İzlerken Boğazınızın Düğümleneceği 10 Dram Filmi

21 Ekim 2018 851 0 3

10. Çizgili Pijamalı Çocuk (The Boy in the Striped Pyjamas) 2008

Konu: Nazi Almanya’sı Bruno’nun babasını görevli olarak Polonya’ya gönderir. Bruno, kasabadaki toplama kampının tel örgülerinin öbür yanındaki bir çocukla arkadaş olur. Ancak iki çocuk arasında gelişen bu dostluk, özellikle oğlunun bu kampla ilgili gerçeği öğreneceğinden kuşkulanan Alman annenin (Vera Farmiga) endişelerini artıracaktır. Bruno ve ailesinin yeni evleri bir buçuk milyon Yahudinin Nazilerce öldürüldüğü Auschwitz toplama ve yok etme kampının bitişiğindedir.

Oyuncular: Asa Butterfield, Jack Scanlon, Vera Farmiga

 

9. Gazap Ateşi (Man on Fire) 2004

Konu: Meksika son zamanlarda çocuk kaçırılma olayları ile sarsılmaktadır. Tüm anne ve babalar özellikle de varlıklı olanları bu konuda büyük endişe duymaktadır. Zira kaçırılan çocuklar istenen fidye ödense de geri verilmemekte ve çoğunlukla da olaya polisin karışması ile öldürülmektedir. Altı günlük bir periyot içinde toplam 24 çocuk ailelerinden zorla alınınca bir çok gücü yeten aile en değerli varlıklarını koruyabilmek için kiralık korumalar tutmaya başlarlar.

John Creasy (Denzel Wahington) işte böyle bir dünyaya koruma görevi ile girer.Hayattan ve yaşamaktan vazgeçmiş eski bir CIA ajanıdır. En yakın arkadaşlarından biri olan Rayburn (Christopher Walken) onu Meksika’ya zengin bir sanayici Samuel Ramos (Marc Anthony)’un dokuz yaşındaki kızı Pita Ramos (Dakota Fanning) ve karısı Lisa (Radha Mıtchell)‘ı koruması için getirir. Creasy bodyguard olmakla ilgilenmemektedir. Özellikle de bir çocuğa göz kulak olmak pek de ona göre bir iş değildir… Fakat yapacak daha iyi bir şey yoktur ve anlaşmayı kabul eder.

Creasy ilk günler bu büyümüş de küçülmüş çocuğun hayatı ve kendisi hakkındaki sorularına zor tahammül etmektedir. Fakat yavaş yavaş küçük kız bu adamın etrafına ördüğü duvarı geçerek ona yakınlaşır.
Creasy’nin hayatının amacı olan bu küçük kızın korunması Pita’nın kaçırılması ile darmadağın olur. Kaçırılma olayı sırasında ölümcül yaralar alan Creasy çocuğa giden yolda önüne kim çıkarsa yok etmeye kararlıdır.Ve hiç kimse onu durduramaz…

Oyuncular: Denzel Washington, Dakota Fanning, Radha Mitchell

 

8. Hachiko: Bir Köpeğin Hikayesi (Hachi: A Dog’s Tale) 2009

Konu: Hachi: A Dog’s Tale, Richard Gere’in canlandırdığı profesör Parker Wilson’ın, tren istasyonunda bulduğu Japon kökenli meşhur Akita inu cinsi köpeği evine almasıyla başlar. İlk önce eşinin sert tepkilerini gören profesörün köpekle aralarındaki bağ gün geçtikçe daha da sağlamlaşır. Kısa zamanda tüm aileye kendini sevdiren Hachi, Wilson ailesinin köpeği olur Profesörü işe giderken her gün tren istasyonuna kadar yolcu eder ve döneceği saatte her zaman yerinde olup onu bekleyen bir yol arkadaşı olur.
Hachi, Japonya’da meydana gelen gerçek bir hayat hikayesini anlatıyor. Sahibine olan sadakati ile Japonya’dan tüm dünyaya yayılmış bir köpek Hachi; öyle ki yıllar boyu sahibini beklediği tren istasyonuna, köpeğin heykeli dikilmiş.

