Kill Bill ve Feminizm

29 Haziran 2018 560 0 1

Kill Bill‘i izlemeyenler için filmin sinopsisine kısa bir yer vererek yazıma başlamak istiyorum. Film süresinden dolayı ikiye bölünmüş olsa da sinema dünyasında tek film gibi kabul görür. Kill Bill Volume 2 bir devam filminden ziyade birinci filmdeki hikayenin süre sebebiyle tamamlanamamış kısmıdır.

Film bir intikam hikayesi çevresinde gelişir ve bir cinayetle başlar. Uma Thurman‘ın canlandırdığı ”Bride” (gelin) karakteri Vernita Green‘e saldırır. Vernita‘nın kızı geldiğinde hiçbir şey olmamış gibi davranan ikilinin arasındaki husumetin kaynağı şahsi görüşümü ekleyerek başarılı kullanıldığını düşündüğüm  flashback ve flashforward’lar ile ortaya çıkmaktadır. 4 yıl boyunca komada kalan Bride‘ın hayata geri döndüğü an yapacağı ilk iş onu mutluluğundan ve çocuğundan alıkoyan, düğün gününün Bride‘ın ölüm günü olmasını isteyen, daha önce birlikte çalıştığı suikast ekibinden alacağı intikamdır.

Filmde başarılı olan ve takdiri hak eden birçok şeyin yanında benim özellikle değinmek istediğim konu feminizm konusudur.  Bride’ın dövüşürken kullandığı kıyafet kadınsı yanının ortaya çıkmasını değil dövüşürken rahat dövüşmesini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.  Dövüşürken realitede olması gerektiği gibi saçları dağılmakta, yüz ifadeleri korkunçlaşmaktadır. Filmde Bride‘ın gücü dişiliğinden kaynaklanmamaktadır. Kıyafetinden yada her zaman mükemmel gözüken saçından.. Aldığı eğitimlerle ne kadar güçlendiğini filmde gözlemleyebilmekteyiz. İçselleştirdiği intikam duygusundan kaynaklanan gücü bize oldukça iyi hissettiriliyor. Kadın karakterlerinin oldukça güçlü olması da cabası.

Quentin Tarantino‘nun yönettiği Kill Bill‘i hala izlemediyseniz kadınların gücünün bu kadar iyi anlatıldığı, dövüşürken ağzından burnundan kan gelen kadınların olduğu, muhteşem saçlar yerine dağılan saçlar olan bu filmi şiddetle izlemenizi önerir izlediyseniz, birde feminist bakış açısını katarak tekrar izlemenizi tavsiye ederim.

Yazar: Zeynep Esmez

Kategoriler: İnceleme
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Kadir Mutlu

Diziger kurucusu. Celal Bayar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümü mezunu. Yabancı dizileri, filmleri, yazılımı ve futbolu sever.

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com