Lost Dizisi Hakkında Bilmediğiniz 50 Bilgi

Lost Dizisi Hakkında Bilmediğiniz 50 Bilgi

18 Ağustos 2018 2730 0 0

Bir zamanlar herkesin dilinde olan dizi Lost, her ne kadar ‘Lost çok bozdu abi’ diyenler olsa da efsane diziler arasına adını yazdırmayı başardı. Finaliyle birçok kişiyi hayal kırıklığına uğratmış olsa da hala dünya çapında büyük bir hayran kitlesine sahip. Başlıkta her ne kadar bilmediğiniz bilgiler demiş olsak da muhtemelen bildikleriniz vardır. Şimdi Lost hakkında bilmediğiniz 50 maddeye geçelim.

1. Dizi aslında Tom Hanks’in “Cast Away” filminden esinlenilmiş.

2. Dizinin her duyulduğunda ortam geren tema müziği Michael Giacchino tarafından bestelenmiş.

3. Çekimler Hawaii‘nin Oahu adasında yapılmış.

4. Dizinin adı NBC kanalının “LOST” adlı bir reality programından geliyormuş.

5. Dizinin adını ilk senaryoda “NOWHERE” olarak değiştiren Jeffrey Lieber, bu ad beğenilmeyince kovulmuş ve yerine mevcut yazar J.J. Abrams getirilmiş.

6. J.J. Abrams, Jack rolü için aslında Michael Keaton’u istemiş. Jack’in ilk bölümün ortalarında ölmesi planlanmış. Kanalın patronu Jack’in öldürülmesine “seyirciler bize güvenmez” korkusuyla karşı çıkmış ve bu yüzden Michael Keaton rolü alamamış. Jack yerine meşhur Oceanic 815’in co-pilotu öldürülmüş.

7. Mad Men’in Donald Draper’ına hayat veren Jon Hamm “Jack Shepard” rolü için seçmelere katılmıştı.

8. Lost, Desperate Housewives‘tan sonra en geniş kadrolu Amerikan dizisiymiş.

9. Sawyer rolü için Forest Whitaker seçilmiş ama Forest Whitaker “First Daughter” adlı filmi yönetmek için rolden vazgeçmiş.

10. Sawyer rolü için New York’lu yaşlı bir dolandırıcı karakteri düşünülmüş fakat Josh Holloway seçmelerde bir repliği unutup kendine kızmış ve bağıra çağıra küfür ederek sandalyeyi tekmelemiş. Bu da yazarların hoşuna gitmiş ve karakteri ona uyarlayarak daha genç, güneyli bir dolandırıcı karakteri yaratılmış.

11. Geniş kadrosuyla dönemin en çok para harcanan dizisiydi.

12. Dizinin etrafındaki gizem o kadar çok büyümüştü ki Hurley rolünde izlediğimiz Jorge Garcia Hawaii’deki evine kilitli bir posta kutusu yerleştirtmiş. Böylelikle dizi senaryoları daha güvenli bir şekilde eline ulaşmış oluyordu.

13. Jorge Garcia (Hurley) Hawaii’deki çekimler yüzünden kız kardeşinin düğününü kaçırmış.

14. Yunjin Kim, Kate rolü için seçmelere gelmiş fakat yazarlar ondan çok etkilenmiş ve Sun karakterini yaratmışlar.

15. Evangeline Lilly, adaya en son katılanlardan olmuş. Çünkü Kanada, yurt dışı işlemlerinde sorun çıkartmış. Pilot bölüm çekilirken, Kate sahneleri atlanmış ve işlerin hallolması beklenmiş.

16. J.J. Abrams, Jorge Garcia’yı Curb Your Enthusiasm adlı dizinin bir bölümünde görmüş ve “dizimde bu çocuk da olmalı” demiş.

17. Jorge Garcia, Sawyer rolü için seçmelere gelmiş fakat J.J. Abrams onun için Hurley karakterini yaratmış.

18. Dominic Monaghan (Charlie) ile Evangeline Lilly (Kate) sette birbirlerine aşık oldular. 2004-2009 arası süren bir ilişkileri oldu.

