İyi ki Doğdun Marilyn Monroe!

1 Haziran 2019 241 0 0

1 haziran 1926 tarihinde dünyaya gelen ünlü sanatçı, yaşasaydı 93 yaşında olacaktı.  20. yüzyılın önemli isimlerinden biri olan Marilyn Monroe’nun beş filmini sizler için derledik. İyi seyirler!

1- Some Like It Hot (1959)/ IMDB: 8,2

Kariyerlerinde zorlanan iki Chicagolu caz müzisyeni Joe ve Jerry 1929’da yaşanan bir katliamın iki tanığı olmuş, kendilerini gören gangsterlerden de canları pahasına kaçmışlardır. Kasabayı terk etmek ve yeni bir iş aramak durumunda kaldıkları için Miami’de kadınlardan oluşan bir müzik grubuna katılıp gizlenmek onlara fazlasıyla cazip gelmiştir.  Josephine ve Daphne adını alan ikilinin önlerinde atılmak üzere oldukları oldukça tuhaf bir serüven vardır.
En iyi yönetmen, senaryo, erkek oyuncu ve görüntü yönetimi dahil altı dalda Oscar’a aday olan Billy Wilder filmi, kostüm dalında ödülü kazanmayı başarmıştı.

2- The Misfits (1961)/ IMDB: 7,4

Roslyn boşandıktan sonra Guido adındaki başka bir dul adamla tanışır. Roslyn Guido’dan hoşlanır. Guido onu arkadaşı olan Gay ile tanıştırınca ona aşık olur.
Roslyn; Gay, Guido ve genç bir kovboy olan Perce‘in vahşi atları yakalamak için yola çıkacaklarını öğrendiğinde buna engel olmaya çalışıyor. Çünkü o atlar “uygunsuz”durlar ve öyle kalmaları gerekiyordur.  Tıpkı bu filmdeki kişilikler ve onları oynayan oyuncular gibi.
John Huston’ın yönettiği bu klasik film; hem Marilyn Monroe‘nun hem de Clark Gable‘ın ölmeden önceki son filmleriydi.

3- Gentlemen Prefer Blondes (1953)/ IMDB: 7,2

Lorelei Lee ve Dorothy Shaw birbiriyle iyi arkadaş olan iki şarkıcıdır. Birlikte Paris‘e giden lüks bir seyahat gemisinde çalışmaktadırlar. Lorelei maddiyata önem vermektedir ve oldukça zengin bir adam olan Gus ile evlenmeyi planlamaktadır. Arkadaşının aksine Dorothy için para hiç önemli değildir. Gus’ın babası olan Ernie Malone, Gus’ı korumak için babasının tuttuğu bir dedektiftir. Çünkü Gus’ın babası etkileyici sarışın Lorelei’nin oğlunun parasının peşinde olduğundan emindir. Lorelei’ın dikkati zamanla Francis Beekman tarafından dağılırken, dedektif Ernie’nin gözü de Dorothy’den başkasını görmez olur.

4- The Seven Year Itch (1955)/ IMDB: 7,2

Söylediğinde herkesin aklında Hollywood‘un en çekici ikonu beliren isim. O, İyi niyetli bir diva, seksi vücut kıvrımları ve küstah ama seksi gülüşüyle şehvet uyandıran bir kadındı. Ayrıca film yapmanın sınırlarını zorlayarak, adımlarını takip eden aktristler için bir öncü oldu. Bugüne kadar, yaklaşık yarım yüzyıldan beri, tüm dünyada uluslararası bir seks tanrıçası olarak bilindi ve sevildi. Hollywood’un sansürcülerinin dikkatli gözetimi altında
yapılan “Yaz Bekarı”nın çekimlerinde açıklık konusunda bir ün yapmış olan Marilyn, eşini ve oğlunu yaz için
tatile yollamış bir adamın üst katında oturan seksi ama  masum bir yıldız adayını canlandırıyor.

5- Niagara (1953)/ IMDB: 7,1

George ve Rose Loomis adında genç bir çift balayı için Niagara şelalesinde bir motelde kalmaktadırlar. İlişkileri gittikçe kötüleşen çift; orada Cuttlers çifti ile tanışır. Bu çift geciken balayılarını yaşamaktadırlar. Kazara Polly Cuttler, Rose Loomis’in bir sevgilisi olduğunu farkeder. Rose ve sevgilisi, Rose’un kocasını Niagara Şelalesinde öldürmeyi planlamaktadır ve bundan hiç kimsenin haberi yoktur.

Etiketler: Gentlemen Prefer Blondes, Marilyn Monroe, Niagara, Some Like It Hot, The Misfits, The Seven Year Itch Kategoriler: Liste
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Öyküm Karahan

Kocaeli Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi.

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com