Iron Man Filmi Hakkında Bilinmeyenler

5 Aralık 2018 758 0 0

Yenilmezler serisinin rekor kıran filmi Infinity War‘un devamı için artık bekleyemiyoruz. Marvel‘dan da bu konuda ses soluk çıkmıyor, ilki gibi ikincisi de resmen sır gibi saklanıyor. Kahramanlarımızı neler bekliyor, teori üzerine teori üretip duruyoruz. Akıbetini en merak ettiğimiz karakterlerden biri de şüphesiz Robert Downey JR.’ın canlandırdığı Iron Man karakteri. Yeni filmde ne olur bilmesek de gelin biraz geçmişe gidelim. Çok geçmişe, geçmişe, geçmişe! İlk Iron Man filminin kamera arkasına bir göz atalım diyorum, filmin kendisi kocaman bir başarı hikayesi sonuçta!

1- Film çekilmeye başlandığında senaryo henüz tamamlanmamış. Jon Favreau, bu konuyu Downey ile konuştuğunda ondan doğaçlama yapmasını beklediğini söylemiş, Downey de bunu kabul etmiş. Favreau’nun, Downey’nin mükemmel bir doğaçlama oyuncusu olduğundan haberi yokmuş. Öyle ki çekimler sırasında Robert sahnelerin defalarca çekilmesini istiyormuş, her seferinde yeni bir şeyler denediği için! Pepper Potts rolündeki Gwyneth Paltrow ise, genelde senaryoya sadık kalan bir oyuncu olarak, ona uyum sağlamak için bayağı uğraşmak zorunda kalmış. Favreau’ya göre doğaçlamalar filmi daha doğal kılmış ve izleyicinin Tony Stark‘ın mizahıyla bağ kurmasına olanak sağlamış.

2- Şimdilerde Vision rolüyle tanıdığımız Paul Bettany‘nin JARVIS‘i seslendirdiğini biliyor muydunuz? Sadece bununla bırakmıyorum sizi ve yükseltiyorum, Bettany’nin eşi Jennifer Connelly de Spider-Man: Homecoming filminde Karen‘i seslendiriyor! Mükemmel bir çift! Paul, JARVIS rolüne kabul edildiğinde film hakkında hiçbir şey bilmiyormuş. JARVIS rolünün aldığı en kolay ve rahat iş olduğunu söylemiş, sadece iki saat boyunca kayıt yapmışlar ve işi bittiğinde eşi Jennifer ile tatile çıkmış.

3- Robert Downey JR.’dan önce Tony Stark rolü için düşünülen adaylar arasında Tom Cruise de var! Hatta sadece o değil, film New Line‘dan Marvel Studios‘a satılmadan önce Nicolas Cage bile düşünüldü, fakat Marvel Studios filmi satın aldığında Kevin Feige de Jon Favreau da RDJ‘in bu rol için en uygun aday olduğu konusunda kanaat getirdiler. Bununla beraber Jon Favreau, bir ropörtajında eğer rolü RDJ almasaydı B planı olarak, Tony Stark’ın düşmanı Justin Hammer olarak gördüğümüz Sam Rockwell’in Tony Stark rolü için hazır olduğunu belirtti.

4- Favreau, rolü RDJ için uygun görmesinin bir sebebinin de onun gerçek hayatı olduğunu söyledi. Hatta bir röportajda şöyle dedi: “Robert’ın hayatının en iyi ve en kötü kısımları hep göz önündeydi, onun önüne sadece kariyerini değil hayatını etkileyen engeller çıksa da o onları aşabildi. İşte bu bana Tony Stark’ı hatırlattı.”

5- Filmin ilk taslaklarından birinde, Spider-Man’in ezeli düşmanlarından Otto Octavius‘un metalik kollarının yaratıcısı Tony Stark olacaktı. Böylece film hem farklı bir süper kahramana gönderme yapmış olacaktı, hem de Spider-Man’in Marvel Studios’a gelmesi için bir zemin hazırlanmış olacaktı. Fakat o dönem Spider-Man filmlerinin hakları Sony‘e ait olduğu için bu fikir gerçekleştirilemedi.

6- Filmin fikir aşamasından çıkması ve çekimlerinin başlaması aşağı yukarı on yedi yıl sürdü. Sürekli olarak hakları bir stüdyodan başka bir stüdyoya satılan Iron Man filmi, ilk olarak 1990’da Universal Pictures‘a aitti. Universal bu filmi, daha sonra Marvel filmleri çekecek olan Fox’a sattı. 2000 yılında film New Line Pictures‘a geçti, hatta New Line Pictures’ta çekilmesi için yönetmen bile bulunmuştu. Fakat stüdyo sonra geri adım attı, filmin mantıksız olduğunu ve izleyici tarafından sevilmeyeceğini düşündü. Bu sırada Marvel Studios kurulma aşamasındaydı. 2005 yılında Iron Man filminin sözleşmesi sona erdi ve anlaşma yenilenmeden önce filmi Marvel Studios kaptı.

7- Iron Man’in başarılı olacağına kimse inanmıyordu. Prodüksiyondan otuz kadar farklı yazar ve yine bir o kadar çok senaryo geçti. Iron Man karakterinin ve çizgi romanların popüler olmadığı bir dönem olduğu için yazarların fazla fikirleri yoktu. Ayrıca birçok yazar daha yeni kurulmuş bir stüdyoya senaryo yazmak istemedi.

8- Hatta yine aynı sebepten Iron Man için figürler yapılıp satılması fikri kabul görmedi. Şirketler önce filmin başarısını görmek istediler, öyle ki film çıktıktan sonra bile Marvel oyuncak figürlerin satışa çıkabilmesi için uğraşmak zorunda kaldı. Figürlerin asıl satışları Iron Man 2 çıktığında başladı.

9- Iron Man filmi Marvel Studios’un daha çok oyuncak figür ve çizgi roman satmak için başladığı bir girişimdi esasında. Beklenti düşüktü, kâr etsin yeter gözüyle bakılıyordu, gişe rekorları kırmayacağı kesindi. Dolayısıyla fragmanlar çıktığında hayranların verdiği tepki stüdyoyu bir hayli şaşırttı. 100 milyon dolar kadar gişe yapması beklenen Iron Man filmi sadece açılış yaptığı haftasonunu 100 milyon dolarla kapattı. Film vizyondan çekilene kadar tüm beklentileri yerle bir ederek dünya genelinde 585 milyon dolarlık gişe yapmıştı.

kaynaklar: 1, 2, 3

Etiketler: Infinity War, Iron Man, Jon Favreau, Marvel, marvel studios, Robert Downey Jr. Kategoriler: Özel Dosya
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Yağmur Sevinç

Boğaziçi öğrencisi, çizgi roman ve kitap okuyucusu, dizi ve film izleyicisi, süper kahraman aşığı.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com