Karanlık Bir Çizgi Roman “Kraven’in Son Avı” İncelemesi

23 Eylül 2018 604 0 0

Yazar: J. M. Dematteis

Çevirmen: İlke Keskin

Yayınevi: Marmara Çizgi

Avcı Kraven insanın bildiği her türlü hayvanı kovalayıp öldürmüştür. Ama ondan kaçmayı başarmış tek bir canavar bulunmaktadır. Her defasında onunla alay eden tek bir av vardır; duvarlarda sürünüp ağ sallayan Örümcek Adam. Efendisi olduğunu kanıtlamak isteyen Kraven, kahramanın kostümünü giyip onun yerine geçecektir… Tabii onu öldürüp yerin iki metre altına gömdükten sonra!

Spider-Man‘i her defasında parlak kırmızı kostümü içerisinde korkusuzca oradan oraya ağ fırlatırken gördük. Peki gerçekten de hep böyle mi?
Kapaktaki kendi mezarını kazıyarak ayağa kalkan Spider-Man size bu çizgi romanın ne derece karanlık olduğu konusunda bir fikir vermeli. İçerisinde alışkın olmadığımız derecede şiddet barındırıyor. Çocuklar için olmadığı aşikar- fakat yetişkinler için de çok rahatsız edici değil.
Bu çizgi romanda yaşananlar elbette birebir gerçekçi değil, sonuçta örümcek kostümüyle ortada dolaşan süper güçlü bir arkadaş hakkında, yine de hissettirdiği her şey öylesine gerçek ki. Spider-Man, belki de ilk defa ölümden korkuyor. Yaptığı işin sadece suçluları alıp hapse tıkmak değil de ucunda ölüm olan ciddi bir mesele olduğunu anlıyor. En buyuk aşkı Mary Jane de onun için korkuyor- fakat bunun nafile olduğunu biliyor, sonuçta sevgilisi yıllardır bu isi yapmış, değil mi? Ölmüş olamaz. Değil mi?
Durum ne kadar içinden çıkılmaz olursa olsun Mary Jane, Spider-Man’in en buyuk sırrını yani kimliğini koruma konusunda kararlı ve bu sebeple korkusunu tek başına yenmek zorunda. Kimseden yardım isteyemiyor çünkü nasıl isteyeceğini bilmiyor. Aşkının sırrını açığa vurmadan nasıl isteyebilir ki?


Peki bu korkuyla Spider-Man nasıl başa çıkıyor? Her zaman yaptığı gibi, yalnız. Korkmadığını kendine defalarca tekrarlıyor, fakat unuttuğu bir şey var. O bir maskeden ve kostümden çok daha fazlası, o bir insan ve diğer insanlardan pek de bir farkı yok aslında.  Duygularından kaçamıyor, bazen duygularını kontrol bile edemiyor. Çaresizliğin onun tanımadığı bir duygu olduğu söylenemez, fakat bu bağlamdaki çaresizlik çok daha farklı.
Mary Jane’in çaresizlik içindeyken tutunabileceği bir umut ışığı da onun sahte olduğunu anlamasıyla sönüyor. Bu sırada Peter‘ın tüm sevdikleri ölmüş, tutunabileceği tek dala tutunuyor o da: Mary Jane.
Size hazır bir şekilde sunulan hikaye çizgisinin altındaki duyguları takip edebilirseniz bu hikayeden sadece Spider-Man’in değil, diğer karakterlerin de hikayelerini çıkartabilirsiniz. Bu da karakterlerin hepsinin üç boyutlu olduğu anlamına geliyor. Çizgi romanlarda pek rastlayamadığım bir durum- DeMatteis bunu başarabilmiş.


DeMatteis’ten bahsetmişken bu çizgi roman konusunda en buyuk alkışı o hak ediyor. Bize yeni bir karakter tanıtmamış, önceden var olan karakterleri kullanarak unutulmaz bir hikaye ortaya çıkarmış ki bu yeni karakter yaratmaktan daha zor bir şey çünkü sizden öncekilerin adımlarını takip etmek ve karakterin kişilik çizgilerinden çıkmamak kolay değil. Özellikle Kraven gibi önemsiz minik bir karakterden bahsediyorsak.
Aslında Kraven’ın Son Avı bize Marvel çizgi romanlarının istediği zaman ne kadar ciddi ve karanlık olabildiği konusunda iyi bir resim çizmiş. İntihar, suç, ölüm, korku gibi konuları diğer çizgi romanlardan farklı bir bicimde, okuyucuda iz bırakacak şekilde işlemiş. Kraven, eski çizgi romanlarda küçük bir karakter olsa da bu seriye adını veren kocaman bir karakter haline gelmiş, böylece Marvel bize resmen kimseyi küçümsemeyin demiş oluyor.

Etiketler: çizgi roman önerileri, Marvel, mary jane, Örümcek Adam, peter parker, Spiderman Kategoriler: Çizgi Roman
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Yağmur Sevinç

Boğaziçi öğrencisi, çizgi roman ve kitap okuyucusu, dizi ve film izleyicisi, süper kahraman aşığı.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com