19. Dominic Monaghan da Sawyer rolü için gelmiş ama Charlie olarak çıkmış.

20. Ana kadroda bir tek Terry O’Quinn seçmelere girmemiş.

21. Sawyer’a saldıran kutup ayısı yerine ilk olarak yaban domuzu düşünülmüş.

22. İki saatlik pilot bölüm 13 milyon dolara mal olmuş.

23. Lance Reddick, Mr. Eko rolünü o sıralarda “The Wire” dizisinde rol aldığı için reddetmiş ama 4. sezonda karşımıza Matthew Abaddon olarak çıktı.

24. Mr. Eko adını Adewale Akinnuoye-Agbaje kendi bulmuş ve dizide 4 sezon kalması planlanmış fakat kendisi 1 sezon sonra diziden çıkmak istemiş.

25. Mağara sahnelerinde görülen kayalar aslında plastikmiş. Bu yüzden de gerekli yankı sağlanamadığı için, sesler başka yerde tekrar kaydediliyormuş.

26. John Locke karakterine geçmiş yaratma fikri Terry O’Quinn’in çekim aralarında sahilde tek başına müzik dinlemesi yüzündenmiş. Yazar J.J. Abrams onu gizemli bulmuş ve “bu adamın bir hikayesi olmalı” demiş.

27. Meşhur köpek Vincent aslında dişi bir köpekmiş adı da Madison’mış.

28. Michael Emerson’un eşi Carrie Preston dizide Benjamin Linus’un yani Michael Emerson’un annesi olarak rol almış.

29. Terry O’Quinn yaklaşık 21 km yürüyerek sete gelip gidiyormuş.

30. Daniel Dae Kim yazarlara Kim’i erkenden öldürmeyi planlayıp planlamadıklarını sormuş ve erken ölmeyeceğini öğrenince Hawaii’den sete yakın bir ev almış.

31. Jin aslında Korece konuşmuyormuş ve bunu yazarlara Yunjin Kim ispiyonlamış.

32. Yazar Lindelof “It’s Always Sunny in Philadelphia” hayranıymış ve bu yüzden dizinin aktörü Rob McElhenney’i Aldo’yu oynaması için davet etmiş.

33. Dizide hiç bir karakter her bölümde rol almamış.

34. En çok Hugo karakterini 121 bölümün 118’inde gördük.

35. Dizinin müziğini yapan Michael Giacchino, perküsyon aletlerinden bazılarını uçağın malzemelerinden yapmış.

36. Dizinin son sezonunun çekimine başlamadan önce Hawaii’li bir rahip sete getirilmiş ve herkesi kutsamış.

37. Charlie burnundan eroin yerine kahverengi şeker çekiyormuş.

38. Sawyer’ın giydiği botlar Josh Hollaway’in kendisininmiş ve tam 12 yıllıkmış.

39. Dizinin yazarlarından Damon Lindelof, meşhur Hatch’in kapağını setin işi bitince kendisi için kahve sehpası olarak almış, başka bir yazar Carlton Cuse ise Hatch’in geri sayım saatini almış.

40. Jorge Garcia, son bölümün senaryosunu okuduktan sonra hüngür hüngür ağlamış.

41. Kate karakteri aslında uçak kazası sırasında eşinden ayrılmış 30’larındaki bir işkadını olarak düşünülüyordu. Hatta Jack’in ölümünden sonra grubun lideri durumuna gelecekti.

Fakat Jack’in yaşamasıyla birlikte Kate sabıkalı bir geçmişe sahip ve sonsuz bir aşk üçgeni içinde kalmış bekar bir kadın olarak karşımız çıktı. Kate’in geçmişiyle ilgili düşünülen bu ilk hikayenin büyük bir kısmı ikinci sezonda kocası Bernard’la tekrar bir araya gelen Rose karakterine verildi.