Oyuncular: Richard GereJoan AllenSarah Roemer

 

7. Kıyamet Günü (The Impossible) 2012

Konu: Maria ve Henry 3 çocuklarıyla birlikte kış tatillerini geçirmek için Tayland’a giderler. Bu tropik cennete birkaç gün keyifli vakit geçirmek isteyen aile, 25 Aralık gecesi düzenlenen Christmas partisine gider ve bolca eğlenirler. Ertesi sabah havuz keyfi yaptıkları sırada korkunç bir gürültüyle ortalık sarsılmaya başlar. Maria ve Henry korku içinde dona kaldıklarında, otelin duvarları üzerinden dev dalgalar da üzerlerine doğru hızla gelmektedir!

26 Aralık 2004’te yaşanan tsunami felaketini kurtulmayı başaran bir ailenin gerçek hikayesi üzerinden anlatan filmin başrollerinde Naomi Watts ve Ewan McGregor‘u seyrederken filmin yönetmenliğini ise The Orphanage filmiyle tanıdığımız J.A. Bayona üstleniyor.

Oyuncular: Naomi Watts, Ewan McGregor, Tom Holland

 

6. Milyonluk Bebek (Million Dollar Baby) 2004

Konu: Milyonluk Bebek’te Frankie Dunn, tüm hayatını ring üzerinde dehşet dövüşçüler yetiştirerek geçirmiştir. Boksörlerine öğrettiği en önemli ders hayatın temel kuralıdır : Her şeyin ötesinde daima kendini koru! Zaman içinde kızından kopmanın acısı ile uyanışa geçen Frankie, uzun zamandır hiç kimseyle fazla yakınlaşmayı tercih etmeyen bir adamdır. Frankie’nin salonuna bakan tek arkadaşı eski boksör Scrap, onun hırçın mizacının ardında 25 yıldır affedilmeyi bekleyen bir adamın var olduğunu bilir. Bir gün Maggie Fitzgerald kapıdan içeri girer ve boks öğrenmek istediğini söyler.

Oyuncular: Clint Eastwood, Hilary Swank, Morgan Freeman

 

5. Okuyucu (The Reader) 2008

Konu: II. Dünya Savaşı ertesi, Almanya. Michael adlı genç, kendisinin yaşça iki katı büyük olan Hanna Schmitz’e aşık olmuştur. Gizli bir ilişki götüren ikilinin aşkı Hanna’nın bir gün ortadan kaybolmasıyla biter.
Aradan 8 yıl geçmiştir ve hukuk okuyan Michael savaş suçları mahkemesinde gözlemcilik yapıyordur ve bir gün sanık sandalyesinde Hanna’yı görür. Mahkeme’de Hanna’nın geçmişi ortaya dökülürken, Michael ikisinin de hayatını değiştirecek bir sırrı ortaya çıkarır.
Kate Winslet, bu rolüyle Altın Küre Ödülleri ’nde En İyi Yardımcı Kadın , Akademi Ödülleri’nde En İyi Kadın ödüllerinin sahibi oldu.

Oyuncular: Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross, Jeanette Hain

 

4. Çok Gürültülü ve Çok Yakın (Extremely Loud & Incredibly Close) 2011

Konu: Oskar (Thomas Horn) dokuz yaşlarında, zeki, meraklı ve keşfetme düşkünü bir çocuktur. Babası (Tom Hanks),11 Eylül saldırısında hayatını kaybedince, Oskar depresyonun eşiğindeki annesi (Sandra Bullock) gibi mutsuzluğa ve karamsarlığa kapılmaktansa, babasının New York şehrinde kendisi için bıraktığı bir iz, gizemli bir ip ucu aramaya başlar. Elinde sadece dolaptan çıkan bir anahtar ve keşfetme azmi vardır. Babasını kaybetmiş olmasının acısını, hiç bilmediği hayatları yeniden öğrenerek başka bir boyuta taşır…

