İzlenmesi Gereken 5 Lars Von Trier Filmi

9 Şubat 2019 530 0 0

Lars Von Trier;  Danimarkalı 3 yönetmenle ‘Dogma 95′ akımını oluşturmuş ve benimsemiş; Cannes’da yaptığı açıklamayla “persona non grata” yani istenmeyen adam ilan edilmişti.  ‘Filmler ayakkabının içindeki taş gibi olmalı, insanı rahatsız etmeli’ mottosuyla filmlerini yaratan yönetmenin 5 filmini sizler için derledik. (Film açıklamaları beyazperde.com’dan alınmıştır.)

1-Dancer In The Dark (2000)/ IMDB: 8,0

Selma Jezkova (Björk), derme çatma bir karavanda 10 yaşındaki oğluyla beraber hayatını sürdürmeye çalışan bir kadındır. Genetik ve kalıtsal bir hastalığı nedeniyle görme yetisini tamamen kaybetmek üzereyken bir gün kendi hastalığının kalıtsallığı nedeniyle oğlunun da bu hastalıktan muzdarip olacağını bilmektedir. Bu nedenle kazandığı tüm geliri oğlunu ameliyat ettirmek üzere biriktirmeye başlar. Ancak hayatın seyri, bu ikiliyi hiç olmadık bir uçuruma doğru itmek üzeredir.

2- Dogville(2003)/ IMDB: 8,0

Amerika‘da 1930’ların karanlık dinginliği yaşanmaktadır. Peşinde olan mafyadan kaçan güzel bir kadın olan Grace (Nicole Kidman), barınmak amacıyla küçük bir köye sığınır. Kasaba halkı geçmişinden kaçan bu güzel kadını kısa zamanda bağrına basar ve onun için üzülür. Köyde geçirdiği güzel günlerin ardından her şey değişmeye başlar. Kadının varlığı, köy halkı için büyük bir tehdit oluşturmaya başlar ve köy halkı bu tehlike karşısında temkinli davranmak zorunda kalır. Grace günden güne bu köyün karanlık yüzünü keşfeder…

3- Breaking The Waves (1996)/ IMDB: 7,9

Film, 1970’lerin dünyasında Kuzey İskoçya’da ufak bir kasaba geçiyor. Yabancıların hoş karşılanmadığı ve yaşanan her günün Tanrı’nın isteği doğrultusunda yaşanıldığına inanılan tutucu bir kasabada Bess (Emily Watson), kendisinin bile hayal edemeyeceği bir güzellikte aşk yaşar.Danimarkalı bir petrol işçisi Jan ( Stellan Skarsgard) ’a aşık olan Bess hızlı bir şekilde evlenir ve hayat onun için kusursuz hale gelir. Aşkla beraber öğrendiği seksin de korkutucu hiçbir yanı olmadığını anlayan, hatta dünyadaki en güzel duyguları yaşamaya başladığına inanan genç kadın, her gün daha fazla Tanrı’ya dua etmeye başlar. Bir gün, petrol kulesindeki işine dönen Jan ağır bir kaza geçirip boynunu kırar. Tamamen felç geçiren Jan’la Bess arasında hiçbir cinsel bağ kalmamıştır. Jan karısından kendisine yeni bir sevgili bulmasını ve onunla sevişirken yaşadıklarını anlatmasını ister. En başta bu fikirden ürken Bess, zamanla tüm bunların Tanrının buyruğu olduğuna inanmaya başlar.

4- Melancholia (2011)/ IMDB: 7,2

Yeni evlenen çift Justin (Kirsten Dunst) ve Micheal (Alexander Skarsgard) evliliklerini Justine’nin ablası Claire’nın malikanesinde, görkemli bir davet ile kutlarlar. Fakat bu iki kız kardeş yapı itibariyle birbirlerine ters karakterdedirler. Justine depresyona, drama ve melankoliye yakın ve yatkın bir kadınken, Claire kız kardeşine göre daha normal olan taraftır. Justine’nin düğün gününde ise ailede herkesin kendine has arızaları bir bir ortaya çıkmaya başlar.  Tam da bu kutlama esnasında Melankolia adlı bir gezegen, şimdiye kadar güneşin arkasında saklı kaldığı yörüngeden çıkarak dünyaya doğru gelmektedir. Şimdi herkesin kıyameti kendisine göredir…
Filmini “Bu bir düğün, melankoli ve psikolojik bir felaket filmi.” sözleriyle nitelendiren sıra dışı yönetmen Lars Von Trier’in son işi olan Melankolia’nın başrollerini Cannes’da bu filmdeki oyunculuğu ile En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü alan Kirsten Dunst oynuyor.

5- The House That Jack Built (2018)/ IMDB: 7,0

Jack (Matt Dillon), Obsesif Kompülsif Bozukluk rahatsızlığı olan sakin mizaçlı bir insandır. Bir gün arabasıyla yolda kalmış geveze ve sinir bozucu bir kadına (Uma Thurman) rastlar. Kadının ondan yardım istemesinin ardından içindeki egoist ve narsist katil ortaya çıkacaktır. Cinayet vukuatları arttıkça psikolojisi daha da bozulacak ve olaylar geri dönülemez bir hal alacaktır.

 

Etiketler: Alexander Skarsgard, Björk, Breaking The Waves, Cannes Film Festivali, Dancer In The Dark, Dogville, Emily Watson, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Kirsten Dunst, Lars Von Trier, Matt Dillon, Melancholia, Nicole Kidman, Stellan Skarsgard, The House That Jack Built, Uma Thurman Kategoriler: Liste
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Öyküm Karahan

Kocaeli Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com