42. Jorge Garcia, Matthew Fox ve Dominic Monaghan da dahil olmak üzere dizideki hemen hemen tüm erkek oyuncular “Sawyer” karakteri için okuma yaptılar, çünkü yardımcı rollerin çoğu kast süreci sırasında ortaya çıkmıştı.

43. Dominic Monaghan Charlie’nin uyuşturucuyu bıraktıktan sonra ilk defa eroinle durduğu sahnenin çekimleri sırasında, Lord Of The Rings’de birlikte rol aldığı Andy Serkis’in Gollum karakterinde ortaya koyduğu umutsuzluktan esinlenmeye çalıştı.

44. The Dharma Initiative aslında Medusa Corp. isminde olacaktı. Fakat bu isim daha sonra adada ortaya çıkan tehlikeli bir örümcek türünün adı olarak karşımıza çıktı. Bu örümcek türü Dizinin pek de sevilmeyen karakterlerinden Nikki-Paulo çiftinin ölümüne sebep oldu.

45. Lost’un bir bölümünde Claire yeni doğan bebeği Aaron’ın ağlamasını bir türlü durduramaz, bunun üzerine Locke da kendisine bebeği kundağa sarmakla ilgili tüyolar verir. Gerçek hayatta ise ünlü filozoflardan John Locke kundak olayına tamamen karşıydı, hatta bununla ilgili yaptığı kulisler 17. Yüzyıl Avrupa’sında bu yöntemin daha az kullanılmasına neden oldu.

46. Lost’u geri çeviren bir başka film yıldızı da Jennifer Jason Leigh oldu. Kendisine ikinci sezonda diziye dahil olan Libby rolü teklif edilmişti. Daha sonra Cynthia Watros bu rol için seçildi.

47. Lost yazarları bazı harf oyunlarını da dizide kullandı. Dizinin yayınlandığı süre boyunca bunu bir çok kez yaptılar ki bunların arasında en popüler olan iki tanesini de paylaşmakta fayda var;

Üçüncü sezonun finalinde Jack Haoffs/Drawlar isimli bir cenaze evini ziyaret etmişti ki, bu “flash-forward”ın harf oyunuydu. Aslında sezon sonuna dair gizli bir ipucuydu çünkü bölümün sonunda geçmişi değil de geleceği izlediğimiz ortaya çıkmıştı.

Beşinci sezonun “The Little Prince” bölümündeyse Locke’un tabutu üzerinde Canton-Reiner logosu olan bir kamyonetle taşınıyordu ki bu da “reincarnation”ın harf oyunuydu.

48. Sawyer ve Claire adaya ilk bölümde gelip de final bölümüne kadar oradan ayrılmayan iki karakter.

49. Ada her ne kadar Slough’dan bayağı bir uzak olsa da bir “The Office” hayranı olan J.J. Abrams “David Brent & co” şirketine bir gönderme yapmadan geçemedi. “Homecoming” bölümünde Charlie’nin kandırmayı planladığı genç ve zengin bir kadın babasının Slough’da bir kağıt firması aldığını söyler.

50. Dizinin en çok merak edilen konularından biri de beşinci sezondaki “The Little Prince” bölümünde diğer kayıktan Sawyer ve Juliet’e doğru ateş edenlerin kim olduğuydu. Ne yazık ki dizinin yaratıcıları bunun cevabını kasıtlı olarak yanıtlamamayı seçmişler.

Damon Lindelof bununla ilgili yaptığı açıklamada bu gizemi açıklayan sahneyi yazdıklarını ve çektiklerini fakat “Bunu açıklamasak daha iyi olur” kararına vardıklarını söylüyor. Sahnenin çekimi hali hazırda ellerinde, o yüzden ileriki bir zamanda bağış, açık arttırma veya benzeri bir durumda bu görüntünün ortaya çıkma ihtimali olabilir.

Kaynak: Onedio, dizi-mania, 22dakika

Etiketler: Lost Kategoriler: Özel Dosya
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Kadir Mutlu

Diziger kurucusu. Celal Bayar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümü mezunu. Yabancı dizileri, filmleri, yazılımı ve futbolu sever.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com