Oyuncular: Tom Hanks,Thomas Horn, Sandra Bullock

 

3. İçimdeki Yangın (Incendies) 2010

Konu: “Aile dostları olan bir avukatın çağrısı üzerine annelerinin ölümünün ardından kendilerine yazılmış bir mektupla karşılaşan ikiz kardeşler Jeanne ve Simon, ölen annelerinin son arzusunu yerine getirmek amacıyla Lübnan’a doğru yola çıkarlar. Simon ilk başta isteksiz davransa da bir süre sonra o da kardeşi Jeanne’e katılır… Aradan geçen yıllar, ailenin tarihini karmaşık bir hale getirmişse de, çocuklar bu serüvenin izlerini sürmeye kararlıdırlar.
Fakat gün geçtikçe daha fazla deştikleri geçmiş, kardeşleri yürek burkan gerçeklerle yüz yüze getirecektir. Orta Doğu’daki iç savaşın en karanlık dönemine ışık tutan İçimdeki Yangın, En İyi Yabancı Film Oscarı’na da aday gösterilmişti.

Oyuncular: Lubna Azabal,Melissa Desormeaux-Poulin, Maxim Gaudette, Remy Girard

 


2. Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society) 1989

Konu: 1950’lerin Welton Akademisi ciddi, disiplinli ve akademik çevrelerde saygınlığı yüksek olan bir okuldur. Okul yönetiminin muhafazakar ve ortodoks tavırları okulu öğrenciler için sıkıcı ve bunaltıcı bir yer haline getirmektedir. Fakat yeni İngilizce öğretmeni John Keating’in okula atanmasıyla çok şey değişecektir… Keating öğrencilerine ders kitaplarını yırtıp atmalarını, kalıplaşmış düşünce şekillerinden uzaklaşmalarını ve hayatlarını dolu dolu yaşamalarını öğütlemesiyle okulun statükocu tavrına son derece zıt bir profil çizmektedir. Öğrencilerini şiir ve nitelikli edebi yapıtlarla tanıştıran Keating onların pek çoğu üzerinde derin bir etki yaratır ve onların geleceğe dair hayallerinin şekillenmesini sağlar. Elbette Keating’in yaklaşımının okul yönetimi tarafından farkedilmesi ve üstüne gidilmesi uzun sürmeyecektir. Fakat okul müdürü Nolan Keating’i okuldan uzaklaştırma kararı aldığında hayatlarını değiştirdiği öğrencileri Keating’i savunmak için harekete geçerler.

Oyuncular: Robin Williams, Ethan Hawke, Robert Sean Leonard

 


1. Hayat Güzeldir (Life is Beautiful) 1997

Konu:  1930’ların İtalya’sında geçen filmde hayat dolu bir Yahudi muhasebeci olan Guido Orefice (Roberto Benigni), güzeller güzeli öğretmen Dora’ya (Nicoletta Braschi) vurulur ve tüm engellere rağmen evlenirler. Ardından bir de çocuk sahibi olan çiftin hayatlarındaki tüm pürüzler ortadan kalktığında İkinci Dünya Savaşı patlak verir ve Almanlar İtalya’yı esir alır. Yahudi oldukları için toplama kampına götürüldüklerinde Guido, oğlu Giosué’ye (Giorgio Cantarini) esir kampının ve savaşın bir oyun olarak söyleyecek; oğlu, oyunu başarıyla tamamlarsa ödül olarak çok istediği bir oyuncak tankı hediye edecektir.

Oyuncular: Roberto Benigni, Nicoletta Braschi, Giorgio Cantarini

Yazar: Nuri Torun

Etiketler: dram, film, öneri, Sinema Kategoriler: Liste
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Kadir Mutlu

Diziger kurucusu. Celal Bayar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümü mezunu. Yabancı dizileri, filmleri, yazılımı ve futbolu sever.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com