor.

Ben izlerken çok duygulandım ve bir şeyleri gerçekten sorguladım. Bolca empati yapmaya çalıştım ama empati yapmak beni gerçekten zorladı ve üzdü. Ve başrol oyuncusu Zain’in oyunculuğuna gerçekten hayran kaldım.

Filmin aldığı ödülleri ve imdb puanını hak ettiğini düşünüyorum. Eğer siz de bu filme bir göz atmak isterseniz, (ki bence atmalısınız) fragmanı buraya koyuyorum. 🙂
İyi seyirler..

 

Etiketler: Boluwatife Treasure Bankole, Capharnaüm, Fadi Yousef, Kawsar Al Haddad, Khaled Mouzanar, Nadine Labaki, Yordanos Shiferaw, Zain Al Rafeea Kategoriler: Öneri, Sinema, Tanıtım
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Günce

Zamanının çoğunu dizi, film izleyip, kitap okuyarak geçiren, 21 yaşında bir üniversite öğrencisi..

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com