La Casa De Papel – Tanıtım

10 Şubat 2018 653 0 0

“Bir soygunu sizce güzel yapan nedir?”

“Kusursuz işleyen bir plan nasıl ters gidebilir?”

Bu aralar popüler olan  bir soygun dizisini tanıtacağım size.Bir İspanyol TV kanalı olan Antena 3’de 2 Mayıs 2017 tarihinde yayınlanmaya başlayan dizi ilk önce 9 bölüm ve 23 Kasım 2017 tarihinde  gelen 6 bölüm ile 1.sezon tamamlanmış oldu. Dizinin yaratıcısı Álex Pina. Dizinin her bölümünü oratalama 70-80 dk civarı ve diziyi 15 bölümden oluşturmaktaydı. Peki bu dizi nasıl bu kadar popüler oldu ? diye soracak olursanız cevap tabii ki Netflix. Çoğu ülkede yayın haklarını satın alan Netflix, diziye biraz el atarak süreleri Amerika standartlarına çekmiş ve 13 bölüme indirmiştir. Bu kadar önbilgi yeterli şimdi konusuna geçelim:

Profesör lakablı bilinmez bir adam yüzyılın soygununu yapma hayaliyle işe koyulur. Bu iş için ülke çapında alanında kendini duyuran adamlardan bir ekip kurar. Bu ekip profesörden gözden uzak bir evde 5 ay boyunca eğitim görür ve her ihtimali öğrenirler, Profesör’ün zekasını kusursuz kılan şey de bu zaten her ihtimali ele alması, yüzlerce belkide binlerce ihtimale hazırlıklı olması. Eğitim gördükleri 5 ay bittikden sonra ellerinde kusursuz bir plan ile hikaye başlar .

“Bir soygunun başarıyla sonuçlanması için en az plan kadar ekibin de kusursuz olması gereklidir”

SOYGUNCULAR

Berlin:Profesörün içerideki beyni, kendisi mücevher ve elmas hırsızı olarak bilinir. Toplamda 27 tane suçtan tutuklanma kararı var. En büyük başarısı Paris Şanzelize Caddesinde çaldığı 434 elmas. Kendisi biraz elit bir insan soygunlarıda öyle , bu yaşam standartlarından düşmemek için işlere devam ediyor. Her an ne yapacağı belli olmayan bir lider. Benim de favorim .

Tokyo:Aralarından en acı çekmiş insan. Berlin gibi yaşam standartlarını düşürmemek için değilde daha çok hayatta kalmak için hırsızlık yapıyor. Agresif ve aşk mağduru , sevgilisi en son gerçekleştirdiği soygunda yerde kanlar içinde öldü ve Tokyo onu bırakıp kaçdı. Takım içinde asla empati kuramaz. Aşk ve işi karıştırır bu da bazı problemler meydana getirir.

Moskova:Diziyi izleyen insan anlar zaten böyle bir adam nasıl hırsızlık yapar diye. Asturias’ta maden kazarak her normal insan gibi çalışarak geçimini sağlıyormuş. Astım ve silikozis hastalığına yakalanınca işinden olmuş. Bu seferde hırsızlık yapmaya başlamış ama bayağı iyi yapmış. 6 kürkçü, 3 saatçi, bir de Aviles Kredi Birliği’nin kasasını halletmiş. Tam bir kilit açma uzmanı açamayacağı birşey yok.

Denver:Moskova’nın oğlu , hayırsız evlat , kendisi uyuşturucu ve bar kavgaları ile meşhurdur. Soygun için çok ideal bir tip.

 

Rio:Bir çocuğunuz olduğunu hayal edin ve ona oyun oynasın diye küçük yaşta bilgisayar alıyorsunuz. O ise 6 yaşından beri kod yazmaya başlıyor ve bu işin Steve Jobs u oluyor. Alarm sistemleri uzmanlık alanı. Tek problem ise hayat hakkında bir şey bilmemesi ve çok duygusal davranması.

Oslo ve Helsinki: Ekibin destek güçleri , ikiside Sırp asıllı. Fiziksel olarak nirvanaya çıkmış iki kardeş.

Nairobi:Ekipte her şeyin yolunda gidip gitmediğini kontrol eden kişi. Zorlu bir hayatı var. Çoğunlukla umutsuz.

Profesör: Soygunun asıl beyni. Dışarıdaki kurtarıcı melek. Kimliğini 19 yaşından beri yenilememiş bir hayalet.

POLİSLER:

Raquel:Soygunun başındaki dedektif. Özel hayatındaki sorunlar ile uğraşırken davayıda sıkıntısız yürütmek zorunda.

Angel:Raquel’in ortağı , eskiden beri arkadaşlar bir çok davada beraber yer almışlar.

Prieto:Özel Harekat Birimi’nin başı. Rehinelerden birinin önemli biri olduğu farkedilince onu kurtarmak için polisle kimi zaman fikirleri çatışır.

REHİNELER:

 

Monica:Evli patronuyla ilişkiye girmiş ve hamile kalmış bir sekreter.

Arturo:Darphanenin başındaki kişi, kendini çok iyi tanımlasa da izledikçe gerçek yüzü ortaya çıkıyor.

Alison:İngiliz büyükelçisinin kızı. Soygun sırasında okul ile beraber Darphane gezisindeydi, kendisinin rehin kalmaktan daha büyük problemleri var.

 

Dizinin kadrosu bu şekilde arkadaşlar. Bölüm sonlarının çok ilginç şekilde bitmesiyle kendini izleten bir dizi, bir oturuşta insan 2-3 bölüm izliyor. Soygun iki sezondan oluşuyor.Bence dizi giriş-gelişme-sonuç olarak 3 bölüme ayrılmış ve 2.sezon tamamen sonuç bana göre. Her an beklenmedik bir tepki verebileceğiniz bir dizi, şaşıracağınız ve hayal edeceğiniz. “Vaay be!!” diyebileceğiniz yer çok. Sizi diziyi izlemek için ikna etmiyorum, zaten Netflix in tanıtım fragmanı sizi ona çekicektir. Fragmana buradan ulaşabilirsiniz.

 

Etiketler: La Casa De Papel Kategoriler: Tanıtım
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Kadir Mutlu

Diziger kurucusu. Celal Bayar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümü mezunu. Yabancı dizileri, filmleri, yazılımı ve futbolu sever.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com