Kurgu Ustası Olan İspanyol Sinemasından 5 Film Önerisi

13 Ocak 2019 529 0 5

Gerilimi, şaşırtan sonları ve müzikleriyle son yılların yükselen değeri İspanyol sineması seyirciyi içine çekmeyi çok iyi bir şekilde başarıyor. Özelikle Pedro Almadovar, Oriol Paulo gibi yönetmenlerin kaliteli yapımları bu başarıyı iyice perçemliyor. Sağlam senaryo ve kurgu ustası olan İspanyol sinemasından 5 filmi sizin için derledik. Keyifli seyirler.

 

5) La Habitacion De Farmat (Kapan) / 2007

IMBd: 6.7

Filmde birbirini tanımayan dört matematikçinin başına gelen bir olay anlatılmaktadır. Zira birbirini hiç tanımayan bu dört zeki insan, tuhaf özelliklere sahip biri tarafından büyük bir bulmacayı çözmeleri için gizemli bir mekana davet edilir. Orada kahramanlarımızı kötü bir sürpriz beklemektedir. Kendilerine yöneltilen bilmeceleri zamanında ve doğru olarak çözemezlerse, içinde bulundukları oda bir anda ölüm tuzağına dönüşecektir. Bu yetmiyormuş gibi bir büyük sorunla daha karşı karşıyadırlar. Kendilerini buraya getiren sebebi ve aralarındaki bağlantıyı çözmeleri gerekmektedir.

Oyuncular: Alejo Sauras,  Lluis Homar, Santi Millán

 

4) Coherence (Paralel Evren) / 2013

IMDb: 7.2

Bir kuyrukluyıldızın dünyanın yakınından geçeceği gece, bir grup yakın dost keyifli bir akşam yemeği için toplanır. Ancak, gerçekliğin ve ilişkilerin yavaş kırılmaya başlayacağını sonradan anlayacaklardır. Olaylar tüm mahallede elektriklerin kesilmesiyle başlar. Sadece az ilerideki tuhaf evde elektrik vardır. Ardı ardına gizemli olaylara tanık olan bu konuklar aslında hiçbir gücün çözemeyeceği bir durumun içine düştüklerini anlayacaklardır. Paralel Evren düşük bütçeli olmasına rağmen nasıl kaliteli bir film çıkarılabileceğini gözler önüne sermiştir.

Oyuncular: Emily Baldoni, Nicholas Brendon, Hugo Armstrong, Maury Sterling

 

3) El Secreto de Sus Ojos (Gözlerindeki Sır) / 2009

IMDb: 8.2

Ülkenin önemli mahkemelerinden birinde müfettişlik yapan Benjamin Esposito, görevini bırakarak inzivaya çekilmeye karar vermiştir. Bu süreçte, görev esnasında onu çok etkileyen bir tecavüz ve cinayet vakasını romanlaştırmaya karar verir. Yaklaşık otuz yıl önce işlenen bu vakayla ilgili detayları yeniden hatırlamaya başlayan müfettiş tekrar bu dava üzerinde çalışmaya ve bu üstü kapanmış suçu aydınlatmaya karar verir. Dosyaya dair ayrıntıları hatırlamak için eski çalıştığı yere dönen Espasito bu süreçte yaptığı vicdan muhakemesinde adalet ve doğruya olan bakışını değiştirir.

İspanya – Arjantin ortak yapımı olan bu film çıktığı yıl En İyi Yabancı Film dalında Oscar‘ı kazanıp, çeşitli festivallerden de ödüllerle dönmüştür. Ayrıca bu film tek plan çekilen meşhur stadyum sahnesi ile de hafızalara kazınmıştır.

Oyuncular: Ricardo Darín, Soledad Villamil, Javier Godino, Pablo Rago

 

2) El Cuerpo (Ceset) / 2012

IMDb: 7.6

Bir gün, iş kadını olan Mayka‘nın cesedi morgdan kaybolur. Daha ölümünün ardındaki sır perdesi aralanmamışken, bir de cesedinin kaybolması olayı daha da işin içinden çıkılmaz karmaşık bir hale getirir. Davayı çözmesi için dedektif Jaime Pena görevlendirilir. Jaime eşini yıllar önce kaybetmiş bundan dolayı hala geçmişte yaşamayı bırakamamış bir dedektiftir. Bu davada en büyük şüpheli Mayka‘nın eşi Alex’tir. Artık bu dava dedektif Jaime için görevinden daha çok kişisel bir durum haline getirmiştir. Fakat olayın o kadar çok karanlık noktası vardır ki davaya dahil olan hiç kimse aslında göründüğü gibi değildir. Filmin başından sonuna kadar hiç düşmeyen gizemi ve gerilimi sayesinde film, seyirciyi daima kendisinde tutmayı başarmıştır.

Oyuncular: Belén Rueda, Aura Garrido, Hugo Silva, José Coronado

 

1) Contratiempo (Görünmez Misafir) / 2016

IMDb: 8.1

Adrian Dorian başarılı bir iş adamıdır. Sonia ile evli olan Adrian, fotoğrafçı olan sevgilisi Laura’yı öldürmekle suçlanmaktadır. Adrian, suçsuzluğunu kanıtlamak için tanık hazırlamada uzman ve başarılı bir avukat olan Virginia Goodman ile tanışır. Adrian, Virgina’ya yaşanan olayları en başından anlatmaya başlar. Fakat Virginia hikayede bazı tutarsızlıklar fark eder ve onu hikayesinin karanlık noktalarını açığa çıkarması için zorlar. Gerçekler ortaya çıktıkça olaylar öngörülemeyecek şekilde rayından çıkamaya başlar. Genel olarak Contratiempo hiç düşmeyen temposuyla sıkılmadan izleyebileceğiniz ve sizi oradan oraya sürükleyebilecek bir film.

Oyuncular: Mario Casas, Bárbara Lennie, Ana Wagener, José Coronado

Kategoriler: Liste, Öneri
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
İbrahim Çelik

Dizi ve Film, daha çok Dizi ve Film, İstanbul Hukuk'ta okumaya çalışan bir sinemasever.

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com